اورژانس های پوست و مو

به گزارش دَبی بلاگ، بیماری های پوستی در بین سایر رشته های پزشکی از موارد اورژانسی کمتری برخوردار است ولی مواردی وجود دارد که هوشیاری بیمار و پزشک می تواند باعث نجات جان فرد شود.

اورژانس های پوست و مو

اورژانس های پوست و مو

نویسنده:دکتر فریده مهتی پور

بیماری های پوستی در بین سایر رشته های پزشکی از موارد اورژانسی کمتری برخوردار است ولی مواردی وجود دارد که هوشیاری بیمار و پزشک می تواند باعث نجات جان فرد گردد.

از شایع ترین این حالات واکنش های دارویی است که طی سال های اخیر با توجه به مصرف گسترده انواع داروها، این واکنش های پوستی هم از شیوع بیشتری برخوردار شده اند. بسیاری از داروهایی که امروزه به طور شایع در منازل مشاهده می گردد، از جمله انواع آنتی بیوتیک های رایج، مسکن ها، به ویژه ضدالتهاب ها، داروهای ضدتشنج و ضدافسردگی و... همگی می توانند به آسانی واکنش های پوستی شدیدی را تولید نمایند که دخالت سریع پزشکی را می طلبد. طیف این واکنش های پوستی بسیار گسترده بوده و از یک حساسیت و خارش مختصر گرفته تا واکنش های عمومی، کهیرهای گسترده، واکنش های عروقی شدید، سرخ شدن تمام بدن و خروج گسترده آب میان بافتی را می تواند شامل گردد ولی اهمیت این واکنش ها موقعی آشکار می گردد که بدانیم یک واکنش ساده و بی اهمیت می تواند با ادامه درمان یا با مصرف دوباره همان دارو واکنش های عمومی و شدیدی را ایجاد کند که کنترل آن مشکل یا حتی امکان ناپذیر گردد. بنابراین توصیه می گردد هر نوع واکنش پوستی در اثر مصرف دارو را جدی گرفته و در مورد قطع یا ادامه مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این، بیماران پوستی که به علت بیماری های مزمن مانند پسوریازیس یا پمفیگوس تحت درمان های مداوم قرار می گیرند، هم باید متوجه عوارض خود بیماری و هم متوجه عوارض حاصل از درمان بوده و اطلاعات لازم را از طرف پزشک خود دریافت نمایند.

از دیگر واکنش هایی که در زمینه پوست دخالت سریع پزشک را می طلبد انواع سوختگی هاست که باید بلافاصله وسعت و شدت سوختگی و تعیینات ماده سوزاننده تعیین گردد و بیمار تحت مراقبت های ویژه سوختگی قرار گیرد.

در ضمنً برخی از عفونت ها و آبسه های پوستی و زیرجلدی می تواند بسیار مهم بوده و در صورت بی توجهی زندگی بیمار را تهدید کرده و یا به عوارض غیرقابل برگشت منجر گردد. از جمله این عفونت ها می توان به عفونت ها و آبسه های ناشی از تزریق در معتادان اشاره کرد که می تواند عفونت های خونی، آندکارویت، عفونت استخوانی و ... در پی آن حادث گردد. گاهی هم ترومبوز و انسداد وریدی در پی تزریق وریدی کوکایین دیده می گردد. توجه داشته باشید که کراک هم در واقع از ترکیبات کوکایین بوده و حتی عوارض شدیدتری را نسبت به ماده اصلی خود ایجاد می نماید. زخم های شدید و نکروزه در اثر مصرف هرویین هم شایع است که تمام این عفونت ها و زخم ها در صورت عدم مداخلات پزشکی می تواند باعث تهدید زندگی بیمار گردد.

پی نوشت ها :

* متخصص پوست و مو

منبع:www.salamat.com

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 20374

به "اورژانس های پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اورژانس های پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید