ایلان ماسک سری بیستم ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داد

به گزارش دَبی بلاگ، روز گذشته، اسپیس ایکس توسط موشک فالکون 9، مجموعه عملیاتی شماره 20 استارلینک را در مدار قرار داد تا شمار ماهواره های این صورت فلکی ماهواره ای را به 1200 عدد برساند.

ایلان ماسک سری بیستم ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داد

پرتاب مأموریت شماره 20 ماهواره های عملیاتی استارلینک (Starlink v1.0 L20) ساعت 03:13 منطقه زمانی شرقی (11:43 به وقت تهران) پنج شنبه از پایگاه فضایی کیپ کاناورال انجام شد. در حالی که این مأموریت پنجمین مأموریت استارلینک در سال 2021 است اما ششمین پرتاب ماهواره های استارلینک امسال محسوب می شود. اسپیس ایکس در مأموریت ترنسپورتر-1 (Transporter-1) 10 ماهواره را راهی مدارهای قطبی کرده بود.

همچنین پس از انجام مأموریت استارلینک 17 که با تأخیر بسیار و پس از مأموریت های 18 و 19، هفته گذشته از مرکز فضایی کندی انجام شده بود، با پرتاب اخیر شماره مأموریت ها دوباره به نظم قبلی بازگشت. اسپیس ایکس به طور معمول در هر پرتاب 60 ماهواره تازه را در مدار قرار می دهد. به گفته این شرکت سری نخست ماهواره ها که طی مأموریت v0.9 پرتاب شده بودند، عملیاتی نیستند و از مدار خارج خواهند شد.

با توجه به اینکه موشک های اسپیس ایکس قابلیت بازیابی دارند، تقویت کننده (Booster) استفاده شده در این پرتاب همان تقویت کننده ای بود که پیش از این و در مأموریت دمو-2 فضانوردان ناسا، باب بنکن و داگ هارلی را در نخستین مأموریت سرنشین دار تجاری، به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود. پس از پرتاب ماهواره هایی سری 20 استارلینک هم این بوستر بر روی سکوی شناور فقط دستورالعمل ها را بخوان فرود آمد تا برای استفاده بعدی آماده شود.

به جز 10 ماهواره مأموریت ترنسپوندر-1 که در مدار قطبی قرار گرفتند و ماهواره های اولیه تن تن (TinTin) A و B که در سال 2018 پرتاب شدند، همه ماهواره های دیگر استارلینک به شیب مداری 53 درجه پرتاب شده اند که به ماهواره ها اجازه می دهد در حالی که از چرخش زمین برای پرتاب بهره می گیرند، همچنان از بخش بزرگی از زمین عبور کنند. هم اکنون این صورت فلکی ماهواره ای دارای 1201 ماهواره عملیاتی در مدار است.

اگرچه لحظاتی پس از تزریق مداری، احتمال برخورد ماهواره های هر سری با یکدیگر وجود دارد، اما با گذشت زمان به اندازه کافی از هم دور می شوند تا آرایه های خورشیدی خود را مستقر کنند و با روشن کردن پیشرانه خود، طی مانوری در مدار صحیح قرار بگیرند تا با رفتن به ارتفاع 550 کیلومتری زمین خدمات دهی را آغاز کنند. روندی که چندین هفته طول می کشد.

استارلینک به تازگی خدمات رسانی آزمایشی (Beta) خود را برای عرض های جغرافیایی بیشتری فراهم کرده است. اگرچه به طور دقیق مشخص نیست که محدوده خدمات رسانی استارلینک چیست، اما گزارش های کاربران از استفاده از این سرویس در عرض های جغرافیایی 36.9 درجه شمالی تا 54.8 درجه شمالی است. ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل اسپیس ایکس هم در توییتی بیان نمود که سرعت اینترنت این شبکه بتا تا 300Mbps افزایش و زمان پاسخگویی به 20 میلی ثانیه کاهش خواهد یافت. اگرچه هم اکنون کاربران سرعت های بین 50Mbps تا 150Mbps و زمان پاسخ 20 تا 40 میلی ثانیه را گزارش کرده اند.

علاوه بر گسترش خدمات دهی بتا، استارلینک شرایط استفاده از این خدمات از جمله دریافت کیت استارلینک را هم برای کاربران تسهیل کرده است. این کیت شامل دیش استارلینک برای ارسال و دریافت سیگنال ها از ماهواره، روتر وای فای برای دسترسی کاربران به شبکه، واحد اتصال دیش و روتر و کابل های برق و شبکه است که با کدگذاری رنگی امکان نصب سریع تر را فراهم می کنند.

پس از دریافت کیت، کاربران با پرداخت ماهانه 99 دلار امکان استفاده از اینترنت را خواهند داشت. اگرچه در حال حاضر محدودیتی برای میزان استفاده وجود ندارد، اما مشخص نیست که آیا در آینده با ورود کاربران بیشتر محدودیت هایی برای حجم مصرفی درنظر گرفته شود یا خیر. گفتنی است علاوه بر کاربران خانگی و اداری، اسپیس ایکس به دنبال ارائه خدمات به ناوگان های حمل ونقل مانند کامیون ها، کشتی ها و هواپیماها هم هست.

عکس کاور: نمایی از پرتاب سری 20 ماهواره های عملیاتی استارلینک اسپیس ایکس

Credit: Julia Bergeron, NASA Space Flight

منبع: NASA Space Flight

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 16790

به "ایلان ماسک سری بیستم ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک سری بیستم ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید