بازداشت 600 نفر در اعتراضات غیرمجاز پایتخت روسیه، هشدار به دیپلمات های آمریکایی

به گزارش دابی بلاگ، در جریان تظاهرات اعتراض آمیز غیرقانونی روز شنبه در مسکو و دیگر شهرهای روسیه در حمایت از آلکسی ناوالنی، تعدادی از شرکت کنندگان بازداشت شدند و درگیری هایی بین شرکت کنندگان با پلیس گزارش شده است.

بازداشت 600 نفر در اعتراضات غیرمجاز پایتخت روسیه، هشدار به دیپلمات های آمریکایی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، آلکسی ملینکوف دبیر اجرایی کمیسیون نظارت اجتماعی شهر مسکو شب گذشته اعلام نمود که بر اساس اطلاعات اولیه، در جریان اعتراضات غیرقانونی روز شنبه در پایتخت، بیش از 600 نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

تظاهرات اعتراض آمیز در حمایت از آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس مخالف روس که هفته گذشته در هنگام ورود به فرودگاه مسکو (از برلین) بازداشت شد، روز شنبه در بسیاری از شهرهای فدراسیون روسیه، از جمله پایتخت برگزار گردید. در مسکو این اعتراضات در میدان پوشکین در مرکز شهر شروع شده و سپس به خیابان های اطراف گسترش یافت. درگیری های متعدد شرکت کنندگان در این اعتراضات با نیروهای پلیس گزارش شده و در میان بازداشت شدگان تعدادی از بچه ها نیز دیده شده اند.

طبق اطلاعات وزارت کشور روسیه، در ابتدای اعتراضات غیرمجاز در مسکو، بیش از 4 هزار نفر شرکت داشتند، ولی در انتها اطلاعات دقیقی در این خصوص گزارش نشد.

مراکز دفاع از حقوق بشر در روسیه نیز شب گذشته در کانال های تلگرامی خود نوشتند که در جریان اعتراضات غیرمجاز روز شنبه در شهرهای مختلف، حدود 2 هزار و 500 نفر بازداشت شدند. طبق این اطلاعات، 952 نفر در مسکو، 374 نفر در سن پترزبورگ و بقیه در سایر شهرها بازداشت شدند.

والری فاداییف رئیس شورای حقوق بشر و توسعه جامعه مدنی، زیر نظارت دفتر ریاست جمهوری روسیه روز شنبه اعلام نمود که در جریان بازداشت شرکت کنندگان در اعتراضات غیرقانونی، هیچ گونه نقضی مشاهده نکرده است. وی ابراز اطمینان کرد که در صورت عدم وجود اقدامات تحریک آمیز و درگیری با نیروهای پلیس، افراد بازداشت شده آزاد خواهند شد.

به گفته وی، نمایندگان این شورا فرایند اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشتند و نیروهای انتظامی در جریان اعتراضات به درستی عمل کردند.

در مسکو و سن پترزبورگ، در میان بازداشت شدگان نوجوانان نیز دیده شدند، از جمله دختر 17 ساله ای که مشغول پخش اعلامیه بین مردم بود. مقامات مسئول پیشتر یادآور شده بودند که جذب افراد نابالغ در شورش ها خلاف قانون بوده و با آن برخورد خواهد شد.

هواداران آلکسی ناوالنی وعده داده اند که هفته آینده باز هم به خیابان ها بازگشته و به اعتراضات خود تا آزادی وی ادامه خواهند داد.

علاوه بر این، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی هشدار داد که این وزارت خانه قطعاً از دیپلمات های آمریکایی حاضر در مسکو، در رابطه با انتشار اطلاعات درباره مسیرهای اعتراضات خیابانی در سایت رسمی سفارت این کشور، که دخالت آشکار در امور داخلی روسیه محسوب می گردد، شرح خواهد خواست.

به گفته وی، در اطلاعات منتشره از سوی سفارت آمریکا در روز آدینه، حتی یادآوری شده بود که اعتراضات به سمت کاخ کرملین ادامه خواهد داشت، در حالی که چنین مسئله ای در برنامه سازمان دهندگان اعتراضات وجود نداشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15066

به "بازداشت 600 نفر در اعتراضات غیرمجاز پایتخت روسیه، هشدار به دیپلمات های آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت 600 نفر در اعتراضات غیرمجاز پایتخت روسیه، هشدار به دیپلمات های آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید