جاذبه های گردشگری ماکو؛ شهر سنگی ایران

به گزارش دَبی بلاگ، از جمله مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری ماکو می توان به عمارت کلاه فرنگی، کلیسای مریم مقدس، قلعه قبان، دخمه فرهاد و ... اشاره کرد.ماکو در گذشته یکی از قلاع محکم سرحدات ایران و عثمانی بوده است.

جاذبه های گردشگری ماکو؛ شهر سنگی ایران

خبرنگاران | سرویس گردشگری - ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است. این شهر در دره ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و بخش شمالی در دامنه کوه قیه است.

موقعیت جغرافیایی ماکو بر روی نقشه

نام ماکو نامی باستانی است و به دوران ماد می رسد. ایرانیان ماد از زمان پادشاهی ایشتوویگو در این منطقه ساکن شدند و آن را مادکوه (کوه مادها) نامیدند. این نام بعداً به صورت ماکو درآمد. با این تفسیر می توان به تاریخ کهن و پربار این خطه از کشورمان پی برد. سرزمینی پر از مردمان غیور که لهجه زیبای ترکی آن ها از خاطر هر مسافری پاک نخواهد شد. در ادامه به بررسی مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری ماکو خواهیم پرداخت.

1. عمارت کلاه فرنگی ماکو

عمارتی که در آخرین سالهای سلطنت قاجار ساخته شد و تا به امروز هیچ دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است. این ساختمان در دو طبقه ساخته شده است و با وجود فضای کم و بام شیروانی، طرح عمارت هم هشت ضلعی است و هر طبقه یک بالکن با بیست ستون چوبی دارد. تزئینات گچبری و آینه کاری فوق العاده زیبا و شیشه های رنگی ارسی های این عمارت شما را به یاد اتاق آینه کاخ گلستان می اندازد. این عمارت در کنار ساختمان تاریخی شیر خورشید جنب محوطه بیمارستان ماکو قرار گرفته است.

عمارت کلاه فرنگی یکی از جاذبه های گردشگری ماکو

2. کلیسای مریم مقدس ماکو (کلیسای زور زور)

کلیسای مریم مقدس یکی از کلیساهای تاریخی ایران است که در فهرست جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این کلیسا با اسم زور زور هم شناخته می شود و مثل کلیساهای تاریخی دیگر با سنگ های تراشیده شده ساخته شده و البته ظاهری ساده دارد. وقتی می خواستند سد بارون را احداث کنند احتمال داشت که این کلیسا زیر آب برود. از آنجایی که کلیسای زور زور یکی از بناهای باارزش تاریخی بود سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفت کلیسا را به مکان امنی انتقال بدهد و به این ترتیب کلیسای مریم مقدس تنها بنای تاریخی است که در ایران جابه جا شده است.

تصویری هوایی از کلیسای مریم مقدس ماکو

3. قلعه قبان ماکو

قابان، (قپان، کاپان، قابان) به قلعه ای در بخش تاریخی شهر ماکو، زیر بزرگترین کلاهک سنگی جهان (دژکلاه، کوه قایا) می گویند. این قلعه که تاریخ ساخت آن دقیقا مشخص نیست، در بافت قدیمی این شهر با دیوارها و برجها و باروهای بلندش دارای بخشهای شاه نشین، حمام و زندان است.

چشمه معروف حاجی بولاغی نیز به همراه دیگر چشمه ها دراین بافت قراردارد. در منابع تاریخی، اهمیت نظامی و استراتژیکی قلعه قپان به کرار در دوره های تاریخی تیموریان، سلجوقیان، قره قویونلوها، صفویان و قاجاریان ذکر شده است. از حاکمان تاریخی ماکو در دوره های حکومت ارامنه، عثمانی، صفویان و قاجاری که در این قلعه حکومت می کردند، می توان نورالدین بیگ آتسرونی، عوض بیگ محمودی، مصطفی سلطان محمودی، خانعلی سلطان ایروانی، مصطفی بیگ بیات و تیمور پاشا خان را نام برد.

اما به نظر می رسد که این قلعه در فرهنگ اساطیری ایران و آذربایجان قدمت دیرینه ای دارد که متون روضه الصفا و گرشاسب نامه موید این است. داستان محلی اژدهای سنگ شده که آب را به روی مردم می بست و حکومت زنگی دندان گراز (قابان) که با گرشاسب نبرد کرد، از نشانه های اساطیری این قلعه است (نام زنگی مار شاید اشاره به زنگی باشد.) قلعه حکومتی منطقه طبق نظریات تاریخی (سفرنامه ها و تاریخ های صفویه) از دو قسمت قلعه بالایی (قابان) و قلعه پایینی تشکیل شده بود.

باقیمانده های قلعه قبان ماکو

4. منطقه آغگل

منطقه آغگل طبیعتی زیبا و گونه های گیاهی و جانوری متنوعی دارد. البته در سال های اخیر این گونه ها کم تر شده بودند و به همین دلیل این منطقه را شکار ممنوع اعلام کردند و برای احیای حیات جانوری چند رأس قوچ و میش از مناطق دیگر به این منطقه منتقل شدند و اگر به این ناحیه بروید شانس دیدنشان را خواهید داشت. چشمه های آب معدنی این منطقه هم آهکی هستند و رسوبات آهکی شان را در کنار جاده می توانید ببینید و از منظره زیبایی که درست کرده اند لذت ببرید.

تصویری زیبا از منطقه آغگل

5. کلیسای گئورگ مقدس

کلیسای گئورگ مقدس در نزدیکی روستای مرگن (مرکان) بین ماکو و قره ضیا الدین، در جنوب شرقی روستای شوط در استان آذربایجان غربی واقع است. این کلیسا در قرن 16 میلادی با سنگهای خوش تراش ساخته شده است. اطراف این کلیسا سنگ صلیبهای حجاری شده و قبرستان ارامنه گسترده است و کمی دورتر از آن ویرانه های خانه های بسیاری که زمانی محل سکونت ارامنه بوده و حکایت ازوجود روستایی پر جمعیت و آباد دارد قرار گرفته است که بعلت مهاجرت ارامنه از این مکان در سال 1830 میلادی به این شکل متروکه مانده است.

کلیسا که بنایی به سبک بازیلیک مستطیلی در جهت شرق به غرب است، دارای یک گنبد هشت وجهی است که بر روی هر یک از وجوه ساق گنبد یک نورگیرتعبیه شده است، گنبد و سقف کلیسا بر روی چهار ستون با برش صلیبی شکل که هر یک از ستونها در چهار جهت با قوسهایی با یکدیگر و با دیوارهای جانبی متصل میباشند تکیه دارد. بر روی هر یک از چهار دیوار کلیسا سه نورگیر قرار داشته و ورودیهای کلیسا در سمت غربی و شمالی بنا قرار گرفته است. محراب کلیسا که در سمت شرق کلیسا قرار گرفته است دارای قاب بندیهایی است و در دو سمت محراب اطاقکهای چهار گوشی ساخته شده اند.

کلیسای گئورگ مقدس

6. دخمه سنگی فرهاد

دخمه سنگی فرهاد که بام فرهاد نیز نامیده می شود در 7 کیلومتری غرب شهر ماکو در نزدیکی روستای سنگر واقع شده است و از آثار مربوط به اقوام اورارتو (قرن هشتم پیش از میلاد) بوده است. دخمه فرهاد دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده است و با راه پله ای سنگی به کوه متصل می شود. درِ ورودی آن 1.5*2 متر و اتاق ها یکی 3*4 و دیگری 2*2 متر است که با دری به یکدیگر متصل می شوند.

بر روی دیوارها طاقچه هایی تراشیده شده است و برای روشنایی گویا از مشعل استفاده می شده است. دیواره های سنگی دخمه فرهاد به نحو اعجاب انگیزی صاف و صیقلی است به نحوی که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخره های سخت کوه حتی در زمان حال نیز مشکل به نظر می رسد. داخل دخمه کاملاً تاریک است و هیچ منبع نوری وجود ندارد. در فصل تابستان اطراف دهانه دخمه فرهاد به وسیله برگ درختان مخفی شده و در صورت نداشتن راهنما، یافتن این مکان بسیار مشکل خواهد بود.

ورودی دخمه سنگی فرهاد

پیشنهاد خبرنگاران

ماکو روستاهای زیبایی نیز دارد قره خاچ با آب هوای ییلاقی و محیطی آرام یکی از جاذبه های طبیعی این شهر می باشد؛ علاوه بر آن روستاهای بارون، رند، هندور، سنگر، و قلعه جوق و باغچه جوق از زیباترین روستاهای ماکو می باشند. پس دیدن این روستاهای زیبا را نیز از دست ندهید.

برگرفته از: ویکی پدیا، سیری در ایران، همگردی

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: setare.com
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15087

به "جاذبه های گردشگری ماکو؛ شهر سنگی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری ماکو؛ شهر سنگی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید