خبرنگاران رونمایی از وزنه بردار فوق سنگین ایران در تاشکند

به گزارش دابی بلاگ، تهران- خبرنگاران- ملی پوش دسته به اضافه 109 کیلوگرم وزنه برداری شرایطی را در مسابقات قهرمانی آسیا در ازبکستان تجربه می کند که در آستانه بازی های المپیک، این مسابقات برای او یک محک جدی بعد از محدودیت های گسترده کرونایی خواهد بود.

خبرنگاران رونمایی از وزنه بردار فوق سنگین ایران در تاشکند

به گزارش خبرنگاران، پس از خداحافظی بهداد سلیمی و سعید علی حسینی از جهانی قهرمانی این دغدغه در وزنه برداری ایران به وجود آمد که برای چند سال ممکن است رقابت های دسته فوق سنگین در مسابقات قهرمانی جهان و بازی های المپیک برای ایرانیان جذابیت های زیادی نداشته باشد. اما این پیش فرض تنها در مسابقات قهرمانی جهان 2019 تایلند صدق کرد و اکنون تیم ملی وزنه برداری جوان جویای نامی را در دسته فوق سنگین دارد که قرار است افتخارآفرینی های 2 دهه گذشته تکرار کند. روزهایی که با مدال طلای حسین رضازاده در سیدنی شروع و به افتخارآفرینی های بهداد سلیمی ختم شد.

در این دوره زمانی سه مدال طلا و یک نقره المپیک در دسته فوق سنگین به ایران رسید. حسین رضازاده در المپیک های سیدنی و آتن طلا کسب کرد و بهداد سلیمی در المپیک 2012 لندن طلا گرفت. سجاد انوشیروانی نیز نقره لندن را به دست آورد. در این دوره وزنه بردارانی مانند سعید علی حسینی و بهادر مولایی در سطح جهان و آسیا خوش درخشیدند. در رده سنی جوانان نیز علاوه بر چند قهرمانی جهان، علیرضا یوسفی در سال 2018 مدال طلا المپیک جوانان آرژانتین را از آن خود کرد.

این مجموعه افتخار موجب شده تا علی داودی اکنون به یکی از میراث داران دسته فوق سنگین در ایران تبدیل و به دنبال خلق صحنه های زیبا و خاطره انگیز در رقابت با بزرگانی مانند لاشا تالاخادزده و گور میناسیان باشد. داودی مرداد ماه امسال در توکیو باید با این 2 بزرگ وزنه برداری جهان و احتمالا چند وزنه برداری مطرح دیگر برای رسیدن به سکو رقابت کند.

داودی یکی از شانس های اصلی اعزام به توکیو به شمار می رود. وی تا کنون در چند گزینشی المپیک حضور داشته و با کسب سه هزار و 938 امتیاز در جایگاه پنجم دسته به اضافه 109 کیلوگرم قرار گرفته است. این امتیاز در حالی است که وی یک گزینشی دیگر با درجه طلایی دارد و با کسب امتیاز کامل آن می تواند خود را به جمع سه نفر برتر برساند. در این دسته تالاخادزه گرجستانی با پنج هزار و 150 امتیاز در رده نخست قرار گرفته است. سیمون ماتروسیان ارمنی، ژی یانگ از چین و گور میناسیان در رده های دوم تا چهارم قرار دارند.

بنا به فرمول جدید فدراسیون بین المللی وزنه برداری در هر دسته هشت نفر برتر که توانسته باشند، بیشترین امتیازات گزینشی های المپیک را کسب کنند راهی توکیو خواهند شد و نفر برتر قاره ها نیز در جمع المپیکی ها قرار خواهند گرفت. با این شرایط باید گفت که سهمیه علی داودی قطعی و وی را باید یکی از 2 وزنه بردار اعزامی ایران به توکیو دانست. در این دوره از بازی های المپیک، ایران در رشته وزنه برداری 2 سهمیه در بخش مردان و 2 سهمیه در بخش زنان دارد و در هر دسته تنها یک ورزشکار می تواند اعزام کند.

وزنه برداران مدعی حضور در المپیک توکیو در 18 ماه منتهی به این رویداد بزرگ ورزشی باید در 6 گزینشی با سطح طلایی، نقره و برنز شرکت کنند و بتوانند امتیازات لازم را کسب کنند. در این 6 گزینشی تست دوپینگ گرفته شده و ورزشکار باید حتما در چهار رقابت وزنه بزند.

داودی که به تازگی از رده سنی جوانان به بزرگسالان آمده در دور برگشت لیگ برتر عملکرد مناسبی از خود به نمایش گذاشت و توانست با مهار وزنه 250 کیلوگرمی عملا خود را در جرگه مدعیان قرار دهد. او در دور رفت به صورت رسمی 205 کیلوگرم را مهار کرده بود. البته داودی مدعی است که رکورد وی در تمرینات 207 کیلوگرم در یک ضرب و 256 کیلوگرم در دوضرب است. مجموع مهار وزنه داودی بنا به گفته قهرمان سابق جوانان جهان اکنون 465 کیلوگرم است که نزدیک به رکورد وزنه بردار ارمنستانی در پیکارهای قهرمانی اروپا است که چندی پیش در مسکو برگزار شد.

میناسیان در مسابقات قهرمانی اروپا با رکورد 216 یک ضرب، 248 دوضرب و مجموع 464 کیلوگرم ضمن کسب سه مدال نقره خود را مدعی رسیدن به سکو توکیو نشان داد. البته در این دسته لاشا تالاخادزه با رکورد 285 کیلوگرم دست نیافتنی است و اگر اتفاقات غیر منتظره ورزش رخ ندهد او می تواند فاتح هیجان انگیزترین دسته وزنه برداری در توکیو باشد.

داودی دارنده مدال طلای نوجوانان و جوانان جهان که تا چند روز دیگر در مسابقات قهرمانی آسیا در تاشکند به روی تخته رقابت می رود باید نسبت به وزنه زدن و ذخیره انرژی، نهایت دقت را به عمل آورد زیرا وی اکنون یک مصدومیت جزیی دارد و ممکن است ثبت وزنه های بالا به مصدومیت طولانی مدت او تبدیل شود؛ مصدومیتی که در نهایت راه موفقیت او را در توکیو سخت خواهد کرد. حال داودی که سهمیه وی برای توکیو قطعی شده، باید به مسابقات قهرمانی آسیا نگاه جدی داشته باشد نگاه که دید آن بلند مدت و در جهت رسیدن به سکوی توکیو است.

داودی در سال 2019 در پیکارهای قهرمانی بزرگسالان جهان در تایلند شرکت کرد و با رکورد 197 یک ضرب، 227 دوضرب و مجموع 424 کیلوگرم در رده هشتم قرار گرفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17307

به "خبرنگاران رونمایی از وزنه بردار فوق سنگین ایران در تاشکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رونمایی از وزنه بردار فوق سنگین ایران در تاشکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید