از بقچه 7 میلیونی تا روتختی 25 میلیونی

به گزارش دابی بلاگ، ایسنا/ پته دوزی که یکی از هنرهای زنانه استان کرمان بشمار می آید، از بقچه 7 میلیونی تا روتختی 25 میلیونی نتیجه اش است.

از بقچه 7 میلیونی تا روتختی 25 میلیونی

داستان چیست؟

هنر پته دوزی سابقه تاریخی مشخصی ندارد و ریشه پیدایش آن اغلب با افسانه های بومی گره خورده است؛ البته برخی از تاریخ نویسان شکوفایی پته دوزی را در زمان صفویه عنوان کرده اند. قدیمی ترین پته موجود که دارای تاریخ بوده هم اکنون روپوش مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان بوده که مربوط به سنه 1280 هجری قمری است. این اثر حاصل کار 16 زن در طول دو سال به طور مداوم بوده و از جمله ظریف ترین پته های موجود محسوب می شوند.

این هنر مخصوص بانوان استان کرمان است که با کمک سوزن، نقوش را برای روی زمینه پارچه پشمی ضخیمی به نام عریض یا شال می دوزند. پته دوزی را اغلب برای بقچه، روبالشی، سجاده، ک.سن، رومیزی، پرده و ... استفاده می کنند.

بهاره بهارستانی، تولیدکننده پته در استان کرمان درباره شرایط این هنر، با تاکید بر اینکه پته دوزی رشته ای زنانه در استان کرمان محسوب می شود، می گوید: پته دوزی در استان کرمان از جایگاه خوبی برخوردار است و حتی در مدارس نیز آموزش داده می شود؛ البته طبیعتا الان با آمدن شبکه های اجتماعی و ورود دنیای مدرن، میزان استقبال جوانان به یادگیری این رشته کمتر شده است، اما در مجموع می توان گفت که تقریبا تمام زنان کرمانی پته دوزی می دانند. در این میان طبیعتا تعداد کسانی که در این زمینه فعالیت حرفه ای می کنند، کمتر است.

او با بیان اینکه تقریبا در تمام خانه های کرمانی ها صنایع پته دوزی وجود دارد، ادامه می دهد: البته در این روزها شرایط فروش به خاطر شرایط اقتصادی با شکل روبرو شده است، اما باز هم خوب است. به هر حال کرمانی ها مشتری اصلی پته هستند و مخصوصا برای خرید جهاز بسیار از پته استفاده می کنند.

بهارستانی همچنین درباره قیمت پته در استان کرمان اظهار می کند: کمترین قیمت پته ای که به اندازه پیش دستی میوه خوری باشد، حداقل 100 هزار تومان است و گران ترین آن هم بستگی به موارد مختلف دارد. به عنوان مثال الان بزرگترین قطعه پته ما 6 متری است که برای روتختی استفاده می شود و حدود 25 میلیون تومان است؛ البته این قیمت برای نخ شیمیایی یعنی همان نخ های پشمی که از قدیم بود. نخ های گیاهی که جدید آمده اند، قیمت های بالاتری دارند؛ به عنوان مثال یک بقچه یک در یک گیاهی، 7 میلیون تومان ولی همان بقچه با نخ شیمیایی حدودا سه میلیون تومان است.

این تولیدکننده یادآور می شود: پته بخشی از زندگی کرمانی ها را تشکیل داده و انگار جز رسم و رسومات آنها هست. به خاطر همین نیز با وجود افزایش قیمت، اما هنوز هم پته طرفداران زیادی در استان دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 10439

به "از بقچه 7 میلیونی تا روتختی 25 میلیونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بقچه 7 میلیونی تا روتختی 25 میلیونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید