ارتباط تماشای زیاد صفحه نمایش و اختلال وسواس فکری

به گزارش دَبی بلاگ، به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند که در بین 9200 کودک 9 و 10 ساله که مورد ارزیابی قرار گرفتند، به ازای هر ساعتی که بچه ها روزانه به ویدئو های آنلاین (مانند یوتیوب) یا بازی های ویدئویی اختصاص می دهند، احتمال ابتلاء آن ها به اختلال وسواس فکری جبری افزایش می یابد.

ارتباط تماشای زیاد صفحه نمایش و اختلال وسواس فکری

این بدان معنا نیست که بچه ها تا زمانی که شروع به جستجو در وب سایت ویدئویی نکنند، حالشان کاملاً خوب است. بلکه کارشناسان می گویند این احتمال وجود دارد افرادی که در معرض اختلال وسواس فکری جبری قرار دارند شروع به تماشای اجباری ویدئو می کنند یا به بازی اعتیاد پیدا می کنند.

دکتر جیسون ناگاتا، محقق ارشد و استادیار متخصص اطفال در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: تفکیک اینکه کدامیک موجب بروز دیگری می شود سخت است. در واقع، به احتمال زیاد یک رابطه دو طرفه وجود دارد.

به این معنا که بچه های مبتلا به اختلال وسواس فکری جبری ممکن است بار ها و بار ها به سمت بازی های ویدئویی کشیده شوند یا ویدئو های آنلاین تماشا کنند، همه این ها به نوبه خود ممکن است اختلال آن ها را بدتر کند.

به گفته ناگاتا، نکته اصلی این است که والدین لازم است مراقب زمان نمایش بچه ها خود باشند.

اختلال وسواس فکری جبری یک اختلال مزمن است که در آن افراد افکار غیرقابل کنترل و تکرار شونده ای دارند که باعث تحریک رفتار هایی می شود که باید بار ها و بار ها تکرار کنند. آن ها به عادات خاصی مانند شستن اجباری دست ها، اطمینان از قرار دادن وسایل خانه به روشی خاص، یا بررسی مداوم خاموش بودن وسایل وابسته هستند.

محققان با توجه به اینکه زمان اختصاص یافته به تماشای صفحه نمایش بخش زیادی از زندگی مدرن را دربرمی گیرد، می خواستند ببینند آیا رابطه ای بین استفاده از فناوری در بچه ها و احتمال ابتلای آن ها به علائم اختلال وسواس فکری جبری وجود دارد یا خیر.

آن ها داده های یک مطالعه مربوط به حدود 12000 کودک را ردیابی کردند. محققان بر روی بیش از 9200 نفر که در زمان ورود به مطالعه 9 یا 10 ساله بودند تمرکز کردند.

در آن زمان، بچه ها به طور میانه چهار ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده می کردند.

طی دو سال بعد، 4.4 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه بر اساس پرسشنامه استانداردی که والدین تکمیل کردند، به اختلال وسواس فکری جبری مبتلا شده بودند. احتمال ابتلاء به این اختلال در آن ها به ازای هر ساعت اضافی در روز که صرف بازی های ویدئویی (15 درصد) یا تماشای ویدیو هایی مانند یوتیوب (11 درصد) می کردند، افزایش می یابد.

تماشای سایر انواع نمایشگر ها از جمله تلویزیون، پیامک و رسانه های اجتماعی با خطر این اختلال مرتبط نبودند.

محققان بر محدود کردن زمان تماشای صفحه نمایش بچه ها تاکید دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 28490

به "ارتباط تماشای زیاد صفحه نمایش و اختلال وسواس فکری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط تماشای زیاد صفحه نمایش و اختلال وسواس فکری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید