فوشیا، گیاهی با گل های شگفت انگیز

به گزارش دَبی بلاگ، این گیاه زیبا را کمتر در خانه های ایرانی دیده ایم. اما در کشورهای انگلیسی زبان، به عنوان گیاه بیرونی، در همه جا به چشم می خورد. گل هایش بی نظیر است!

فوشیا، گیاهی با گل های شگفت انگیز

همانطور که گفتیم فوشیا، که به آن گیاه آویز و گوشواره هم گفته می شود، در کشورهای انگلیسی زبان بسیار محبوب است. این گیاه در ابتدا از نواحی نیمه حاره ای جنوب آمریکا و نیوزلند وارد انگلیس شد. امروزه فوشیا را در همه جا و در انواع رنگ ها می یابیم. گل های زنگ شکل این گیاه به رنگ های سفید، بنفش، صورتی، قرمز و ترکیبی از رنگ ها یافت می شوند.

از فوشیا در شرایط مختلفی استفاده می شود، در گلدان های آویز، گلدان های معمولی و به صورت رونده! فوشیا که تا مدت ها به عنوان گیاهی بیرونی از آن استفاده شده بود، در درون خانه به صورت گیاهی یک ساله نگهداری می شود و بعد از دوره گل دهی بیرون انداخته می شود. اما حقیقت این است که این گیاه می تواند زمستان گذرانی کند و چند ساله باشد.

شرایط رشد

- نور

فوشیا مکانی روشن را دوست دارد، اما نباید در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرد، مگر اینکه بتوانید ریشه را به اندازه کافی خنک و مرطوب نگه دارید. بسیاری از افراد فوشیا را مانند گیاهی سایه دوست پرورش می دهند، که مسئله ای هم ندارد، اما اگر آب کافی برای گیاه فراهم شود، می تواند اندازه بیشتری آفتاب را هم تحمل کند.

- آبیاری

در طول فصل رشد، خاک گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید. فوشیا دوست ندارد ریشه هایش گرم و خشک باشند و این شرایط می تواند به مرگ گیاه منتهی شود. پس همیشه مطمئن شوید که ریشه های گیاه خنک و مرطوب هستند. بعد از اینکه گل دهی گیاه تمام شد، آبیاری را کاهش دهید تا فوشیا را برای زمستان گذرانی آماده کنید.

- دما

فوشیا دوست ندارد برای مدت طولانی در فضایی گرم باشد. گیاه می تواند در طول زمستان گذرانی، دماهای کمتر را هم تحمل کند.

- خاک

خاک یا مخلوط غیر خاکی غنی با زهکشی خوب، بهترین مخلوط برای کاشت فوشیا است.

- کود دهی

فوشیا را در طول فصل رشد به طور فراوانی کود دهی کنید. فوشیاها گیاهان پر خوری هستند! تا جایی که بسیاری از پرورش دهندگان این گیاه، در طول فصل رشد، گیاه را در هر بار آبیاری با محلول های کودی ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی می کنند. می توانید از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم استفاده کنید. آنها هم انتخاب های خوبی هستند.

تکثیر

فوشیاها به راحتی به وسیله قلمه ساقه تکثیر می شوند. برای قلمه گیری، چند ساقه (نه خیلی جوان) از گیاه را انتخاب کنید. به وسیله تیغ یا چاقویی تمیز و تیز ساقه را از گیاه جدا کنید. برای نتیجه بهتر قلمه ها را قبل از کاشت در هورمون ریشه زایی قرار دهید. چند گلدان کوچک را پر از خاک تازه مخصوص ریشه زنی کنید. حالا قلمه ها را در گلدان ها بکارید.آنها را در مکانی روشن و مرطوب نگه دارید و خاک شان را هم همیشه مرطوب، و نه خیس، کنید. در کمتر از چند هفته باید نشانه های رشد تازه در گیاه را مشاهده کنید. تا زمانی که قلمه ها در گلدان تازهشان به خوبی مستقر نشده اند، گلدان آنها را عوض نکنید.

تعویض گلدان

هر سال بهار گلدان فوشیاتان را عوض کنید. این گیاه برای گل دهی و شادابی، به مکمل های ارگانیک نیاز دارد. پس حتی اگر نمی خواهید گلدان گیاه را یک سایز بزرگ تر کنید، باید آن را به گلدانی تازه حاوی خاک تازه منتقل کنید. در هنگام تعویض گلدان، اندازهی از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند، در خاک تازه مخلوط کنید تا گیاهی قوی تر داشته باشید.

برای تعویض گلدان، به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را به راحتی از داخل گلدانش خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. البته همانطور که گفتیم می توانید گیاه را در گلدانی هم سایز گلدان قبلی اش هم بکارید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 26375

به "فوشیا، گیاهی با گل های شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوشیا، گیاهی با گل های شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید