اکوسیستم شرکتی!

به گزارش دابی بلاگ، نمی خواستم از ضرب المثل غوره نخورده مویز شده استفاده کنم اما گویی حکایت اکوسیستم استارتاپی ایران چنین است.

اکوسیستم شرکتی!

استاد محسنیان راد در کتاب ایران در چهار کهکشان ارتباطی؛ تاریخ ارتباطات ایران را براساس نظریه مک لوهان آنالیز می نماید. ایشان بر این باورند که ایرانیان هیچ کدام از دوره های تاریخی کشاورزی، صنعتی شدن، ماشینی و… را کامل پشت سرنگذاشته است.

سیر تکوینی اکوسیستم استارتاپی ایران

همیشه از میانه یک دوره به دوره ای دیگر پرتاب شده ایم. به دلیل عقب ماندگی های تاریخی و عدم توسعه لازم در هماهنگی با دنیا پیرامونی برای آنکه از قافله جامعه دنیای عقب نمانیم در هر مرحله ای از نیمه به دوره جدید وارد شده ایم.

نمی خواهم منکر اقدامات موثر و نقش مهم نهادسازی و شرکت ها در اکوسیستم استارتاپی ایران شوم. اما اگر واقع بینانه به سیر تکوینی زیست بوم استارتاپی ایران نگاه کنیم از مرحله تربیت، آموزش و ساخت انسان متخصص به عنوان زیرساخت و موتور محرک زیست بوم به سرعت عبور نموده و آغاز کردیم به تشویق برای شرکت سازی، مراکزسازی، ساختمان سازی و افتتاح…

شاید یکی از دلایل عدم موفقیت شرکت ها و شتابدهنده های استارتاپی همین موضوع باشد که هر تیم بلافاصله پس از ورود به شتاب دهنده ها باید تبدیل به شرکت می شدند و صاحبان شرکت کسانی می شدند که هیچ شناخت و تجربه ای از این حوزه نداشته و برای شرکت داری نیز آموزش و توانایی ومهارت لازم را نداشتند.

سیاست های کلان دولت برای استارتاپ های ایرانی

بخشی از دلایل شکل گیری این تفکر نتیجه سیاست های کلان دولت در این حوزه بود. اگر چه دولتیان خوش فکر در ساختار بروکراتیک و بیمار دولتی کوشیدند کت و شلواری مدرن و استارتاپی به تن این ساختار سنتی نمایند اما قوانین بورکراتیک بسان پیژامه از زیر لباس مدرن همچنان پیدا بود.

بااینکه ساختارهایی مثل دانش بنیان، صنایع خلاق، نوآفرین و… قالب هایی مدرن از شرکت داری بودند اما آنها هم در نهایت در همین چارچوب قوانین کشور تنیده وحل شدند.

دولت هرگز جوانان حقیقی را بدون وجود ساختاری به نام شرکتی حقوقی به رسمیت نشناخت.

هر تیم وجوانی که خود را در قالب حقوقی معنا می داد می توانست از امکانات،تسهیلات و حمایت های قانونی دولت بهره ببرد. در غیر این صورت در بحران مالی، تحریم ها و کرونا رها می شد این گونه بود که انسان توانمند و خلاق به حاشیه رانده شد.

براساس این تفکر، نهادها و شرکت ها متولی ساختو توسعه اکوسیستم استارتاپی شدند. انسان خلاق تخریب گر، نوگرا، رویاباف وریسک پذیر در تنهایی رها و به حاشیه رانده شد. به مرور انگیزه های لازم را برای تاثیرگذاری از دست دادند.

دریافت ودادن تسهیلات تبدیل به یک شغل دو سویه شد. به یاد دارم چند سال پیش در پیچ الکام استارز جوانی گفت استارتاپش500 میلیون درآمد داشته داور سوال کرد از محل فروش کدام محصول؟ در پاسخ گفت از محل جذب تسهیلات دولتی و اخذ سرمایه!

نشت تفکر نفتی

اپل را استیو جابز به وجود آورد، بیل گیتس، مایکروسافت عظیم را و…ع ملکرد جمعی آنها و دیگر کارآفرینان اکوسیستم سیلیکونی را شکل داد.

شرکت های استارتاپی عظیم ایرانی را بنیانگذارانشان در دوره ای به وجود آورند که نه از دولت مدرن خبر بود نه از وام،تسهیلات و نه شرکت و شرکت داری.

ساخت اکوسیستم استارتاپی ایران توسط شرکت های حقوقی با مشارکت بخش های دولتی؛ نشت تفکر نفتی در اکوسیستم استارتاپی ایران است.

باید بازگردیم به عقب و دوباره از نوع آغاز کنیم این ره که می رویم به خاتمه خوشی نخواهد رسید، دیوار کج است.

حرف آخر

با خودتان خلوت کنید و چند اسم فرد موثر یا شرکت که این اکوسیستم را ساخته اند یا نقش بسیار موثری داشتند را در ذهنتان مرور کنید و بعد پاسخ بدهید این اکوسیستم را افراد تاثیرگذار ساختند یا شرکت ها.

اگر نام شرکتی هم در ذهنتان جاگرفته نام بنیانگذارش را حتما به یاد می آورید. حالا به همین امروز فکر کنید. آیا در یک سال گذشته فرد یا افراد تاثیرگذاری را می شناسید که وجودشان تحول شگرفی را در اکوسیستم استارتاپی ایران رقم زده باشد؟

سایت ها پر است از اسامی وی سی ها و شتابدهنده ها و شرکت های پر از خالی و فرم های متعدد دریافت تسهیلات و…

این را من نمی گویم برد فلد در کتاب جامعه های استارتاپی می گوید: رهبری اکوسیستم را به دولتی ها نسپارید آنها با انتها هر دولت می فرایند رهبری را به کار آفرینانی بسپارید که تعهد 20 ساله دارند.

اکوسیستم استارتاپی ایران خواسته یا ناخواسته از مدار خویش خارج شده و راهبری آن به دست دولت افتاده است. کارآفرینان از راهبری به حاشیه رانده شده اند.

زمانی که کارمند دولت بودم به مدیری گفتم شما به من احترام نمی گذارید ایشان با تواضع ومحبت فرمودند هربار که شما را می بینم به احترامتان برمی خیزم عرض کردم برخواستن به پای من احترام نیست سپردن کاری که در توانایی وتخصص من است احترام برانگیز خواهدبود.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 12544

به "اکوسیستم شرکتی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکوسیستم شرکتی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید