امید به نجات کرگدن های سفید با تولد کرگدنی از طریق لقاح مصنوعی

به گزارش دَبی بلاگ، یک کرگدن سفید جنوبی که از طریق تلقیح مصنوعی در باغ وحش سن دیگو متولد شده، نقطه عطفی تاریخی برای نجات این زیرگونه از خطر انقراض محسوب می شود.

امید به نجات کرگدن های سفید با تولد کرگدنی از طریق لقاح مصنوعی

به گزارش ایسنا، مقامات باغ وحش سن دیگو اعلام کرده اند که این کرگدن روز یک شنبه در سلاویکتوریا در ماه مارس سال گذشته میلادی (2019) با اسپرم یخ زده یک کرگدن سفید جنوبی به نام مائوتو تلقیح شده و به مدت 493 روز جنین را حمل کرده است.

این تولد، نخستین تولد موفقیت آمیز تلقیح مصنوعی کرگدن سفید جنوبی در آمریکای شمالی بوده و می توان آن را گامی مهم در جهت تلاش برای نجات کرگدن های سفید شمالی از خطر انقراض در نظر گرفت. کرگدن های سفید شمالی زیرگونه کرگدن های سفید جنوبی هستند.

این تولد هم چنین امیدها را مبنی بر بهبود ژنتیکی کرگدن سفید شمالی با استفاده از لقاح مصنوعی افزایش داده است.

در حال حاضر تنها دو کرگدن سفید شمالی روی زمین باقی مانده است که هر دو ماده هستند و آخرین کرگدن سفید شمالی نر سال گذشته مرد.

طبق برآوردها 18 هزار راس کرگدن سفید جنوبی در طبیعت وجود دارد اما این گونه نیز با آمار تلف شدن یک کرگدن در هر هشت ساعت به شدت تحت آسیب از سوی شکارچیان در آفریقای جنوبی قرار گرفته است.

باغ وحش سن دیگو در حال حاضر شش کرگدن سفید جنوبی ماده دارد که در سال 2015 میلادی از مناطق محافظت شده خصوصی آفریقای جنوبی به پارک سافاری این باغ وحش منتقل شدند.

در حال حاضر اجازه بازدید از ویکتوریا و فرزند تازه متولد شده در باغ وحش سن دیگو وجود ندارد.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، با توجه به لقاح مصنوعی یک کرگدن دیگر در این باغ وحش انتظار می رود در ماه سپتامبر یا اکتبر یک کرگدن دیگر نیز از همین طریق متولد شود.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1888

به "امید به نجات کرگدن های سفید با تولد کرگدنی از طریق لقاح مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید به نجات کرگدن های سفید با تولد کرگدنی از طریق لقاح مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید