آنالیز شرایط گردشگری داخلی به منظور دستیابی به چالش های سیاستی این حوزه

به گزارش دَبی بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، آنالیز شرایط گردشگری داخلی به منظور دستیابی به چالش های سیاستی این حوزه صورت گرفت.

آنالیز شرایط گردشگری داخلی به منظور دستیابی به چالش های سیاستی این حوزه

در گزارش معاونت مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بیان شده: راستا صحیح توسعه گردشگری، رونق و پایدارسازی گردشگری داخلی است. زیرا این گونه از گردشگری نسبت به محرک های منفی رسانه ای، مسائل فصلی بودن تقاضا و تحولات سیاسی و اقتصادی بین المللی، وابستگی کمتری نشان می دهد و برترین نوع توزیع و بازتولید منابع اقتصادی را ممکن می نماید.

در این گزارش تصریح شد: متأسفانه در دهه های اخیر جهت گیری مناسبی در خصوص سیاستگذاری گردشگری داخلی رخ نداده و آنچه به عنوان آمار در دسترس است، متأثر از برنامه نبوده است. در این گزارش با آنالیز داده های آماری موجود و در دسترس بین سال های 1387 تا 1398 معین شد که هر چند کمیت گردشگری داخلی بیشتر شده، اما از کیفیت آن کاسته شده است.

در این گزارش آمد: توزیع سفر در بین خانوارها به صورت عادلانه ای رخ نداده و 3 برابر شدن سرانه سفر خانوارها به واسطه افزایش سفرها برای خانوارهای سفر نموده اتفاق افتاده است. این شکاف رفاهی موجب شد تا خانوارهای بیشتری به فکر کاهش هزینه های سفر باشند. بنابراین اقامت در خانه اقوام و دوستان، استفاده بیشتر از وسایل حمل ونقل شخصی، کاهش هزینه های مربوط به خرید سوغاتی و عدم استفاده از تورهای گردشگری نتیجه این شرایط است که مانع از رخداد پیامدهای مطلوب و مورد انتظار در حوزه گردشگری داخلی شده است.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: ترسیم شرایط فعلی نشان می دهد که سیاستگذاری معینی در بخش گردشگری داخلی انجام نشده است. بنابراین تسهیل در توزیع منابع اقتصادی در جامعه میزبان از گردشگری داخلی که مبتنی بر الگوی اقامت در خانه دوستان و اقوام است، افزایش کیفیت زندگی گردشگری داخلی، توزیع عادلانه سفر برای گروه ها و دهک های متفاوت درآمدی، محورهایی است که نیازمند سیاستگذاری و اقدام های برنامه ای مناسب هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 22128

به "آنالیز شرایط گردشگری داخلی به منظور دستیابی به چالش های سیاستی این حوزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز شرایط گردشگری داخلی به منظور دستیابی به چالش های سیاستی این حوزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید