اسپیس ایکس 4 فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد

به گزارش دَبی بلاگ، فضانوردان ناسا، ژاپن و اروپا دقایقی پیش سوار بر کپسول سرنشین دار دراگون و با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس، طی مأموریت کرو-2 (Crew-2) از خاک آمریکا راهی فضا شدند تا روز آینده به ایستگاه فضایی بین المللی بپیوندند.

اسپیس ایکس 4 فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد

کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس که در نخستین آزمایش پرتاب فضایی سرنشین دار خصوصی باب بنکن (Bob Behnken) و داگ هارلی (oug Hurley) را به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود، اکنون برای دومین بار پذیرای فضانوردان است. به احترام پروازهای شاتل فضایی اندور (تلاش) این فضاپیمای اسپیس ایکس هم اِندِور (Endeavour) نام گرفته است.

پرتاب کپسول سرنشین دار دراگون توسط موشک فالکون 9 در ساعت 05:49 صبح منطقه زمانی شرقی (14:19 به وقت تهران) از سایت پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا انجام شد. پیش از این، روز گذشته برای پرتاب درنظر گرفته شده بود اما با توجه به شرایط آب وهوایی با یک روز تأخیر انجام شد.

پرتاب امروز یازدهمین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2021 است و سومین مأموریت این شرکت است که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد. استیو جورزیک (Steve Jurczyk) مدیر عملیات ناسا در این زمینه گفته بود: این سومین پرتاب در کمتر از یک سال است؛ دمو-2، کرو-1 و اکنون کرو-2. من بسیار به تیم های ناسا و اسپیس ایکس افتخار می کنم.

دمو-2 در ماه می سال گذشته دو فضانورد ناسا را طی یک مأموریت آزمایشی به ایستگاه فضایی برد. چهار فضانورد هم طی مأموریت کرو-1 در نوامبر (آبان) سال گذشته راهی این آزمایشگاه مداری شده بودند. اکنون این نخستین بار است که فضانوردان با استفاده از یک کپسول و موشک بازیابی شده از پروازهای قبلی، به ایستگاه فضایی می فرایند. بوستر مرحله اول این موشک که با نام B1061 شناخته می شود، این بار هم حدود 9 دقیقه پس از پرتاب بر روی سکوی بدون سرنشین شناور البته که هنوز دوستت دارم فرود آمد تا برای پرتاب های بعدی آماده باشد.

مأموریت کرو-2 با حضور روبرت شین کیمبرو (Robert Shane Kimbrough) و مگان مک آرتور (Megan McArthur) فضانوردان ناسا انجام می شود که به عنوان فرمانده و خلبان فعالیت می کنند. همچنین فضانورد آژانس کاوش های هوافضای ژاپن، آکیهیکو هوشیده (Akihiko Hoshide) و فضانورد آژانس فضایی اروپا، توماس پسکی (Thomas Pesquet) فرانسوی هم در این سفر همراه آنان هستند.

این نخستین بار است که یک فضانورد اروپایی با کپسول سرنشین دار دراگون راهی فضا می شود. کپسول دراگون در این پرواز حدود 12 دقیقه پس از پرتاب از موشک جدا شد تا سفر مستقل مداری خود را به سوی ایستگاه فضایی بین المللی پیش بگیرد.

در هفته های گذشته فضانوردان مأموریت سایوز MS-18 با پرتاب از خاک روسیه به ایستگاه فضایی بین المللی رسیده بودند. پس از آن فضانوردان مأموریت سایوز MS-17 که 185 روز را در ایستگاه فضایی گذرانده بودند در خاک قزاقستان به زمین بازگشتند تا مأموریت اعزام 64 رسما پایان یابد و مأموریت اعزام 65 (Expedition 65) آغاز شود.

با رسیدن 4 فضانورد مأموریت کرو-2 به ایستگاه فضایی بین المللی این آزمایشگاه مداری به طور موقت 11 خدمه خواهد داشت که یکی از شلوغ ترین زمان ها در طول مأموریت بیست ساله آن خواهد بود. رکورد بیشترین تعداد فضانوردان در ایستگاه فضایی در سال 2009 و زمانی زده شد که 13 فضانورد هم زمان در آن حضور داشتند.

عکس کاور: پرتاب کپسول سرنشین دار دراگون در مأموریت کرو-2 ناسا و اسپیس ایکس

Credit: NASA

منابع: NASA, Space

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17241

به "اسپیس ایکس 4 فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس 4 فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید