بنای تاریخی جری پولاک در بندرگاه هرمز؛ خانه ای برای مهارت افزایی جامعه محلی

به گزارش دَبی بلاگ، خبرنگاران/هرمزگان مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری در خانه تاریخی جری پولاک به منظور ایفای مسئولیت اجتماعی، توانمندسازی جامعه محلی و ایجاد پایگاه اطلاع رسانی گردشگری در جزیره رنگین کمانی هرمز اطلاع داد.

بنای تاریخی جری پولاک در بندرگاه هرمز؛ خانه ای برای مهارت افزایی جامعه محلی

حمیدرضا محمدحسینی با بیان اینکه جامعه محلی جزیره هرمز باید به صورت مستقیم از حضور گردشگران و مسافران دریایی در این جزیره بهره مند شوند، اظهار کرد: بنای پنجاه ساله خانه جری پولاک که در محوطه داخلی بندرگاه جزیره هرمز واقع شده، اواخر سال گذشته به همت اداره بندر شهید باهنر و مطابق با ضوابط سازمان میراث فرهنگی مرمت شد.

وی اضافه نمود: با احیای این بنای تاریخی از شروع سال 98، پایگاهی مناسب برای فعالیت های فرهنگی و گردشگری و همچنین به عنوان یک موزه دریایی در جزیره رنگین کمانی خلیج فارس فراهم شده است.

محمدحسینی توضیح داد: بر همین اساس در نیمه دوم سال 97، عملیات مرمت و احیای این بنا در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی سازمانی و توسعه پایدار جزیره هرمز انجام شد که در این رابطه حفظ اصالت بنا موردتوجه بوده و تغییرات تنها در قالب اقدامات مربوط به برطرف خطر، استحکام بخشی، برطرف الحاقات نامناسب و بازگرداندن اصالت آن انجام شده است.

وی اعلام کرد: هرچند بسیاری از اجزای این بنای تاریخی به دلیل شرایط اقلیمی جزیره، مورد هجوم آفات قرار گرفته بود، اما با نظارت دقیق کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان مرمت اصولی آن انجام پذیرفت.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر از برگزاری دوره الفبای نگارگری و نقاشی به بچه ها این جزیره طی آذرماه امسال اطلاع داد و گفت: خانه قدیمی جری پولاک به عنوان یک گالری و موزه محلی قابلیت بالایی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری دارد؛ به گونه ای که از شروع امسال تاکنون رویدادهای مختلفی همچون نمایشگاه نقاشی اسکرین شات توسط احمدعلی کارگران، پوسترهای آذرخش فراهانی، ویدئوآرت پانیز رفیعی مهر، جشن بادبان آرزوها به مناسبت روز جهانی کودک و موارد دیگر ازجمله این رویدادها بوده است.

به گزارش خبرنگاران، جری پولاک هنرمند اهل کشور چک است که حدود 50 سال پیش و اوایل دهه پنجاه خورشیدی در جزیره هرمز اقامت داشت و نام او بر چند بنا که او طراحی و اجرا نموده، ثبت شده است. در این بناهای بازمانده از دوره پهلوی، از معماری بومی و همچنین نمادهای دوره های تاریخی ایران استفاده شده که خانه و مدرسه جری پولاک از این جمله است.

خانه پولاک، در سال 1380 به شماره 4598 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بخش قابل توجهی از خانه این معمار و نقاش اروپایی، طی نیم قرن اخیر به علت فرسودگی و بافت قدیمی ویران شده و هم اکنون تنها بخش های از کارگاه هنری او به شکل بنای فعلی، باقی مانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4411

به "بنای تاریخی جری پولاک در بندرگاه هرمز؛ خانه ای برای مهارت افزایی جامعه محلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای تاریخی جری پولاک در بندرگاه هرمز؛ خانه ای برای مهارت افزایی جامعه محلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید