10 جاذبه برتر گردشگری بوداپست، تصاویر

به گزارش دَبی بلاگ، بوداپست با هدف تبدیل شدن به مرکز اداری، تجاری و صنعتی مجارستان، رسماً در سال 1872 با ادغام سه شهر به صورت مستقل درآمد و امروز میزبان بیش از 20 میلیون بازدید کننده در سال از سرتاسر جهان در بناهای تاریخی، موزه ها و گالری های هنری و همچنین سالن های ورزشی خود است. تاریخچه حیات بشر در این سرزمین از حدود عصر حجر تخمین زده شده است. ماهی های رودخانه دانوب در بوداپست، معماری خیره کننده بناهای شهر و چشمه های آبگرم آن (که برخی از آن ها برای اهداف درمانی از دوران ماقبل تاریخ استفاده می شده است) همه از جاذبه های توریستی این شهر به شمار می آیند.

10 جاذبه برتر گردشگری بوداپست، تصاویر

1. قلعه کسل هیل

در ارتفاعات بالایی رودخانه دانوب، قلعه کسل هیل همراه با بناهای تاریخی بنام و موزه های قرون وسطایی خود قرار گرفته است. بدون شک دیدنی ترین قسمت این بنا، قلعه بودا قرن هجدهمی خواهد بود. این کاخ بزرگ با 200 اتاق خواب، مانند بسیاری از شهرهای هم دوره خود دارای نورگیر بوده و در شب روشنایی دارد. یکی دیگر از بناهای مهم این قلعه که ساخت آن به اواخر قرن 19 بر می شود، سنگر و استحکامات ماهیگیری موسوم به فیشرمنز باستین است؛ نقطه ای که در قرون وسطی در آن ماهیگیران محلی تأسیسات دفاعی خود را به پا می داشتند. این بنا در پشت کلیسای لاولی ماتیوس، برجی با معماری نئو رومنس است.

2. گلرت هیل

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه شهر بوداپست مجسمه گالرت هیل، یک بلوک 235 متری از جنس دولومیت واقع در شیب های پایینی رودخانه دانوب است. این مجسمه در امتداد خط گسل زمین شناسی که در آن چندی از معروف ترین چشمه های دارویی شهر از جمله آبگرم گلرت و حمام روداس با قدمتی از حدود قرن 13 میلادی قرار دارند، بازدید کنندگان را اغوا کرده است. به منظور ادای احترام به سنت گلرت، آبشاری با شکوه در این شهر ساخته شده که از تمامی نقاط شهر قابل رؤیت است.

3. موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا نه تنها مهم ترین گالری هنری شهر بوداپست است، بلکه یکی از بزرگ ترین مجموعه های آثار هنری استادان قدیمی اروپا نیز محسوب می شود. طیف گسترده ای از نقاشی های ایتالیایی، اسپانیایی و هلندی بر روی قاب های دیدنی و جذاب، تحت تأثیر معماری کلاسیک قرن نوزدهمی قرار دارند. این موزه در سال 1870 میلادی پس از آنکه مجارستان صاحب مجموعه ای از نقاشی های نفیس شد، تأسیس شد. موزه هنرهای زیبا شامل شش گالری مجزا اعم از مجموعه گالری قدیمی، گالری نقاشی های قدیمی، مجموعه گالری مدرن و مجموعه گرافیکی هنر مصر، هنر باستان، گالری مجسمه های قدیمی می باشد. یکی از کاخ های مجاور نیز موسوم به موزه هنر معاصر میزبان بسیاری از نمایشگاه های موقت این شهر است.

4. موزه ملی مجارستان

اگرچه این موزه در سال 1802 میلادی تأسیس شد، اما موزه ملی مجارستان تا قبل از سال 1847 میلادی در جایی غیر از مکان فعلی خود قرار داشت. موزه ملی مجارستان علاوه بر رواق بزرگ خود، شامل بنای تاریخی بزرگداشت شاعر مشهور مجارستانی یانوش است که همانند دیگر مجسمه های یادبود واقع در باغ موزه خودنمایی می کند. موزه ملی مجارستان عمدتاً شامل جواهرات وسایل سلطنتی (از جمله تاج با شکوه سنت استفان مزین به سنگ و مروارید گران بهای آن) و همچنین وقایع تاریخی، بالأخص مربوط به کشمکش های مجارستان از عصر حجر تا دوران روم باستان و اوایل قرون وسطی است. همچنین مصنوعات و لباس های جنگی مورد استفاده در مبارزات استقلال طلبانه مجارستان و همچنین سلاح های تاریخی مجارستان و ترکیه در زمره اقلام موجود در این موزه قرار گرفته است. برای علاقه مندان موسیقی، پیانو بزرگ بتهوون که بعدها به فرانتز تعلق گرفت نیز در این موزه دیده می شود.

5. ساختمان مجلس

یکی از لذت های قدم زدن در پیاده روهای خیابان های زیبای شهر بوداپست، تماشای معماری ساختمان مجلس این کشور که سومین ساختمان مجلس در جهان محسوب می شود. این ساختمان با معماری نئو گوتیک در سال 1886 میلادی به مناسبت هزارمین سالگرد تأسیس کشور بنا شد (مجارستان در آن زمان بخشی از امپراتوری متحد اتریش-مجارستان بود). این بنا دارای 691 اتاق و همچنین 19 کیلومتر راهرو و پله است. تورهای 45 دقیقه ای بازدید در اوقاتی که ساختمان در دست جلسات دولتی نباشد برای عموم آزاد است. در این تورها بسیاری از مکان های برجسته ساختمان مجلس، اعم از سالن اصلی ورودی، لابی های مختلف و جواهرات سلطنتی مجارستان به بازدید عموم در می آید.

6. تفرجگاه دانوب

رودخانه دانوب (یا در مجارستانی دونا) از شمال به شهر بوداپست جاری می شود. مکان های تفریحی زیادی برای لذت بردن از زیبایی این رودخانه با شکوه وجود دارد. در کناره های شمال شرقی رودخانه دانوب 60 جفت مجسمه کفش فولادی به پاس بزرگداشت یهودیان که در جنگ جهانی دوم به گلوله بسته شدند قرار گرفته است. این بنای یادبود در امتداد گردشگاه رودخانه دانوب، در پیاده راهی با قدمتی بالای یک قرن و در امتداد پل های زنجیره ایالیزابت و سچنی واقع شده است. یکی دیگر از راه های گشت و گذار در رودخانه دانوب، قایق سواری و گشت و گذار در منطقه توریستی ویگادو تر در کناره پست و منطقه توریستی بم جوزف تر در کناره بودا است. (تماشای این بناهای تاریخی و پل آزادی واقع در شیب های پایینی رودخانه گویی که در برابر جریان آب رودخانه قد برافراشته اند بسیار لذت بخش است.)

7. میدان قهرمانان و بنای یادبود هزاره

میدان قهرمانان تا حد زیادی کار معمار آلبرت شیکدانز (Albert Schickedanz) است؛ وی همچنین مسئول موزه هنرهای زیبا که در جناحین این فضای باز بزرگ قرار گرفته است، بوده است. نکات برجسته بنای هزاره عبارت اند از یک ستون 36 متری تاج گذاری که جبرئیل فرشته را نشان می دهد و در اواخر قرن 19 میلادی پرده پرداری شد. در سرتاسر بنا مجسمه های برنزی گروهی از سواران به یاد فتوحات شاهزاده ارفاد و شش تن از هم رزمان او خودنمایی می کنند. در سمت دیگر ستون، ستون هایی به شکل یک نیم دایره قرار دارند و در بین هرکدام از این ستون ها مجسمه های یادبودی از حکمرانان مجارستان قرار دارند. در گوشه بالایی ستون ها آثار زیبای برنزی ساخته مجسمه ساز معروف زالا قرار دارند. در مقابل بنای یادبود هزاره یک بنای یادبود نیز از سربازان گمنام مجار ساخته شده است.

8- پارک وودلند سیتی

پارک وودلند سیتی با دربرداشتن دریاچه ای بسیار زیبا، به یک قطب تفریحی و محبوب برای مردم محلی و توریست ها مبدل شده است. تمامی این پارک در قرن 19 میلادی توسط طراح باغ فرانسوی نبویین (Nebbion) طراحی شده است. امکانات فرهنگی و تفریحی متعددی از جمله دو موزه هنری بزرگ؛ باغ حیات وحش و باغ گیاه شناسی؛ موزه حمل و نقل شهر بوداپست؛ استادیوم تیوولی پارک شامل سوارکاری و بازی های مخصوص بچه ها؛ مجموعه آبی و حمام دارویی، قلعه وایدهانیاد؛ و استادیوم صد هزار نفری پیپل استادیوم (Peoples Stadium) دارد.

9. خیابان آندراس

بلوار 4.2 کیلومتری آندرسی اوت، شلوغ ترین خیابان شهر بوداپست برای عبور و مرور و وسایل نقلیه است. این بلوار فوق العاده در سال 1876 میلادی ساخته شد و از میدان ارژیبت (Erzsébet) شروع و تا اثر تاریخی هزاره واروسلیگت (Városliget) ادامه می یابد. کاخ های پر زرق و برق، ساختمان های فرهنگی مهم مانند ساختمان اپرا، آکادمی موسیقی، موزه هنرهای شرقی و آسیایی فرنس هاپ (Ferenc Hopp) و موزه یادبود زولتان کودای (Zoltán Kodály) که یک فضای باز دایره ای شکل زیبا به عنوان یادبودی از آهنگساز بنام و بزرگ مجارستان و همچنین مجسمه مبارزان آزادی مجارستان در این بلوار زیبا قرار دارند. بلوار آندرسی اوت دربردارنده مراکز خرید بزرگ، فروشگاه ها و بوتیک های زیبا، کافه هایی بسیار عالی، رستوران و تئاتر است.

10. جزیره مارگارت

جزیره مارگارت با حدود 2.4 کیلومتر طول و 503 متر عرض، اصلی ترین مرکز تفریحی شهر بوداپست برای مردم محلی است. حمام های گرم دارویی در فصل بهار، باغ های زیبا و خرابه های بسیاری از ساختمان های تاریخی، همه باعث جذب توریست ها از اقصی نقاط جهان به این جزیره شده اند. از همه جالب تر، وجود یک مجتمع آبگرم بزرگ شامل یک حمام با امواج مصنوعی، حمام های آب گرم با خواص دارویی مختلف، استخرهای مخصوص شنای بزرگ سالان و بچه ها و با ظرفیت بیست هزار نفر در یک زمان است. از دیگر نکات برجسته این جزیره زیبا، می توان به باغ گل رز رز ساکرت؛ بنای یادبود اتحاد که شامل مجسمه های فلزی ساخته شده توسط ایستوان بوسه در سال 1972 میلادی و ... اشاره کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 10273

به "10 جاذبه برتر گردشگری بوداپست، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 جاذبه برتر گردشگری بوداپست، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید