علی دایی: آقای ناظمی چه کاره فوتبال هستید؟، فوتبال مدیر عاقل می خواهد

به گزارش دَبی بلاگ، علی دایی با انتقاد شدید از اظهارنظر مدیر روابط عمومی وزارت ورزش درباره گزینه های جانشینی کی روش تاکید نمود که این فرد اجازه دخالت در فوتبال را ندارد. او هم چنین شیوه خداحافظی با مربی پرتغالی تیم ملی را خلاف فرهنگ ایرانی خواند و گفت که اگر ایران در جام ملت ها قهرمان می شد حتما علم فوتبال و مدیریت زیر سوال می رفت.

علی دایی: آقای ناظمی چه کاره فوتبال هستید؟، فوتبال مدیر عاقل می خواهد

علی دایی در گفت وگو با خبرنگاران درباره مسائل تیم سایپا در راه لیگ قهرمانان آسیا، حواشی پس از حذف تیم ملی از جام ملت ها و گزینه های مطرح درباره جانشینی کی روش سخن گفت. او به شدت به اظهارنظرهای مدیر روابط عمومی وزارت ورزش درباره تیم ملی و سرمربی آینده آن تاخت و این موضوع را دخالت آشکار دولت در فوتبال دانست.

متن کامل این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

ابتدا درباره شرایط تیم فوتبال سایپا صحبت کنید، فردا باید برابر سپیدرود رشت به میدان بروید، این دیدار را چطور ارزیابی می کنید؟

بازی سختی پیش رو داریم چرا که سپیدرود در نیم فصل توانسته خودش را تقویت کند و بازیکنان خوبی را جذب نموده است. آنها در دیدار برابر پرسپولیس هم نشان دادند که تیم بسیار خوبی هستند. بنابراین فکر می کنم فردا بازی بسیار سختی برای هر دو تیم باشد. ما بعد از بازی در جام حذفی تمرینات خودمان را به خوبی انجام دادیم اما متأسفانه نتوانستیم بازیکنان مد نظرمان را جذب کنیم و تیم خوبی ببندیم. الان هم که باید با اتوبوس به رشت سفر کنیم چون پول کافی برای تهیه بلیت نداشتیم.

ظاهراً تیم شما برای نیم فصل خوب تقویت نشده است. با این شرایط چه برنامه ای برای نیم فصل دوم و حضور در لیگ قهرمانان آسیا دارید؟

متأسفانه نتوانستیم بازیکنان مد نظرمان را جذب کنیم. البته به غیر از بازیکن، اولین مسئله برای یک تیم زمین تمرین است که ما آن را هم در اختیار نداریم. در این زمینه کم و کاستی وجود دارد. خیلی درخواست دادیم که مسائلمان رفع گردد اما تا به امروز حل نشده است.

پس با این شرایط تیم خوبی را نبسته اید و نگرانی ها برای لیگ قهرمانان آسیا بیشتر می گردد.

ما خودمان بیشتر از همه نگرانیم اما چاره ای هم نداریم. وقتی باشگاه نمی تواند پول کافی به بازیکن بدهد و نمی تواند بازیکن مد نظر ما را جذب کند کاری از دستمان بر نمی آید.

با این شرایط آینده تیم تان در آسیا را چطور می بینید؟

کار برایمان بسیار سخت است همه خودشان را آماده نموده اند و رقبا هم با قدرت در لیگ قهرمانان آسیا حاضر می شوند اما ما متأسفانه با وجود اینکه می دانیم نقاط ضعف نام کجاست اما نتوانستیم آنها را ترمیم کنیم. با همه این شرایط مطمئناً همه توان مان را برای بازی ها می گذاریم تا بهترین نتیجه ممکن را بگیریم.

این روزها شایعات زیادی پیرامون شما و تیم ملی مطرح است. حتی مهدی تاج گفت که مذاکراتی با شما برای حضور در تیم ملی فوتبال انجام داده است آیا این مسئله را تأیید می کنید.

نه من هیچ صحبتی با هیچ کس برای تیم ملی فوتبال انجام ندادم.

اگر پیشنهاد رسمی به شما داده گردد آیا روی آن فکر می کنید؟

فعلاً هیچ پیشنهادی مطرح نشده و من سرمربی سایپا هستم و تمرکزم روی تیم خودم است.

کارلوس کی روش 8 سال در فوتبال ایران کار کرد و در نهایت رفت. به نظر شما در حال حاضر کارلوس کی روش بیشتر از این جدایی زیان خواهد دید یا فوتبال ایران؟

فوتبال ما خیلی وقت است که در راستا سرازیری قرار گرفته است و زیان می نماید وقتی ما امکانات اولیه را نداریم و در مملکت ما کاری برای زیرساخت ها انجام نمی گردد و باشگاه ها هم توان اقتصادی کافی را ندارند و سطح لیگ مان دائماً پایین تر می آید چه کار می توانیم انجام بدهیم. کی روش هشت سال در فوتبال ایران زحمت کشید و بدون اینکه از او تشکر کنیم از فوتبال ایران رفت. به نظر من باید برای زحماتی که در فوتبال ایران کشیده بود حداقل یک مراسم بدرقه می گرفتیم و از او تشکر می کردیم نه اینکه همین طوری به ایران بیاید و در ادامه ایران را ترک کند. ما چنین آدم هایی نیستم و فرهنگ غنی داریم.

بعد از باخت مقابل ژاپن حملات زیادی به کی روش شد، خیلی ها می گفتند او باید تیم ملی فوتبال ایران را قهرمان می کرد. شما با این نظرها موافقید؟

ببخشید من از شما سوال دارم، پیش از آقای کی روش ما کی قهرمان آسیا شدیم؟ چند جام به دست آورده ایم؟ شما انتظار داشتید کی روش ایران را در جام جهانی قهرمان کند یا اینکه فکر می کردید به راحتی در جام ملت های آسیا قهرمان می شویم. من با قطعیت می گویم اگر ما در جام ملت های آسیا هم قهرمان می شدیم تمام علم و دانش و مدیریت در فوتبال زیر سوال می رفت. ما حداقل سال جاری با کی روش به جمع چهار تیم برتر آسیا صعود کردیم. خاطرتان هست آخرین بار کی به جمع چهار تیم برتر رسیدیم؟ 15 سال پیش بود در دوره های بعدی که اصلاً بالا نیامدیم. پس چطور انتظار دارید کی روش به راحتی تیم را قهرمان کند. بعضی دوستان که انتظار داشتند کی روش تیم ملی را در جام جهانی قهرمان کند؟ آیا واقعاً می توانستیم در جام جهانی قهرمان شویم؟

آنقدر انتظارها از تیم بالا بود که همه می خواستند تیم ملی قهرمان گردد.

وقتی شما انتظار قهرمانی دارید باید امکانات لازم را هم فراهم کنید. باید برنامه های آماده سازی سرمربی را مو به مو اجرا کنید. بروید و ببینید فوتبال ما در آسیا از نظر امکانات کجاست؟ و بعد درباره قهرمانی در آسیا صحبت کنید.

پس شما فکر می کنید پس از شکست برابر ژاپن نسبت به کی روش بی رحمی شد؟

ما متأسفانه نه تنها با کی روش بلکه با مربیان دیگر هم چنین کاری کردیم. الان شرایطی داریم که فکر می کنم فوتبال ما آنقدر پول ندارد که بخواهد قراردادهایی نظیر قرارداد آقای کی روش و یا مربیان بزرگ تر از آن را بپردازد. به همین خاطر فکر می کنم فدراسیون هم بدش نمی آمد کی روش را به راحتی کنار بگذارد اما باید بدانید کی روش مربی سطح بالایی بود که در دو دوره متوالی ایران را به جام جهانی برد که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه بود. به همین خاطر باید قدردان کی روش باشیم.

قبل از جام ملت های آسیا نقدها زیادی به عملکرد کارلوس کی روش می شد و خود شما گفته بودید شاید آنها به نیمکت تیم ملی نظر دارند. آیا الان هم همین نگاه را نسبت به منتقدان تیم ملی دارید؟

اگر درست نگاه کنید ما واقعاً نمی توانیم از نظر فنی ایرادی به کی روش بگیریم. شاید از نظر فنی من بگویم در فلان بازی فلان کار نباید انجام می شد اما صحبت کردن بعد از بازی بسیار راحت است. بعد از بازی با ژاپن من به راحتی می توانم بگویم فلان بازیکن نباید بازی می کرد و یا فلان تاکتیک تیم نباید اجرا می شد اما من در کنار تیم نیستم که بخواهم قبل از مسابقه نظر بدهم. می خواهم بگویم شما بعد از اینکه یک بازی را ببینید خیلی مسائل را می توانید مطرح کنید اما مهم این است که قبل از آن مسابقه نظر درستی داشته باشید. مطمئناً ایراداتی وجود داشته که بعد از بازی با ژاپن همه کارشناسان درباره آن صحبت نموده اند.

آیا به نظر شما کلینزمن، زیدان و مورینیو روزی به فوتبال ایران می آیند؟

با چه امکاناتی می خواهید این مربیان را بیاورید؟ متأسفم که آقای مازیار ناظمی درباره این مسائل صحبت می نماید. او در وزارت ورزش است و این وزارتخانه هیچ ارتباطی به فوتبال ندارد. صحبت های ناظمی دخالت دولت در فدراسیون فوتبال است که با قوانین فیفا مغایرت دارد. نه تنها او بلکه آقای سلطانی فر هم نمی تواند درباره انتخاب سرمربی تیم ملی اظهار نظر کند. تنها مرجعی که می تواند درباره سرمربی تیم ملی تصمیم بگیرد فدراسیون فوتبال است و یا نهایتاً هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال می تواند درباره آن نظر بدهد.

درباره اسم هایی هم که گفتید باید بگویم سنگ بزرگ علامت نزدن است. شما فکر می کنید زیدان که رئال مادرید را رها نموده به ایران می آید یا کلینزمن به ایران می آید؟ من که چشمم آب نمی خورد. ای کاش ما با افکار مردم بازی نکنیم و با آنها صادق باشیم. اگر مبلغ قرارداد آقای کی روش سنگین بود و در پرداخت آن مشکل داشتیم چطور می توانید یک مربی بزرگ تر با دستمزد بیشتر بیاورید. شما فکر می کنید این مربیان با 100 هزار دلار و یا 200 هزار دلار به فوتبال ایران می آیند. شما از آقای ناظمی بپرسید مورینیو در منچستر یونایتد چقدر حقوق می گرفت؟ یا بپرسید قرارداد زیدان چقدر بود؟ شما فکر می کنید آنها انگلیس و اسپانیا، آلمان و آمریکا را رها می نمایند و با این شرایط و امکاناتی که نداریم به ایران می آیند و در اینجا کار می نمایند؟ شرایط ایران متأسفانه سخت تر از کشورهای دیگر است و به همین خاطر مربیان بزرگ اگر بخواهند در فوتبال ایران با این شرایط کار نمایند یک و نیم یا دو برابر دستمزدشان در اروپا را طلب می نمایند. چگونه ما می توانیم این پول را پرداخت کنیم؟ آقای ناظمی من از شما یک سوال دارم، شما در فدراسیون فوتبال چه سمتی دارید؟ وقتی در فدراسیون فوتبال سمتی ندارید بهتر است درباره وزارت ورزش صحبت کنید که در آنجا سمت دارید. فیفا دخالت دولت در فوتبال را ممنوع نموده است.

شما به عنوان یکی از اسطوره های فوتبال ایران آیا توصیه ای به فدراسیون فوتبال ایران دارید؟

ان شاءلله که بتوانند تصمیم درستی بگیرند. ما زمان کافی در اختیار داریم و نباید این زمان را از دست بدهیم. باید به فکر تیم ملی و انتخاب مربی خوبی برای تیم ملی باشند تا از حالا خودمان را برای مقدماتی جام جهانی 2022 قطر آماده کنیم. الان بهترین زمان است که خودمان را بازسازی کنیم.

بازنشستگان از فدراسیون فوتبال جدا نشدند. نظر شما درباره این مسائل چیست؟

من خیلی از قانون و قوانین بازنشستگان اطلاعی ندارم و دوست ندارم به این مسائل ورود کنم و صحبت کنم اما ما باید در فوتبال مان به دنبال مدیر باشیم و کسی را بیاوریم که با کوشش درست فوتبال ما را سر و سامان بدهد. باید دنبال فردی باشیم که عاشق خدمت کردن باشد و از یک عقل و برنامه هم برخوردار باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 248

به "علی دایی: آقای ناظمی چه کاره فوتبال هستید؟، فوتبال مدیر عاقل می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی دایی: آقای ناظمی چه کاره فوتبال هستید؟، فوتبال مدیر عاقل می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید