بنایی تاریخی، آشیانه جوندگان شده است

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس کمیسیون شهرسازی و عمران شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به اینکه بجنورد طرح جامع بازسازی ندارد، توضیح داد: پروژه بازسازی راسته بازار سبزه میدان بجنورد نیمه کاره رها نشده و در پی آن هستیم تا اجرای این طرح را به سرانجام برسانیم. این خبر در بخش هجوم جوندگان به کاروانسرای سبزه میدان هست.

بنایی تاریخی، آشیانه جوندگان شده است

محسن موسوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال که چرا پروژه بازسازی فروشگاه های واقع در سبزه میدان از پیشرفت خوبی برخوردار نبود و آیا این پروژه نیمه کاره رها شده است؟ اظهار کرد: کمبود منابع مالی یکی از عللی بوده که موجب شده تا پروژه با کندی پیش رود و بیشتر از چند باب مغازه جلو نرود. علاوه بر آن بعضی از مالکان نیز هستند که برای اجرای این پروژه همکاری لازم را ندارند.

پیش از این و در سال 94 نیز معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی وقت گفته بود: کاروانسرای سبزه میدان باید از کاربری انبار و پستو خارج گردد.

علی اکبر وحدتی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه این اداره کل از سال گذشته اعتباری از محل ردیف ملی و استانی به منظور احیای بافت سبزه میدان بجنورد در نظر گرفته است، اضافه نمود: هم اکنون این طرح با مشارکت شهرداری بجنورد در حال اجراست.

وی با بیان اینکه مساحت این طرح حدود 2 هکتار است، ادامه داد: این طرح شامل راسته بازار، کاروانسرا و گرمابه بوده که متعلق به دوره قاجاریه است. متاسفانه بخش هایی از آن از بین رفته و از سوی دیگر هم اکنون بر روی دیوارها، سیم های برق و تابلوهای ناهمگون قرار گرفته است.

وحدتی با اشاره به اینکه عملیات کف سازی در این منطقه از سوی شهرداری به سرانجام رسیده، اظهار کرد: درصدد هستیم تا طرح های اجرایی جداره ها و سر درب مغازه ها را انجام دهیم. الگوی قدیمی به شکل خود باقی می ماند، طاق و قوس ها به صورت همگون ایجاد می شوند و تمامی عناصر و آلودگی های بصری از بین خواهند رفت. از سوی دیگر تمامی تابلوهای نصب شده بر روی سر درب مغازه ها، حذف و همه در قالب کاشی کاری قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای این طرح باید مشارکت مالکان نیز وجود داشته باشد، گفت: متاسفانه در اجرای این طرح مشارکت مردم کمتر مشاهده شده است.

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی با اشاره به اینکه بازسازی سبزه میدان بجنورد به عنوان اولین پروژه پایلوت شهری در استان در حال اجرا است، اضافه نمود: برای اجرای این طرح مبلغ یک صد میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده بود بخشی از این مجموعه مورد هجوم جوندگان به کاروانسرای سبزه میدان قرار گرفته است، شرح داد: سرا(کاروان سرا) و حجره های این مجموعه به دلیل اینکه تبدیل به انبار و پستوی نخ و پشم شده بود مکان امنی را برای زندگی موش و مارمولک ها بوجود آورده بود. 80 درصد این بخش ها هم اکنون بازسازی شده و هم اکنون تمامی روزنه بسته شده اما اگر دوباره تبدیل به انبار و پستو گردد دوباره موش و مارمولک به این بخش حمله ور خواهند شد.

وی تاکید نمود: باید کاربری انباری از محل کاروانسرا حذف و آن مکان نیز تبدیل به مکانی تجاری گردد تا هم از آن استفاده مالی صورت گیرد و بعلاوه از هجوم این گونه حیوانات موذی جلوگیری گردد.

به گزارش ایسنا، در سبزه میدان بخشی به نام کاروانسرا نیز وجود داشت که در گذشته به دلیل وجود انبار نخ و پشم تبدیل به خانه موش و مارمولک شده بود که عملیات بازسازی در این بخش، انجام و تمامی روزنه ها برای ورود حیوانات بسته شد.

ﻣﺠﻤﻮﻋه ﺳﺒﺰه ﻣﯿﺪان ﻣﺘﺸﮑﻞ از ﯾﮏ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا، ﺣﻤﺎم، راﺳﺘﻪ ﺑﺎزار و ﭼﻨﺪ ﻗﻬـﻮه ﺧﺎﻧـﻪ از آﺛـﺎر دوره ﻗﺎﺟـﺎر در ﺷـﻬﺮ ﺑﺠﻨـﻮرد اﺳـﺖ. ﺷﺎﺧﺺﺗﺮﯾﻦ اﺛﺮ اﯾﻦ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا بوده ﮐﻪ ﻃﺮح ﮐﻠﯽ آن از ﯾﮏ ﻣﯿﺎﻧﺴﺮا تشکیل شده و ﻗﺴﻤﺖﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا از ﺟﻤﻠﻪ ﭘﺸﺖ ﺑﻐﻞ ﻗﻮسﻫﺎ ﺑﻪ ﺷﯿﻮه آﺟﺮﭼﯿﻨﯽ ﺧﻔﺘﻪراﺳـﺘﻪ و آﺟﺮﻫـﺎی ﻗـﺎﻟﺒﯽ ﺑﺮﺟﺴـﺘﻪ ﺗـﺰﺋﯿﻦ ﺷـﺪه اﺳﺖ.

ﺑﻨﺎی ﺣﻤﺎم در ﺷﻤﺎل ﺷﺮﻗﯽ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻗﺮار دارد و ﺑﻪ ﺷﯿﻮه ﺣﻤﺎم ﻫﺎی ﺳﻨﺘﯽ ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه اﺳﺖ. در اﯾﻦ ﻃﺮح ﭘﺲ از ورودی، رﺧﺘﮑﻦ وﺟﻮد دارد ﮐﻪ از ﻃﺮﯾﻖ ﯾﮏ راﻫﺮوی ﺑﺎرﯾﮏ ﺑﻪ ﺳﺮﺑﯿﻨﻪ و ﻧﻬﺎﯾﺘﺎ ﮔﺮﻣﺨﺎﻧﻪ راه ﭘﯿﺪا ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

منبع: همگردی
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 28608

به "بنایی تاریخی، آشیانه جوندگان شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنایی تاریخی، آشیانه جوندگان شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید