نحوه بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه می تواند یک الگو باشد

به گزارش دابی بلاگ، خبرنگاران/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با ارزیابی فرایند مطلوب بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه، اظهار کرد: نحوه بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه می تواند یک مدل و الگو باشد.

نحوه بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه می تواند یک الگو باشد

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

محمدرضا پورمحمدی روز پنجشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در محل سالن جلسات فرمانداری میانه، اضافه نمود: در اولین روزهای پس از زلزله سال گذشته سراب و میانه، مصوبه هیئت دولت در مورد تامین اسکان برای اهالی این مناطق صادر شد و در ظرف کمتر از یک ماه، اسکان اضطراری و موقت مردم زلزله زده به اتمام رسید.

به گزارش خبرنگاران، وی ادامه داد: برای تمامی کسانی که خانه شان تخریب شده بود، در طی این مدت، چادر یا کانکس تهیه شد و در جریان اسکان موقت، تسهیلات بلاعوض 10 میلیون تومانی دولت نیز بسیار کارساز بود و در نتیجه همه خانوارهای زلزله زده سروسامان یافتند.

پورمحمدی گفت: با توجه به نارسایی هایی که وجود داشت اما این فرایند و نتیجه گیری در نوع خود بی نظیر بود؛ ارگان های سپاه، هلال احمر، نیروی انتظامی و باقی دستگاه ها بالافاصله پس از زلزله در منطقه حاضر شدند و کوشش همگی منجر شد تا اکنون که نزدیک به سالگرد زلزله سراب و میانه هستیم، بر اساس گزارش های ارائه شده، 100 درصد بازسازی واحدهای مسکونی در این مناطق به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: در هر دو شهرستان، نزدیک به 95 درصد ساختمان هایی که تخریب شده و احتیاج به بازسازی داشتند نیز تقریبا به اتمام رسیده است؛ بازسازی بعضی از واحدها نیز به خاطر افزایش قیمت مصالح و ناکافی بودت تسهیلات است جرا که بعضی از روستانشینان، اقدام به ساخت ساختمان دوبلکس نموده اند که به دلیل متراژ بالای خانه، تسهیلات بازسازی کافی نبوده است.

وی با بیان این که در بعضی روستاها، افراد خارج از روستا اقدام به دریافت اسکان موقت و تسهیلات می کردند که به دلیل شناخت بومیان روستا توسط دهیار، منجر شد تا منابع غیرموثر استفاده نگردد.

استاندار آذربایجان شرقی به اشاره به پراکندگی بعضی روستاها، اظهار کرد: از وجود بعضی روستاهای تخریب شده خبر نداشتیم که بعد متوجه این قضیه شدیم؛ این امر نشان می دهد که به یک بانک اطلاعات قوی احتیاج داریم تا بتوانیم اطلاعات مناطق مختلق استان را در اختیار داشته باشیم.

وی ادامه داد: قطعا نقاط ضعف بسیار بالا بود اما درس هایی که از سوانح و حوادث گذشته گرفته بودیم باعث شد تا در بحث بازسازی مناطق زلزله سراب و میانه بهتر عمل کنیم .

وی متذکر شد: باید تمام دستگاه های ذی ربط تمام کوشش خود را در این شرایط به کار بگیرند تا در این فرصت کمتر از سه ماه تا فصل سرما بتوانیم تمام واحدهای مسکونی را به اتمام برسانیم؛ اکنون مقداری منابع در اختیار داریم و می توانیم 15 میلیون تومان دیگر به تسهیلات اضافه کنیم و برای تامین باقی اعتبارات و مصالح مورداحتیاج از بنیادها پیگیری لازم را خواهیم داشت.

پورمحمدی با بیان این که در افزایش قیمت مصالح چاره ای نیست، گفت: اما می توانیم در راستای تامین مصالح اقدام کنیم چرا که محدودیتی برای بازسازی مناطق زلزله زده نداریم، فقط ضروری است که بنیاد مسکن پیگیری کند.

وی از تامین حدود 100 تن سیمان توسط بنیاد مستضعفان اطلاع داد و اضافه نمود: مشکل دیگر، وجود شرکت های پیمانکاری محدود به خصوص در میانه است، در این راستا باید بنیاد مسکن، یاری کند و حتی از پیمانکارها را از شهرستان های همجوار تامین کند، که حتما یکسری امتیازاتی برای این شرکت ها قائل خواهیم شد.

وی با قدردانی از بانک ها در ارائه تسهیلات در زمان مناسب، تاکید نمود: تمامی دستگاه ها باید توجه نمایند که اگر منابع و اعتبارات لازم برای اتمام واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده را نداشته باشیم باید از اولویت های سایر شهرها کم گردد تا شرایط این مناطق بهبود یابد.

استاندار آذربایجان شرقی در سرانجام گفت: با زحمت و همت جمعی در استان، امیدواریم تا بتوانیم بازسازی تمامی واحدهای مسکونی سراب و میانه را تا دهه فجر به اتمام رسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 11936

به "نحوه بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه می تواند یک الگو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه می تواند یک الگو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید