احداث اولین قبر خورشیدی در ایران!

به گزارش دَبی بلاگ، اولین سنگ قبر خورشیدی در جوار امام زاده علی صالح (ع) در ایلام احداث شده و با توجه به اینکه آرامستان در راستا زائران کربلا است در صورت ادامه دار بودن این عمل، می تواند مفید واقع شود و یک باقیات الصالحات برای متوفی باشد.

احداث اولین قبر خورشیدی در ایران!

به گزارش فارس، اولین سنگ قبر خورشیدی در استان ایلام و در آرامستان واقع در امام زاده علی صالح (ع) احداث شد که این سنگ قبر متعلق به مرحومه کربلایی صدیقه عبدالحسینی از طایفه ریزه وند روستای گلزار شهرستان چوار است.

در این گزارش به سراغ خانواده عبدالحسینی رفتیم تا درباره این موضوع با آن ها گفت وگویی داشته باشیم و بپرسیم که این ماجرا از کجا شروع شد و چگونه این خانواده تصمیم گرفتند که از سنگ قبر خورشیدی استفاده کنند.

به صورت اتفاقی در اینترنت درباره سنگ قبر خورشیدی اطلاعات کسب کردم

امیر عبدالحسینی، برادر مرحومه کربلایی صدیقه عبدالحسینی گفت: هنگامی که در اینترنت در حال جستجوی سنگ قبر خواهرم بودم واژه سنگ قبر خورشیدی را دیدم و کنجکاو شدم؛ بعد از آن گزارش خبرگزاری صدا و سیمای همدان که حدود 1 دقیقه بود را از اینترنت مشاهده کردم که در این فیلم با مخترع این طرح مصاحبه نموده بودند.

وی اضافه نمود: بعد از مشاهده ویدیوی مصاحبه، حدود یک روز تمام تلاش کردیم تا بالاخره توانستیم شماره تلفن این مخترع جوان را پیدا کنیم و جزئیات بیشتر در خصوص این امر را از او بپرسیم و در نهایت هم با مشورت خانواده و علی رغم این که نظرات مخالفی هم وجود داشت سفارش ساخت این سنگ قبر را دادیم و در نهایت هم کار نصب و راه اندازی آن انجام شد.

عبدالحسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل مخالفت اقوام گفت: بیشتر مخالفت ها به این دلیل بود که مبادا کسی بخواهد سنگ قبر یا وسایل را بدزدد و از طرفی هم آشنایی چندانی با این موضوع وجود نداشت و همین موضوع باعث شد که مخالفت هایی به وجود بیاید، اما با شرحاتی که دادیم مشکل حل شد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا هنوز هم کسب مخالف است یا نه؟ گفت: اتفاقا حدود نیم ساعت پیش یکی از آشنا های ما که برای فاتحه خواندن به آرامستان رفته بود بعد از این که چراغ بالای قبر را دیده بود و زیر نور آن برای خواهرم فاتحه خوانده بود، تماس گرفت و از این اقدام ما تشکر کرد و حالا دیگر چندان مخالفتی با این موضوع وجود ندارد.

در ادامه مصاحبه با خانواده متوفی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا اداره یا نهاد خاصی به آن ها سفارش این اقدام را داده یا پولی به آن ها پرداخت نموده است؟ اعلام نمود: واقعا چنین چیزی وجود نداشت، اتفاقا ما بعد از تاریخ دوم اردیبهشت که خواهرم به رحمت خدا رفت، بار ها با این مجموعه تماس گرفتیم، چون در کل استان ایلام فقط یک سنگ قبر سفارش داده شده بود شاید از نظر اقتصادی برای آن ها به صرفه نبود، ولی در نهایت شاید بتوانم بگویم با التماس توانستیم این تیم را مجاب کنیم که به ایلام بیایند و برای اولین بار یک سنگ قبر خورشیدی را در آرامستان امام زاده علی صالح (ع) برای ما راه اندازی کنند.

پس از سرانجام این مصاحبه به سراغ مخترع جوان سنگ قبر های خورشیدی رفتیم تا جزئیات این اختراع و هدف او را این کار را جویا شویم؛ او خود را اینگونه معرفی کرد: علیرضا تیموری هستم، کارشناس رشته فناوری اطلاعات و تقریبا 5 سال است که در سیستم های برق خورشیدی در حال فعالیت هستم.

این جوان مخترع سنگ قبر های خورشیدی که اهل روستای باباپیرعلی تویسرکان است؛ گفت: در این پنج سال نیروگاه های خورشیدی مختلفی را در نقاط مختلف کشور احداث نموده ایم، اما چندین مشکل وجود دارد که باعث می شود مردم برای تولید برق به سمت نیروگاه های خورشیدی نروند؛ اول این که احداث نیروگاه های خورشیدی بسیار هزینه بر است؛ دومین مورد قیمت پایین برق در کشور ما و سومین مورد هم بهره وری پایین وعدم سود دهی آن است و در ساده ترین شکل ممکن اگر شما پول خود را در بانک پس انداز کنید، سود آن از احداث نیروگاه خورشیدی بیشتر است.

وی ادامه داد: ما برای حل این مشکل سعی کردیم هزینه ها را کم کنیم؛ با تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که زمین آرامستان ها دقیقا شبیه به زمینی است که در نیروگاه های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد از این حیث که دسترسی به شبکه برق سراسری در آن وجود دارد، زمین آرامستان ها عموما نیازی به تسطیح ندارد، اغلب آرامستان ها نگهبان دارند، آرامستان به راه های ارتباطی شهری متصل است، اکثرا نزدیک به منطقه ها مسکونی است و در آن ساختمان های بلند ساخته نشده و جلوی تابش نور خورشید گرفته نمی شود.

تیموری گفت: تا به اینجای کار ما مورد زمین، که یکی از مهم ترین موارد برای احداث یک نیروگاه خورشیدی است را حل کردیم. مورد بعدی که 85 درصد کل هزینه احداث یک نیروگاه خورشیدی را شامل می شود، هزینه خرید تجهیزات است.

وی ادامه داد: ما برای این مشکل، سنگ قبر خورشیدی را اختراع کردیم که مزایای مختلفی دارد؛ اولین مزیت این سنگ قبر این است که این سنگ قبر تولید برق انجام می دهد؛ مورد دوم این که یک پروژکتور خورشیدی بالای سر این سنگ قبر روشن است که تمام فضای آرامستان را روشن خواهد کرد.

مخترع سنگ قبر های خورشیدی در ادامه این مصاحبه اعلام نمود: جبهه ای که نسبت به ما گرفته شده این است که ما سنگ قبر ها را به سمت تجمل گرایی برده ایم، ولی این موضوع اصلا صحت ندارد؛ به طوری که قیمت سنگ قبر خورشیدی از قیمت مناسب ترین سنگ قبر های سنتی موجود در بازار که از 5 میلیون و 500 هزار تومان تا 6 میلیون تومان شروع می شوند هم ارزان تر بوده و قیمت تمام شده هر سنگ قبر خورشیدی 5 میلیون و 200 هزار تومان است.

وی تاکید کرد: تمام هدف ما تولید برق از آرامستان هاست و این طرح اگر به طور همگانی اجرا شود فضای آرامستان ها را در سراسر کشور یکسان سازی می کند که این موضوع دقیقا برعکس تجمل گرایی است.

این مخترع جوان تویسرکانی گفت: توسعه شهری در حالی اتفاق می افتد که نیروگاه های تولید برق ما در کشور ثابت هستند و یکی از دلایل قطعی برق در تابستان همین موضوع است، اما آرامستان های خورشیدی مزیتشان این است که همواره با دفن شدن متوفی در آرامستان ها بر توان آن ها در تولید برق اضافه نموده می شود.

وی اضافه نمود: این کار یک خیرات و یک باقیات الصالحات برای متوفی است، به طوری که هر سنگ قبر روزانه به طور میانگین 6500 تومان به اقتصاد کشور کمک می کند؛ هر 35 قبر میتوانند در هر ساعت 3 کیلو وات برق تولید کند که یک عدد قابل توجه محسوب می شود.

تیموری شرح داد: با توسعه نیروگاه های خورشیدی نیاز ما به نیروگاه های سوخت فسیلی کمتر می شود و ما می توانیم به پاکیزگی هوا کمک کنیم و دیگر قطعی برق نداشته باشیم. با توجه به این که ما در هر شهر حداقل یک آرامستان داریم می توان گفت در هر شهر می توان یک نیروگاه خورشیدی داشت که برق تولید می کنند و این دقیقا مطابق شعار سال یعنی: تولید دانش بنیان اشتغال آفرین است.

مخترع سنگ قبر های خورشیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا هموطنان از تمام نقاط ایران می توانند سنگ قبر خورشیدی سفارش بدهند؟ گفت: ما در حال حاضر کارگاه تولیدی سنگ قبر های خورشیدی را راه اندازی نموده ایم که می توانیم در تمام نقاط ایران این سنگ قبر های خورشیدی را ظرف نهایتا 48 ساعت پس از سفارش احداث کنیم.

تیموری با اشاره به این که این سنگ قبر ها تنها مختص متوفیان تازه نیستند اعلام نمود: عزیزان می توانند موقع تعویض سنگ قبر اقدام به نصب سنگ قبر های خورشیدی کنند و مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 25303

به "احداث اولین قبر خورشیدی در ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث اولین قبر خورشیدی در ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید