تکرار نخستین انفجار رادیویی سریع رصد شده در کهکشان راه شیری

به گزارش دَبی بلاگ، ماه ها پیش دانشمندان اولین انفجار رادیویی سریع را در کهکشان راه شیری پیدا کردند حال بنا بر گفته دانشمندان اولین انفجار رادیویی کشف شده در کهکشان راه شیری اکنون هنگام عبور از یک مگنتار(یک ستاره نوترونی با یک میدان مغناطیسی قوی) که در فاصله 32 هزار و 616 سال نوری از ما قرار گرفته است مجددا تکرار شده است.

تکرار نخستین انفجار رادیویی سریع رصد شده در کهکشان راه شیری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، اولین انفجار برای اولین بار در ماه آوریل شناسایی شد و دانشمندان ماه ها بعد دو مورد دیگر را نیز شناسایی کردند حال گروهی از محققان که با تلسکوپ وستربروک در هلند کار می کردند اخیرا سیگنال جدیدی را ثبت کردند. به گفته آنها این انفجار به صورت دو انفجار کوتاه به طول کسری یک میلی ثانیه و با فاصله 1.4 ثانیه اتفاق افتاده است.

در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع(fast radio burst) یا FRB یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از بعضی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند. در حالی که منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می رسد هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است. مگنتر مورد مطالعه SGR 1935 + 2154 نام دارد و نزدیکترین منبع این انفجار کشف شده تا به امروز است. م

Magnetar) یک ستاره نوترونی احاطه شده با میادین مغناطیسی شدید است. به عبارت دیگر، مگنتار یا ستاره مغناطیسی(مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.

انفجار اولیه که اولین موردی است که در کهکشان ما کشف شده در ماه آوریل توسط تلسکوپ های واقع در کانادا و ایالات متحده رصد و ثبت شد. این دو مورد اخیر توسط دانشگاه صنعتی چالمرز مشاهده و توسط چهار تلسکوپ رادیویی اروپایی که به سمت SGR 1935 + 2154 قرار داده شده بودند، رصد شدند. یک تلسکوپ در هلند و دیگری در لهستان و دو عدد دیگر در رصدخانه فضایی اونسالا در سوئد قرار گرفته است.

مارک اسنلدرز(Mark Snelders)عضو تیم موسسه نجوم آنتون پانکوک دانشگاه آمستردام ، گفت: ما نمی دانستیم چنین چیزی در انتظار ما است. تلسکوپ های رادیویی ما به ندرت قادر به دیدن انفجارهای رادیویی سریع بودند و بنابراین با شناسایی آن ما متعجب شدیم. پس از ثبت 522 ساعت مشاهدات، گروهی از محققان که بر تلسکوپ قرار داده شده در هلند نظارت می کردند یک سیگنال چشمگیر و غیر منتظره دریافت کردند. ما به وضوح شاهد دو انفجار بودیم که از نظر زمانی بسیار نزدیک بهم رخ دادند.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 13558

به "تکرار نخستین انفجار رادیویی سریع رصد شده در کهکشان راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار نخستین انفجار رادیویی سریع رصد شده در کهکشان راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید