خبرنگاران مجلس عربی خودداری ترکیه از ارسال سلاح به لیبی را خواهان شد

به گزارش دابی بلاگ، تهران- خبرنگاران- مجلس عربی از ترکیه خواست حاکمیت لیبی را به رسمیت بشناسد و انتقال سلاح به این کشور را متوقف نموده و به قطعنامه های بین المللی پایبند باشد.

خبرنگاران مجلس عربی خودداری ترکیه از ارسال سلاح به لیبی را خواهان شد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مجلس عربی روز یکشنبه در نشستی مجازی که در قاهره انجام شد، از سازمان ملل خواست هرچه سریع تر برای توقف انتقال جنگجویان خارجی به کشور لیبی اقدام و سازوکار روشنی را برای نظارت و مجازات علیه طرف های تامین نماینده سلاح های مورد استفاده در جریان درگیری های لیبی، تدوین کند.

مجلس عربی همچنین، تمامی طرف های لیبی را به رعایت آتش بس و پایبندی به آن برای تقویت و یکپارچگی کوشش ها با هدف مقابله با ویروس کرونا، دعوت کرد.

این در حالی است که درگیرهای مسلحانه میان نیروهای دولت وفاق لیبی و عناصر موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر در جنوب طرابلس پایتخت لیبی جریان دارد.

احمد المسماری سخنگوی نیروهای ژنرال حفتر بهمن ماه سال گذشته اظهار داشت که ترکیه بیش از 3 هزار مزدور در حال جنگ با ارتش سوریه را به لیبی اعزام نموده که این آمار در زمان فعلی به شش هزار نفر افزایش یافته است.

المسماری در همان زمان گفته بود که ترکیه تروریست های خطرناک را از سوریه و به وسیله فرودگاه های مصراته و معیتیقه و بندر طرابلس وارد خاک لیبی نموده و دو کشتی جنگی، موشکهای ضدهوایی و سامانه دفاع موشکی ترکها نیز به بندر طرابلس رسیده اند.

کشور لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد؛ یکی دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب لیبی) است که در دنیا و سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش این کشور کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفته است.

نیروهای حفتر که از سوی امارات، عربستان، روسیه، مصر و اردن و بعضی کشورهای اروپایی حمایت می شوند، از 4 آوریل 2019 (15 فروردین 98) حملات خود به طرابلس را شروع و از 12 دسامبر گذشته (21 آذر) نیز به منظور تصرف این شهر حملات خود را تشدید نموده بودند.

کشورهای امارات متحده عربی، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می نمایند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا و اتحادیه اروپا حامی دولت فایر السراج که در غرب این کشور مستقر است و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده، حمایت می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 7969

به "خبرنگاران مجلس عربی خودداری ترکیه از ارسال سلاح به لیبی را خواهان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجلس عربی خودداری ترکیه از ارسال سلاح به لیبی را خواهان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید