توپ های یخی شگفت انگیز دریاچه میشیگان

به گزارش دَبی بلاگ، فصل زمستان صرف نظر از سرمای فراوان، مناظری زیبا و شگفت انگیز را نیز پیش چشم انسان به نمایش می گذارد که حقیقتا تماشایی هستند. توپ های یخی دریاچه میشیگان هم یکی از معجزات فصل زمستان است. با خبرنگاران همراه باشید.

توپ های یخی شگفت انگیز دریاچه میشیگان

هر زمستان، سواحل دریاچه ی میشیگان در ایالات متحده، شاهد حضور صدها گلوله سرد یخی است که به شکل کاملا طبیعی به وجود آمده اند، این درست شبیه به همان وضعیتی است که ساحل استرومی در شمال تالین در کشور استونی نیز با آن روبرو است.

دریاچه میشیگان

مقدار این توپ ها از چندین سانتی متر تا حدود نیم متر متغیر است. اما فلسفه شکل گیری این گرداله های یخی بامزه چیست؟

این گلوله های زیبا و دوست داشتنی زمانی به وجود می آیند که تکه هایی کوچک و بزرگ یخی که سطح قسمت هایی از دریاچه میشیگان را پوشانده است، دچار ترک خوردگی و شکستن می شوند. سپس امواج این قطعات یخ را به این سو و آن سوی دریاچه حرکت داده و حین این حرکت باز هم ذرات یخ به لایه های یخی تشکیل دهنده این قطعات اضافه شده و پوششی جدیدی را گرد آن ها به وجود می آورند. در نهایت این قطعات یخی بزرگ و بزرگ تر شده و به گلوله های برفی یا دانه های تگرگ شباهت پیدا می نمایند. دست آخر نیز امواج آن ها را کاملا صیقل داده و مرواریدهای یخی زیبا و دوست داشتنی را شکل می دهند که تجمع شان در ساحل دریاچه، چشم انداز ای دلفریب و شگفت انگیز را به نمایش می گذارد.

پدیده ای مشابه ساحل دریاچه میشیگان و نیز ساحل استرومی در استونی را در خلیج فنلاند نیز مشاهده می کنیم. بر طبق اخبار خبرگزاری اشپیگل آلمان، وضعیتی شبیه به این مسئله نیز در این خلیج دیده شده و این توپ های یخی زیبا اینجا نیز پا به عرصه وجود می گذارند.

از طرف دیگر ظاهرا برای تشکیل این توپ ها دریا باید کاملا مسطح بوده و بستر آن نیز چندان شیب دار نباشد. به نظر می رسد این مسئله در خلیج فنلاند نیز قابل مشاهده است. در نهایت طبیعت باز هم جادو نموده از دل برف و یخ این گرداله های زیبا و خیال انگیز را شکل داده و کناره های سواحل را با شکل و درخشش دلفریب آن ها زینت داده است.

خلیج فنلاند

دنیای ما دنیا شگفت انگیزی است و هر روز مادر طبیعت هنری دیگر رو نموده و انسان را به حیرت و شگفتی فرو می برد. امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 22684

به "توپ های یخی شگفت انگیز دریاچه میشیگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپ های یخی شگفت انگیز دریاچه میشیگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید