وزن این موجود 21 برابر فیل است!

به گزارش دَبی بلاگ، زمانی که این موجود باشکوه از اعماق بیرون می آید شگفت انگیز است! نهنگ باله ای بدن غول پیکر خود را دقیقاً بالای سطح آب می کشد تا سوراخ دمنده اش از آب بیرون زده و هوا را جذب کند.

وزن این موجود 21 برابر فیل است!

به گزارش خبرآنلاین، افتخار کسب نام بزرگترین موجود روی زمین به نهنگ آبی Balaenoptera musculus می رسد. اینها بزرگترین حیواناتی هستند که تا به امروز روی سیاره ما زندگی کرده اند. آنها می توانند تا وزن بزرگ 150تن رشد کنند و طول آنها به 32 متر برسد. طول عمر آنها بین 80 تا 90 سال است و تهدید اصلی برای بقای آنها درهم تنیدگی با وسایل ماهیگیری و برخورد کشتی ها و قایق ها است. آنها در اقیانوس های سراسر جهان به جز اقیانوس منجمد شمالی هستند و در حال حاضر پنج زیرگونه دارند.

چرا به این نهنگ، نهنگ باله می گویند؟

این موجود شگفت انگیز نهنگ باله نامیده می شود و دومین نهنگ بزرگ روی زمین است. آنها در اقیانوس ها در سراسر جهان یافت می شوند. باله ای که به وضوح بر پشت آن ها دیده می شود دلیل نام این جاندار است. این باله پشتی است که هم بلند و هم قلابدار است و در دو سوم پشت نهنگ واقع شده است. آنها از موجودات کوچکی به نام کریل و همچنین ماهی های کوچک مانند شاه ماهی و ماهی مرکب تغذیه می کنند. نهنگ ها با هجوم به گروه های طعمه با دهان کاملاً باز تغذیه می کنند و حجم بزرگی از آب را می گیرند. سپس آب را از کنار بشقاب های بالین خود بیرون می آورند که طعمه را فیلتر می کند تا بتوانند آنها را بخوردن. این نهنگ ها برای حفظ سلامتی خود روزانه به دو تن غذا نیاز دارند!

نهنگ های باله معمولاً در تمام اقیانوس های اصلی یافت می شوند، معمولاً در آب های عمیق و فراساحلی که عمدتاً در نواحی معتدل تا قطبی به استثنای بخش هایی از قطب شمال که پوشیده از یخ هستند، وجود دارند. آنها در منطقه ها گرمسیری یا گرمتر بسیار رایج نیستند. آنها را می توان در عمق 200 متری یافت.

به عنوان یک پستاندار، نهنگ باله ای برای تنفس به هوا نیاز دارد و برای ورود هوا از طریق سوراخ های بینی به سطح می آید. نهنگ های بزرگتر، مانند نهنگ باله، معمولا هر 10 تا 15 دقیقه برای تنفس هوا به سطح می آیند. هنگامی که به سطح آب نزدیک می شوند، هوا را از طریق سوراخ دمنده خود خارج می کنند که تقریباً تا 20 فوت به هوا فوران می کند.

نهنگ های باله ای دومین گونه بزرگ نهنگ در جهان هستند. میانه میزان یک نر بالغ به طول 70 فوت با وزن 45 تن است، در حالی که زنان بالغ به طور میانه 73 فوت و وزن آنها 45 تن است. نوزاد این نهنگ های بزرگ می توانند تا 3600 پوند وزن داشته باشند و طول آنها تا 21 فوت هم می رسد.

منبع: a-z-animals

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1402 بروزرسانی: 28 شهریور 1402 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 31242

به "وزن این موجود 21 برابر فیل است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزن این موجود 21 برابر فیل است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید