عمارت بادگیر تاریخی عمادآور ، تفرجگاه شازده های قجری

به گزارش دابی بلاگ، نرسیده به نخستین دوربرگردان بزرگراه شهید آوینی، تابلوی روستای عمادآور جلب توجه می کند، اما پیش از آنکه به این روستای کوچک پا بگذارید، قد و قامت رشید عمارت تاریخی بادگیر که از پناه دیوارهای گلی نمایان است، شما را به سوی خود می کشاند.

عمارت بادگیر تاریخی عمادآور ، تفرجگاه شازده های قجری

گذر زمان رویه سیمانی و آجرهای ختایی عمارت را از جلا و تازگی نینداخته و کلاهک های مکعبی شکل بادگیری به سبک معماری شهر یزد، روی بام بنا تعبیه شده است. این عمارت که در میان باغی از درختان سرسبز کاج و سرو و حوضچه های کوچک پرآب قرار گرفته، کهن ترین بادگیر ایران است و قدمتی 400 ساله دارد

. عمارت بادگیر سال 1386 به عنوان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و در و پنجره های چوبی مشبک و کاشی های هفت رنگ چند پر، تنها بخشی از تزیینات طاق و ستون ها و ایوان های تودرتوی این بنای باشکوه عهد قاجار است.

این اثر باستانی که روزگاری تفرجگاه شازده های قاجاری بوده، حدود 200 سال پیش به برادران سلامت فروخته شده است. حسن، مهدی، محمد و احمد سلامت که اربابان و ملاکان زمین های زراعی روستای عمادآور بودند، به دلیل انصافشان، در میان اهالی عزت و احترامی خاص داشتند.

در دوران طاغوت که برگزاری مراسم مذهبی با محدودیت ها و مسائل بسیاری همراه بود، اربابان ده عمادآور از بزرگانی مانند شهید نواب صفوی دعوت می کردند که در عمارت، مراسم سوگواری ویژه ماه های محرم و صفر و شب زنده داری های قدر و رمضان را برگزار کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 9945

به "عمارت بادگیر تاریخی عمادآور ، تفرجگاه شازده های قجری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت بادگیر تاریخی عمادآور ، تفرجگاه شازده های قجری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید