بودجه صفر برای حل مشکل بانوان، وزارت ورزش فقط شعار می دهد!

به گزارش دَبی بلاگ، خبرنگاران - گروه ورزش: بی شک در کنار رویدادهایی مانند جام جهانی، جام ملت های آسیا و بازی های آسیایی و پاراآسیایی، یکی از موضوعات داغِ سال جاری در حوزه ورزش مربوط به بانوان بود و حضور آنها در ورزشگاه آزادی؛ موضوعی که موج آن همزمان با دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و بولیوی و ورود گزینشی بانوان به ورزشگاه یکصدهزارنفری آزادی برای چندمین بار به راه افتاد و همچنان هم در بسیاری محافل ادامه دارد.

بودجه صفر برای حل مشکل بانوان، وزارت ورزش فقط شعار می دهد!

اتفاقا دولت و مدیران تصمیم گیرنده در وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم خود را بی میل نسبت به این مهم نشان ندادند طوریکه در گفتگوهای متعدد با تاکید بر لزوم مهیا شدن زیرساخت های لازم، از برنامه ریزی برای اقدامات موردنیاز در این زمینه خبر دادند و اینکه پیگیر مهیا شدن شرایط قانونمند هستند. این در حالی است که در برنامه سال 98 وزارت ورزش هیچ پیش بینی در این زمینه نشده حتی در بخش بودجه.

وزارت ورزش فقط شعار می دهد برنامه وزارت ورزش برای سال آینده در 9 حوزه که گسترش ورزش بانوان، گسترش ورزش قهرمانی، گسترش ورزش همگانی و راهنمایی و ارتقای امور فرهنگی در ورزش از جمله آنها می باشد، ارائه شده است. ذیل هر برنامه هم مجموعه اقدامات و فعالیت ها و حتی بودجه پیش بینی شده برای آن معین شده است.

این در حالی است که در هیچ از حوزه های مشخص شده و فعالیت های زیرمجموعه آن، هیچ نشانه ای از برنامه ریزی برای هموارتر شدن جهت ورود بانوان به ورزشگاه ها وجود ندارد و بالطبع بودجه ویژه ای هم برای آن لحاظ نشده است همان طور که پیش از این و طی سال های گذشته هم در اعتبارات سالیانه وزارت ورزش، بودجه ای برای این موضوع کنار گذاشته نمی شد.

معین نیست چرا با وجود بسیاری صحبت های مطرح شده، اراده مسئولان وزارت ورزش در این زمینه و برای برنامه ریزی جهت مهیا شدن حضور بانوان در ورزشگاه ها خیلی جدی نیست که اگر غیر از این بود حداقل در گوشه از برنامه سال آینده خود به آن اشاره می کردند همانطور که در سایر بخش ها و زمینه ها اعلام برنامه نموده است.

به نظر می رسد مسئولان وزارت ورزش در ظاهر شعارهایی برای حمایت از ورزش بانوان می دهند اما در جایی که باید برنامه ریزی درست و دقیقی داشته باشند و برای این اقدامات بودجه ای را در نظر بگیرند، دچار فراموش می شوند.

این گزارش یک سند است به گزارش خبرنگاران، اینکه وزارت ورزش برنامه ای برای حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارد، موضوعی است که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی که برای آنالیز اولیه لایحه پیشنهادی ورزش در حوزه تربیت بدنی ارائه نموده، به آن اشاره داشته است.

در گزارش این مرکز آمده است: در مورد حضور زنان و خانواده ها به ورزشگاه های ورزشی که از سوی دولت و وزارت طی این سال ها در فضای رسانه ای و اجتماعی کشور در حجم وسیعی به آن پرداخته شده است، برنامه و اقدام / فعالیت معینی در اینباره در لوایح بودجه، ذیل برنامه های وزارت ورزش و جوانان پیش بینی نشده است. روشن است که مناسب سازی اماکن و فضاهای کشور از حیث سخت افزاری نقطه آغازین برای حل این مسئله است که در بودجه های سنواتی اخیر هیچ ردی از آن وجود ندارد.

سهم صفر بانوان و ورودشان به ورزشگاه ها در اعتبارات عمرانی برنامه پیشنهادی وزارت ورزش به سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حالی خالی از موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ها و اقدام برای مهیا شدن زیرساخت های آن است که بودجه این وزارتخانه و شرکت تابعه آن نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشته است.

از مجموع بودجه 920 میلیارد تومانی وزارت ورزش، 25 درصد برای بخش عمرانی است. بودجه شرکت توسعه هم 245 میلیار تومان اعتبار عمرانی است. در مجموع 1166 میلیارد تومان برای وزارت و شرکت تابعه آن پیش بینی شده اما اصلا برای هزینه بخشی از این اعتبارات در زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها، برنامه ای ارائه پیش بینی نشده است.

داستانی که همچنان ادامه دارد به گزارش خبرنگاران، اتفاقی که 24 مهرماه در ورزشگاه یکصدهزارنفری آزادی رقم خورد اگرچه ابعاد گسترده ای را در برگرفت اما نمی توان آن را سرآغازی در ورزش ایران و برای ورود بانوان به ورزشگاه ها دانست. در واقع این برای اولین بار نبود که بانوان به ورزشگاه می آمدند و یک دیدار فوتبال را از نزدیک تماشا می کردند. سال 1377 و به بهانه شرکت در مراسم استقبال از تیم ملی فوتبال که سهمیه جام جهانی 1998 فرانسه را به دست آورده بود، نخستین حضور بانوان در ورزشگاه آزادی رقم خورد. اولین حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی و برای تماشای یک بازی هم در جریان دیدار رسمی دو تیم ایران و بحرین در مقدماتی جام جهانی 2006 آلمان رقم خورد.

در کل اینکه حضور بانوان در ورزشگاه ها و برای تماشای رقابت های ورزشی مردان موضوع جدیدی نیست؛ داستانی است بلند و تکراری که همزمان با دیدار ایران و بولیوی و به خاطر تاکید فیفا، بازگشایی شد. با این تفاوت که اینبار ورود بانوان به آزادی با واکنش های مثبت و استقبال از استمرار آن همراه بود تا آنجا که مسئولان هم وعده مهیا شدن شرایط برای ادامه حضور بانوان را دادند اما عدم ارائه برنامه معین در این زمینه، نشان می دهد کوشش ها و اقدامات بر خلاف وعده و وعیدها است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 340

به "بودجه صفر برای حل مشکل بانوان، وزارت ورزش فقط شعار می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه صفر برای حل مشکل بانوان، وزارت ورزش فقط شعار می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید