مجلس با تشکیل صندوق ملی مسکن موافقت کرد

به گزارش دابی بلاگ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در جریان آنالیز طرح جهش فراوری و تامین مسکن با تشکیل صندوق ملی مسکن در ماده 3 این طرح موافقت کردند.

مجلس با تشکیل صندوق ملی مسکن موافقت کرد

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بر اساس ماده 3 این طرح؛ صندوق ملی مسکن به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع اقتصادی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع اقتصادی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تشکیل می­ گردد.

منابع این صندوق از محل اقتصادیات ­های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت یا امهال اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس­انداز مسکن یکم در هر سال، منابع خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش ­بینی می­ گردد، تامین می گردد.

این منابع به مصارف صندوق از جمله یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایانکار ساختمان، هزینه های تأمین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیر انتفاعی(آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی، تجهیزات شهری) در توسعه شهری مطابق الگوی شورای عالی مسکن ایجاد شده برای پروژه های مسکونی موضوع این قانون اختصاص می یابد.

اموال و دارایی ­های این صندوق متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است. صندوق در وزارت راه و شهرسازی مستقر است و در تهران و در هیچ یک از شهرها شعبه دیگری ندارد. ارکان صندوق شامل هیأت امنا و هیأت عامل است.

پیش از رای گیری نصرالله پژمان فر نماینده مشهد پیشنهاد کرد دو منبع دیگر به صندوق ملی مسکن اضافه گردد که نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند. براساس این پیشنهاد زمین هایی که واگذار می گردد و همچنین منابع حاصل از اجاره زمین های 99 ساله به عنوان دو منبع دیگر برای منابع صندوق ملی مسکن در نظر گرفته شدند.

پیشنهاد دیگر پژمان فر توسعه شهری مطابق الگوی شورای عالی مسکن بود که نمایندگان مردم در مجلس با این پیشنهاد نیز موافقت کردند.

سید البرز حسینی سخنگوی کمیسیون عمران عنوان نمود که کمیسیون با اضافه شدن هر منبعی به صندوق ملی مسکن موافق است. اما هادی قوامی به عنوان نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهاد الحاق دو منبع تاکید که این پیشنهاد مخالف اصل 53 قانون اساسی است و دولت با این پیشنهاد موافق نیست.

پیش از این در ماده یک این طرح دولت مکلف شده بود که در چهار سال آینده سالانه یک میلیون واحد مسکونی فراوری و عرضه کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15572

به "مجلس با تشکیل صندوق ملی مسکن موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس با تشکیل صندوق ملی مسکن موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید