شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر

به گزارش دابی بلاگ، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت بخش زیادی از وظایف و مسئولیت خود را برای آغاز طرح اقدام ملی مسکن انجام داده و از این به بعد سرعت اجرا و زمان تحویل واحدها، بستگی زیادی به آورده متقاضیان دارد.

شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر

جهت دریافت خدمات اجرای آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش دابی بلاگ، محمود محمودزاده در تبادل نظر با ایسنا اظهار کرد: از 400 هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن، اجرای 100 هزار واحد بر عهده شرکت بازآفرینی است که در بافت های فرسوده اجرا می گردد. از 300 هزار واحد دیگر 230 هزار در مراحل اجرایی قرار گرفته است و مابقی نیز در مراحل مختلف از جمله تهاتر زمین، اخذ پروانه یا انتخاب سازنده است که به زودی به عدد 300 هزار مدنظر می رسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح اقدام ملی مسکن تا سرانجام دولت دوازدهم به اتمام می رسد؟ گفت: همیشه تاکید نموده ایم که سرعت ساخت و اتمام پروژه های طرح اقدام ملی مسکن وابستگی شدیدی به تامین مالی دارد. اگر متقاضیان، آورده خود را به موقع واریز نمایند قطعاً در زمان مقرر به سرانجام می رسد ولی اگر پروژه ها با اختلافات داخلی روبرو گردد یا اینکه آورده متقاضیان با تأخیر روبرو گردد، در پروژه تاثیر می گذارد.

پروژه ای که یک ساله تمام شد

محمود زاده با اشاره به 17 هزار و 500 واحد طرح اقدام ملی مسکن که به عنوان اولین واحدها قرار است خرداد یا تیر ماه تحویل متقاضیان گردد، گفت: این پروژه خرداد سال گذشته شروع و اتفاقاً به یک تعاونی هم واگذار شد اما با توجه به اینکه اعضا آورده خود را به موقع پرداخت کردند ظرف 12 تا 13 ماه آماده شده است.

برنامه افزایش مدت اقساط زمین از 5 به 10 سال

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش مدت بازپرداخت بهای زمین واحدهای طرح اقدام ملی از 5 به 10 سال را به دولت پیشنهاد داده ایم، گفت: همه کوشش ما این است که جذابیت بیشتری برای متقاضیان مسکن ملی ایجاد کنیم. با توجه به اینکه تسهیلات بانکی جزو منابع دولتی است و امکان کاهش سود آن وجود ندارد تصمیم گرفتیم که از منابع و امکانات وزارت راه و شهرسازی برای یاری به متقاضیان استفاده کنیم.

وی توضیح داد: در آیین نامه اجازه داشتیم که زمین را با اقساط پنج ساله واگذار کنیم. به دولت پیشنهاد دادیم که این زمان را به 10 سال افزایش دهد که در کمیسیون های مختلف مراحل آن طی شده و انشاءالله در جلسه اصلی دولت مطرح می گردد. اگر دولت موافقت کند این عظیم ترین ارزش افزوده برای متقاضیان خواهد بود.

به گفته محمودزاده، دو سال در زمان ساخت طرح اقدام ملی، تنفس داده می گردد و هشت سال اقساط زمین دریافت می گردد. با توجه به مطالعات مالی و در نظر دریافت این مسئله که فروش اقساطی زمین، بدون کارمزد است قیمت نهایی زمین بسیار پایین تمام می گردد و حتی بیشتر از وام های ارزان قیمت و یارانه دار برای متقاضیان ارزش افزوده ایجاد می نماید.

طرح اقدام ملی فراوری و عرضه 400 هزار واحد مسکونی، شهریور 1398 با حضور رئیس جمهور شروع شد. البته در برخی از مناطق از سرانجام سال 1397 کلید خورده بود.

در قالب این طرح تا سرانجام سال 1398 عملیات احداث دست کم 218 هزار و 52 واحد شروع شده که بیش از نیمی از پروژه را شامل می گردد.

بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، اولین واحدهای مسکن ملی در برخی مناطق کشور، خرداد یا تیرماه سال جاری تحویل می گردد. پیش از این هم محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفته بود که 17 هزار و 500 واحد در شهرهای کوچک آماده واگذاری است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 7538

به "شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید