اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

به گزارش دابی بلاگ، پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال 1399، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ 20 آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در مورد اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال 1399، از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و از تاریخ 20 آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

در این راستا ضروری است مشتریان ارجمند از چگونگی اجرای قانون اطلاع حاصل کرده و همگام با تغییرات ایجاد شده در شبکه بانکی کشور، ضمن کسب آگاهی های لازم در مورد قواعد جدید چک، اقدامات لازم برای صدور، انتقال و وصول چک را مطابق با رویه های جدید اتخاذ نمایند. مهم ترین تغییرات و اصلاحات اجرا شده در اصلاحیه قانون صدور چک به شرح زیر می باشد:

پیش بینی چک الکترونیکی و لازم الاجرا بودن قوانین و مقررات مربوط در مورد چک های مزبور؛ پیش بینی ممنوعیت صدور و اعطای دسته چک برای اشخاص ورشکسته و معسر از تأدیه محکوم به؛ ثبت آنی اطلاعات مربوط به گواهی عدم پرداخت در بانک مرکزی و ارسال گواهی به آدرس صادرنماینده؛ تکلیف بانک ها و مؤسسات اعتباری به اعمال محدودیت ها و محرومیت های ذیل نسبت به صاحب حساب، متعاقب ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی و اطلاع رسانی برخط مراتب به تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری مزبور: الف . عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید؛ ب . مسدود کردن وجوه کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرنماینده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی؛ ج . عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه های ارزی یا ریالی؛ د . عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی. جلوگیری از افتتاح حساب و انسداد تمام حساب های صادرنماینده چک در تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری پس از گذشت 24 ساعت از ثبت غیرقابل پرداخت بودن؛ ممنوعیت صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل پس از انقضای دو سال از لازم الاجرا شدن قانون و ضرورت ثبت انتقال چک در سامانه صیاد به جای عملیات صدور و ظهرنویسی چک؛ صدور فوری اجراییه حسب مورد علیه صاحب حساب یا صادرنماینده یا هردو توسط دادگاه ها تنها با ارائه درخواست منضم به گواهی نامه عدم پرداخت از سوی دارنده با تحقق شرایط مقرر در ماده (23) قانون؛ اشتراک و تبادل برخط اطلاعات مربوط به چک بین بانک مرکزی و مراجع قضایی؛ پیش بینی مرور زمان 3 ساله به عنوان یکی از راه های رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی افراد مشروط به عدم طرح دعوی حقوقی و کیفری؛ لزوم ثبت تمامی مراحل مربوط به صدور و تخصیص دسته چک و نیز گردش و تسویه چک در سامانه های صیاد و چکاوک تحت نظارت بانک مرکزی؛ تکلیف بانک ها به احراز صحت تعیینات متقاضی دسته چک با استعلام از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب)؛ تکلیف بانک ها به تعیین سقف اعتبار برای متقاضیان واجد شرایط استفاده از دسته چک بر اساس نتایج گزارش اعتباری دریافتی از سامانه های مربوطه و نیز تخصیص شناسه یکتا و مدت اعتبار (حداکثر سه سال) برای هر برگه چک؛ تعیین مجازات علاوه بر محرومیت 3 ساله از دریافت دسته چک و استفاده از آن برای اشخاصی که با توسل به شیوه های متقلبانه مبادرت به دریافت دسته چکی غیرمتناسب با اوضاع مالی و اعتباری خود کرده یا دریافت آن توسط دیگری را تسهیل نمایند. مشتریان ارجمند برای آشنایی با متن کامل اصلاحات قانون جدید صدور چک، می توانند به فایل پیوست مراجعه فرمایند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15240

به "اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید