روسیه اظهارات ترامپ درباره هماهنگی در قتل بغدادی را تکذیب کرد

به گزارش دَبی بلاگ، وزارت دفاع روسیه اظهارات دونالد ترامپ درباره هماهنگی با آمریکا در عملیات کشته شدن ابوبکر بغدادی تکذیب کرد.

روسیه اظهارات ترامپ درباره هماهنگی در قتل بغدادی را تکذیب کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از اسکای نیوز، در حالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از روسیه، ترکیه و عراق به دلیل حمایت شان از عملیات قتل ابوبکر بغدادی، سرنموده داعش در حمله ای هوایی تشکر کرد، وزارت دفاع روسیه نسبت به اطلاعات درباره قتل بغدادی ابراز تردید و همچنین تکذیب کرد که هیچ یاریی به پرواز درآمدن هلی کوپترها و هواپیماهای آمریکایی در منطقه ادلب در شمال غرب سوریه نموده باشد.

وزارت دفاع روسیه اعلام نمود: ماه هیچ اطلاعات موثقی درباره عملیات ارتش آمریکا در منطقه کاهش تنش در ادلب علیه ابوبکر بغدادی در دست نداریم.

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این کشور هیچ اطلاعاتی که مرگ ابوبکر بغدادی را تایید کند در اختیار ندارد و اخبار درباره اینکه یاریی به پرواز هواپیماهای آمریکایی در ادلب نموده باشد را هم تکذیب می نماید.

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اشاره نمود: هیچ اطلاعاتی دال بر اجرای عملیاتی جدید برای کشتن رهبری داعش از سوی نظامیان آمریکایی در بخش تحت کنترل ترکیه در منطقه ادلب و منطقه کاهش تنش آن نداریم.

کوناشینکوف ادامه داد: افزایش تعداد شرکت کنندگان و کشورهایی که گفته شده در این عملیات ادعایی مشارکت داشتند با وجود جزئیات متناقض هر یک تردیدها و سوالات قابل توجیهی را درباره میزان صحت و سقم عملیات و ویژگی موفقیت آن مطرح می نماید.

این وزارتخانه توضیح داد: اولا، هیچ گونه حمله هوایی از سوی هواپیماهای آمریکایی یا تحت عنوان ائتلاف ضد داعش در منطقه ادلب و کاهش تنش در روز شنبه و روزهای اخیر گذشته رصد نشده است. ثانیا، ما اطلاعاتی از ارائه هیچ یاری ادعا شده ای درباره پرواز هواپیماهای آمریکایی در حریم هوایی منطقه کاهش تنش در ادلب طی این عملیات نداریم.

وزارت دفاع اضافه نمود، سوما، تمامی مناطقی که تحت کنترل دولت سوریه در منطقه کاهش تنش هستند از سوی گروه النصره اداره می شوند و تحت کنترل این گروه هستند که شاخه سوری القاعده است و این گروه دائما اقدام به نابودی داعشی ها و تمام عناصر آنها می نماید زیرا آنها را رقیبان اصلی خود در سلطه جویی بر خاک سوریه می داند از این رو حضور آرام و مخفی رهبر داعش در مناطق تحت کنترل القاعده سوریه دلیلی مستقیم و جداگانه از سوی آمریکا و بقیه شرکت کنندگان در عملیات است.

وزارت دفاع روسیه در انتها آورد، چهارما و نهایتا از زمان نابودی داعش به دست ارتش سوریه با حمایت جنگنده های روسی در ابتدای سال 2018 اخبار کشته شدن مجدد ابوبکر بغدادی هیچ تاثیری بر اوضاع یا فعالیت های گروه های تروریستی باقی مانده در ادلب نگذاشته است.

وزارت دفاع روسیه می گوید، در حال آنالیز صحت اطلاعاتی است که احتمال می دهد ابوبکر بغدادی در جریان یک حمله هوایی روسیه در ماه مه در نزدیکی شهر رقه، پایگاه اصلی داعش، کشته شده باشد.

بر اساس بیانیه ای که روی فیسبوک وزارت دفاع روسیه منتشر شده، این حمله زمانی اجرا شده که نیروهای این کشور در سوریه، اطلاعاتی مبنی بر تشکیل جلسه ای از رهبران داعش در آن منطقه دریافت نموده بودند.

این بیانیه می گوید این حمله در اولین دقایق روز 28 ماه مه و زمانی انجام شد که شناسایی اولیه هواپیماهای بدون سرنشین روسیه محل و زمان تشکیل جلسه را تایید نموده بودند.

پیش از این نیز گزارش های تایید نشده ای در خصوص کشته شدن رهبر داعش منتشر شده بود اما دو روز قبل گزارش دیگری از زنده بودن وی در منطقه ای در مرز سوریه و عراق حکایت می کرد.

بیانیه وزارت دفاع روسیه در خصوص تحقیق مجدد خود پیرامون صحت خبر کشته شدن رهبر داعش می گوید: مطابق با اطلاعاتی که از کانال های مختلف آنالیز شده، ابوبکر بغدادی در جلسه ای که مورد حمله قرار گرفته حضور داشته است.

با این حال به گزارش رویترز، ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا گفته است، نمی تواند گزارش روسیه درباره کشته شدن بغدادی را تایید کند.

وزارت دفاع روسیه اضافه نمود، بر این باور است که در حمله 28 ماه مه، تعداد دیگری از فرماندهان ارشد داعش همراه حدود 30 فرمانده منطقه ای و 300 مامور محافظ نیز کشته شده اند.

بر اساس این گزارش، موضوع جلسه فرماندهان داعش که در حومه جنوبی رقه یعنی مرکز فرماندهی این گروه برگزار شده و مورد حمله جنگنده ای روسیه قرار گرفته، بحث و آنالیز راه های عقب نشینی از شهر رقه بوده است.

مقامات نظامی روسیه می گویند زمان و مکان حمله به این جلسه را قبلا به اطلاع آمریکا رسانده بودند.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 3642

به "روسیه اظهارات ترامپ درباره هماهنگی در قتل بغدادی را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه اظهارات ترامپ درباره هماهنگی در قتل بغدادی را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید