اعلام نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی

به گزارش دَبی بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی تعیین شد.

اعلام نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی

داستان چیست؟

پیش بینی شده موج سفر در تعطیلات عید فطر خیز بردارد، نگرانی هایی هم مطرح است که این سفرها، موج دوم شیوع ویروس کرونا را تشدید کند. دبیر کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا از استان ها و سایر دستگاه ها خواسته آمادگی کامل داشته باشند و نظارت ها را بیشتر نمایند تا با غفلت، زمینه انتشار مجدد ویروس کرونا ایجاد نگردد. در دستورالعملی هم که همزمان با برطرف محدودیت های ترددهای بین استانی صادر شده از مردم خواسته هوشمندانه و به وقت ضرورت و با رعایت الزامات بهداشتی و فاصله گذاری، سفر بروند.

این دستورالعمل که با عنوان سفر هوشمند در دوران کرونا صادر شده ضمن این که تاکید می نماید از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز گردد و در سفرهای ضروری الزامات بهداشتی و سلامت و فاصله گذاری اجتماعی رعایت گردد، درباره نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا توصیه می نماید: در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علائم مربوطه از ادامه فعالیت ایشان جلوگیری گردد و بازگشت به کار به ارایه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا سایر متخصصان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، منوط باشد.

همچنین در صورت مشاهده فرد مشکوک در بین گردشگران برای پیشگیری از انتقال احتاقتصادی آلودگی به دیگران، ایشان را به استفاده از وسایل حفاظت فردی از جمله ماسک و دستکش توصیه نموده و اقلام لازم در اختیار ایشان قرار داده گردد.

در موارد پیشرفته و علایم شدید به وسیله سامانه تلفنی بهداشت به شماره های 190 (ستاد فوریت های سلامت محیط و کار) و 4030 (سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پاسخگویی به سئوالات مردم درخصوص ویروس کرونا) هدایت لازم دریافت گردد.

دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعیین نموده که وظیفه تامین اقلام بهداشتی مورد احتیاج برای حفاظت فردی و بهداشتی کارکنان و گردشگران شامل انواع دستکش یکبار مصرف، انواع ماسک، شیلد محافظ، محلول ضدعفونی دست و سطوح در واحدهای اقامتی به عهده مدیر واحد، در پایانه ها، راه آهن و فرودگاه فقط برای کارکنان به عهده مدیران این مراکز است.

ضروری است در فضاهای عمومی مانند آسانسور در واحدهای اقامتی، میز پذیرش، صندوق رستوران، سرویس عمومی لابی، کنار دستگاه حضور و غیاب کارکنان، سالن های ورودی فرودگاه و پایانه های حمل و نقل و محل تحویل بار و امثالهم، ماده ضدعفونی دست نصب گردد.

برای ایجاد فاصله ایمن بین گردشگران و کارکنان شاغل در تاسیسات گردشگری توصیه شده در وهله اول با گذاشتن میزهای عظیم یا موانع و اجسام، فاصله بین کارکنان و گردشگران را به بیش از یک متر رسانده گردد.

در مرحله دوم از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی برای محفوظ کردن واحدهایی چون صندوق، گیشه، پذیرش هتل ها و امثالهم استفاده گردد.

تمام پرسنل شاغل در تاسیسات گردشگری برای حفاظت فردی موظفند هنگام کار از ماسک، دستکش و لباس کار تمیز استفاده نمایند و بر اساس نوع شغل و لزوم نزدیکی به گردشگران، مانند خانه دار هتل ها، استفاده از شیلد محافظ هم توصیه می گردد. افرادی که در واحدهای اداری و اقتصادی و امثالهم مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی هستند. پرسنل واحدهای دارای ارتباط مستقیم با گردشگران هم موظفند قبل از خروج از محل کار دوش بگیرند.

گردشگران هم برای حفظ سلامت موظف اند در وسایل نقلیه اعم از تاکسی های بین شهری، اتوبوس ها، قطار، هواپیما، ترمینال ها، فرودگاه، راه آهن و دیگر فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمایند و تاسیسات گردشگری برای خدمت رسانی می توانند این اقلام را در اختیار گردشگران قرار دهند.

کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا، نظارت بر اجرای دستورالعمل سفر هوشمند را به اداره های کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها واگذار نموده و خواسته که کمیته ای متشکل از ناظران خصوصی و کارشناسان بهداشت تشکیل دهند تا نظارت های دوره ای و حداقل یک بار در ماه انجام گردد. مردم و مسافران هم در صورت مشاهده تخلفات می توانند به شماره تلفن 09629 گزارش دهند. الزاما در هر استان باید شماره تماسی برای پیگیری شکایت ها و گزارش تخلفات اختصاص داده گردد و در ترمینال، راه آهن و فرودگاه به اطلاع مسافران برسد.

این دستورالعمل به سفرهای داخلی مربوط می گردد و درباره غربالگری مسافران در ورودی شهرها و یا قرنطینه و یا بازگرداندن مسافران دارای علائم کرونا، اشاره ای نداشته اما استان ها، مقاصد سفر و تاسیسات و اماکن گردشگری و حمل و نقل را به رعایت همه پروتکل های ستاد ملی کرونا و اجرای روش های علمی تایید شده، ملزم نموده است.

pariha.com: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: همگردی
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 8778

به "اعلام نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید