نگین فیروزه ای جهان در ایران

به گزارش دَبی بلاگ، گنبد سلطانیه علاوه بر شکوه و عظمت معماری که در نوع خود بی نظیر است، دانشنامه ای از نقش و طرح در تزیینات معماری آن روز، که بیانگر برهه ای از تاریخ معماری و هنر ایران است را نیز به نمایش گذاشته است.

نگین فیروزه ای جهان در ایران

14 سال از ثبت جهانی گنبد سلطانیه می گذرد و این اثر بی همتا با گذشت 735 سال از ساخت آن، همانند نگین فیروزه ای در برابر دیدگان عموم خودنمایی می کند.

گنبد سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث جهانی محسوب می شود، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده که هم اکنون بزرگترین گنبد آجری جهان بشمار می آید.

این اثر بی بدیل یکی از شاخص ترین بناهای دوره ایلخانی است و به عنوان نقطه عطف معماری این دوره محسوب می شود که نظر هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه به مناسبت چهاردهمین سالروز ثبت جهانی گنبد سلطانیه اضافه کرد: سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران است که در سال 84 به عنوان هفتمین آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث جهانی جای گرفت. این اثر به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده و با حدود 735 سال دیرینگی همچنان ایستایی خود را حفظ کرده و پابرجا و استوار مانده است.

میر موسی انیران اضافه کرد: هم اکنون آثار انبوه تاریخی، فرهنگی، طبیعی مختلفی در کشور وجود دارد که چشم اندازهای زیبایی را فراهم کرده، اما در این میان آثار شاخصی هستند که قابلیت جهانی دارند با توجه به ویژگی هایی مورد سنجش قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: ساختمان سلطانیه بر روی یک نقشه هشت ضلعی بنا شده که طول هر ضلع آن 17 متر، فاصله میان وجوه خارجی آن 42 متر و ضخامت بنا حدود 7.40 متر است.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ادامه داد: بر این پایه، پایگاه جهانی با ساز و کارهایی، همواره ایستایی بنا را به لحاظ شاهد گچی مورد بررسی قرار می دهد که تاکنون موردی خاص وجود نداشته است.

وی گفت: 14 سال از ثبت جهانی این اثر مهم تاریخی در کشورمان می گذرد و طی این مدت نه تنها در سطح کشور بلکه برای گردشگران اقصی نقاط جهان نیز این گنبد شناخته شده و همه ساله شمار زیادی علاقمند را به خود جذب می کند.

انیران اضافه کرد: 2 هزار سایت جهانی آثار گوناگون تاریخی به ویژه گنبد جهانی سلطانیه را تبلیغ می کنند و این فرصت برای هر گردشگری فراهم شده تا با سفر به شهرستان سلطانیه از این اثر زیبا دیدن کرده و آن را برای دیگران نیز تبلیغ کند.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ادامه داد: همه ساله یونسکو بازرسی های غیر روتین را از آثار جهانی انجام می دهد و در صورت بروز خطایی این مهم به متولیان امر مربوطه گوشزد می شود تا نسبت به رفع مساله پیش آمده اقدام کنند.

انیران یادآوری کرد: برای معرفی بیشتر و مطالعات دقیق این بنا، اقدامات و برنامه هایی با همکاری های بین بخشی در حال انجام است که در دراز مدت بسیار اثرگذار خواهند بود.

منبع: ایرنا

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1654

به "نگین فیروزه ای جهان در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگین فیروزه ای جهان در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید