کشف دو گور تازه ساسانی در زیرگذر شوش

به گزارش دَبی بلاگ، در حالی که حدود یک ماه از کاوش باستان شناسان در محوطه موسوم به چهار راه شوش می گذرد، با کشف دو گور دیگر تعداد گورهای کشف شده در این منطقه به 4 گور رسیده که احتمال گورستان بودن این چهارراه را افزایش می دهد.

کشف دو گور تازه ساسانی در زیرگذر شوش

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، مدتی است تقاطع موسوم به چهارراه شوش و احداث زیرگذر در محوطه تاریخی و ثبت جهانی شهر باستانی شوش خبرساز شده است، از یکسو شاهد مخالفت فعالان میراث فرهنگی و مسئولان میراث فرهنگی با ساخت این زیرگذر بودیم و از سوی دیگر مسئولان شوش از نماینده مجلس و امام جمعه گرفته تا مردم شوش خواستار احداث این زیرگذر هستند. در این میان گفته شد که اگر در طول کاوش باستان شناسان، آثار تاریخی در این محوطه پیدا شود، کار ساخت زیرگذر متوقف خواهدشد.

باتوجه به آنکه بیش از یک ماه از آغاز کاوش باستان شناسان در محوطه زیرگذر شوش می گذرد، چندی پیش بیژن حیدری زاده (مدیر پایگاه جهانی شوش) از انجام حدس هایی در عمق های 30 سانتیمتر تا 3 متری در محوطه موسوم به زیرگذر شوش خبر داد و عنوان کرده بود که نتایج حاصل از کاوش های یاد شده مبین وجود آثار فرهنگی تاریخی در لایه های مختلف است.

این صحبت ها درحالی مطرح می شود که حدود یک ماه پیش، باستان شناسان به یک گور تاریخی رسیدند که در این گور یک اسکلت، جام شیشه ای و آجر پیدا شد، این یافته ها نشان از وجود آثار تمدن و آثار تاریخی در محوطه دارد. البته مهدی امیدفر (باستان شناس) نیز چندی قبل در نزدیکی این محوطه آثار و یک گور از دوره ساسانیان پیدا کرده بود که آجر و اسکلت در آن وجودداشت.

درحال حاضر نیز خبرها از کشف دو گور دیگر حکایت دارند. چنانکه حدود دو روز پیش باستان شناسان در عمق 1 تا 2 متری دو گور جدید پیدا کردند که در آن اسکلت به همراه اشیای تدفین پیدا شده است. حتا گفته می شود، در سمت چپ و راست پل قدیم نیز آثار متعددی از دوره های تاریخی پیدا شده است.

با توجه به آنکه تاکنون 4 گور در محوطه زیرگذر شوش کشف شده است که احتمالا متعلق به دوره ساسانی هستند، می توان گفت در این محوطه با یک گورستان دوره ساسانی روبه رو هستیم. البته گفته می شود، این احتمال وجود دارد که باستان شناسان در عمق بیشتر شاید در حدود 3 تا 4 متری با آثاری از دوره ایلامیان نیز روبه رو شوند.

با توجه به کشف این یافته های تاریخی، احتمال توقف احداث زیرگذر شوش بیشتر می شود چراکه بنابر گفته مسئولان شوش بنابر آن نهاده شده بود که اگر آثار تاریخی در منطقه پیدا شود، امور و کارهای احداث زیرگذر متوقف شود.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2137

به "کشف دو گور تازه ساسانی در زیرگذر شوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دو گور تازه ساسانی در زیرگذر شوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید