پل ضد زلزله با الهام از پای انسان ساخته شد

به گزارش دَبی بلاگ، ساخت سازه های مقاوم در برابر زلزله پرهزینه و وقت گیر است، اما محققان آمریکایی برای حل این مشکل از پاهای انسان و نحوه مقاومت آن در برابر لرزش های ناگهانی الهام گرفته اند.

پل ضد زلزله با الهام از پای انسان ساخته شد

اگر چه پایه های پل های امروزی از جنس بتن یکپارچه هستند، اما در اثر وقوع زلزله ترک برداشته و می شکنند. استفاده از پل های معلق و دیگر روش ها نیز اطمینان بخش نبوده است. برای حل این مشکل با الهام از نحوه قرارگیری پاهای انسان ها از ترکیبی از پل های معلق و بتنی استفاده شده است.

پایه های یادشده اگر چه بتنی هستند، اما از قابلیت جذب انرژی بیشتری در زمان لرزش برخوردارند و علت این مساله استفاده از مفاصل و قطعات متحرک در پایه های مذکور با الهام دریافت از مفاصل و اتصالات پاهای انسان هاست. در این صورت با وقوع زلزله انرژی ناشی از لرزش و تکان های مکرر از پایه ها منتقل شده و جذب آنها نمی گردد.

آزمایشاتی که بر روی سازه های ساخته شده بدین شیوه صورت گرفته، نشان می دهد که آنها دچار ترک و فروپاشی نمی شوند. برای افزایش استحکام از فیبر کربن و دوغاب نیز در پایه های یادشده استفاده شده است،مهر

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 12837

به "پل ضد زلزله با الهام از پای انسان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل ضد زلزله با الهام از پای انسان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید