تهران باید هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق بر مفاهیم اسلامی داشته باشد

به گزارش دَبی بلاگ، شهردار تهران گفت: تهران باید یک هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق با بافت شهری و مفاهیم اسلامی تبدیل گردد

تهران باید هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق بر مفاهیم اسلامی داشته باشد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شهردار تهران، علیرضا زاکانی، در جلسه با معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری، ضمن آنالیز شرایط این معاونت، و احصا مسائل پیش روی این معاونت گفت: تهران باید یک هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق با بافت شهری و مفاهیم اسلامی تبدیل گردد. تهران ظرفیت دارد تا در حوزه فرهنگ و هنر، شعر و ادبیات، ورزش و علم و فناوری، هویتی مستقل و برگزیده را به خود اختصاص دهد و این امر در کمترین زمان ممکن لا مدیریت دقیق صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: تهران در حال حاضر در بخشی از حوزه ها مانند سلامت، آسیب های اجتماعی، ورزش و دیگر مسائل مربوط به امور اجتماعی و فرهنگی در منطقه بحرانی واقع شده است.

زاکانی در پیشنهاد معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: با استفاده از ظرفیت نخبگان محلات تهران و مساجد، شرایط را به سمت شرایط ایده آل، حرکت دهید. با شکل گیری گروه های ادبی و فرهنگی در مساجد و محلات، ظرفیت های موجود برای فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شهر تهران، ارتقا پیدا می نماید.

زاکانی در تکمیل اهمیت مدیریت فرهنگی محله ای اضافه کرد: تهران دارای 353 محله است که با متمرکز کردن نخبگان هر محله و هم افزایی آن ها با معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، تهران می تواند به برترین الگوی شهری و فرهنگی اجتماعی، برای شهر های دنیا اسلام با الگوی مدیریت از پائین به بالا تبدیل گردد.

زاکانی در مورد شرایط زیست متهاجرین، کارتن خواب ها و زباله گرد ها گفت: چشم پوشی بر این جمعیت آسیب دیده 21000 نفری، ظلم به شهر و آن ها شهروندان است. پیگیری حل مسائل این شهروندان آسیب دیده، باید در چند مرحله شناسایی، سم زدایی و درمان، بازیابی هویتی و شخصیتی و در آخر، اشتغال و آموزش صورت بگیرد.

محمد امین توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت این مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر تهران گفت: نظام مسائلی که در حوزه فعالیت های معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری وجود دارد، یک مجموعه است. برای پیش برو اهداف این معاونت در شهرداری تهران، باید از فعالیت های جزیره ای فاصله گرفت و به سمت هم افزایی در بین اجزا معاونت و حتی شهرداری، جهت سیل به سمت اهداف شهرداری حرکت کرد.

توکلی زاده خاطر نشان کرد: معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، زمانی که یک منظومه نباشد، نمی تواند انتظار هم کاری از دیگر معاونت های شهرداری را داشته باشد.

برای رسیدن به اهداف کوتاه و بلند مدت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، به عنوان رکن اساسی شهرداری، ما دو اصل در فعالیت های خودمان لحاظ نموده ایم. دو اصل هویت و سبک زندگی، که موضوع عموم کار های ما در این معاونت و حتی دیگر معاونت ها را پوشش خواهد داد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی اضافه کرد: احیای هویت فرهنگی و اجتماعی شهر تهران در کنار ترویج سبک زندگی شهری متعالی، احتیاجمند این است که مسائل فرهنگی زیر سایه دیگر فعالیت ها قرار نگیرد و فعالیت های عمرانی و شهری، جهت بازنمایی فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، پیوست فرهنگی نداشته باشند؛ بلکه موضوع با مسائل فرهنگی و اجتماعی باشد و دیگر فعالیت ها به پیوست این موضوع، ایفای نقش نمایند.

وی در ادامه گفت: متاسفانه برای حرکت به سمت این اهداف، در حال حاضر با یک بدنه لَخت و خسته که رمق فعالیت را از معاونت می گیرد، در تمامی حوزه ها درگیر هستیم که با زمان تعیین شده 6 ماه، قطعا این موانع جهت فعالیت های اساسی، برداشته خواهند شد.

توکلی زاده در ادامه اشاره نمود: لزوم ارتباط معاونت اجتماعی و فرهنگی با اقشار و ارکان جامعه، از جمله مدارس، مساجد و خانواده ها برای آنالیز و پیگیری دقیق و واقع بینانه مسائل در امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری جز اولویت های ما است.

وی در آخر با توجه به مطرح شدن فراگیری آسیب های اجتماعی زباله گرد ها و کارتن خواب های شهر تهران گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی هم گفتنی است، تحت عنوان، طرح زمستان، در حال حاضر، گرم خانه های شهر تهران شروع به فعالیت نموده اند و ظرفیت 2100 نفره این گرم خانه ها در شب های اول شروع فعالیت تکمیل شده است که باز هم با پیگیری های اجرا شده، احتیاج به کیفی سازی و بالا بردن کمیت افراد تحت پوشش دارد.

در ادامه حسین زینلیان، مشاور و رئیس دفتر معاون امور اجتماعی شهردار، در این جلسه درباره شرایط فرهنگی تهران گفت: تهران، در حال حاضر درگیر جنگ است، جنگی با پشتوانه آسیب های اجتماعی که از لحاظ تنش و سطح درگیری، از بسیاری از شهرها، وضع نابسمان تری دارد، که تهران را به عنوان خط مقدم آسیب های اجتماعی چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ تعدد مسائل بیرونی تبدیل نموده است.

وی اضافه کرد: بودجه اختصاص داده شده به مسائل فرهنگی در حال حاضر، هزار و چهارصد و هفتاد و پنج میلیارد تومان است که صرفا از 226 میلیارد تومان از آن، امکان استفاده مستقیم برای اجرای دستورات مستقیم دارد.

زینلیان در ادامه گفت: تفاوت ارقام در امر مسائل اجتماعی و فرهنگی، نشان دهنده نوع نگاه به این حوزه است، متاسفانه هنوز اهمیت فعالیت های با موضوع اجتماعی و فرهنگی، برای مسئولین تعیین نشده است، اما اینکه شهردار تهران، برای انتخاب جلسه با اولین معاونت خود در شهرداری، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی را مورد توجه قرار می دهد، نشان دهنده نوع نگاه تحول گرایانه به نسبت فرهنگ و مسائل اجتماعی است.

وی با بیان اهمیت فعالیت های معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، جهت آنالیز دقیق کلان مسئله های حوزه اجتماعی و فرهنگی شهر تهران گفت: همان طور که، رصدخانه شهری تهران، به عنوان بخشی از مرکز آمار و رصد شهری، مسئولیت بصری سازی داده های مدیریت شهری و فراهم سازی شرایط مناسب جهت نمایش گزارش های آماری و تحلیلی را به عهده دارد، احتیاج به یک رصدخانه فرهنگی و اجتماعی در شهرداری تهران احساس می گردد.

زینلیان در مورد رصدخانه فرهنگی شهرداری گفت: رصدخانه ای که تمامی امور فرهنگی و اجتماعی خانواده ها، آمار استفاده از امکان شهری و تفریحی، شرایط آموزش های شهروندی، دسترسی به امکانات اجتماعی و سلامت را بتوانیم آنالیز کنیم.

وی اضافه کرد: هوشمند سازی فعالیت های معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری، با ایجاد رصدخانه، می تواند بزرگ ترین فعالیت ما در 6 ماه اول مدیریت شهرداری تازه، باشد؛ که این امر، نتیجه های شگرفی در رسیدن به محتوا برای برنامه ریزی های دقیق تر در شهرداری تهران را فراهم خواهد نمود.

دیگر مدیران این معاونت با ارائه برنامه و توضیح شرایط فعلی به نکاتی اشاره نمودند. از جمله مسائل مطرح شده در حوزه بانوان، لزوم تقویت ورزش بانوان، افزایش سرانه امکانات تفریحی و ورزشی برای ایشان و ایجاد بستری امن و مطمئن جهت فراوری و توزیع محصولات دست ساز، به وسیله کارآفرینان و بانوان سرپرست خانوار، از جمله اولویت های موجود در این حوزه بود.

توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، گفت: هماهنگی های لازم جهت اختصاص دادن مکان های تعیین برای عرضه محصولات کارآفرینان در پارک های سطح شهر، صورت گرفت که این امر، باعث می گردد هم عرضه محصولات این فراوری نمایندگان به راحتی صورت بگیرد و مقداری از حجم سد معبر های خیابان های تهران رفع گردد.

وی بیان داشت: اولویت به مسئله ورزش در شهر تهران، فعال کردن تمامی امکان ورزشی و افتتاح پروژه های نیمه کاره ظرف شش ماه آینده و بعلاوه برگزاری رویداد های بزرگ ورزش عمومی از جمله کیفی سازی معبر های کوه پیمایی در نقاط مختلف تهران، در کنار پیگیری فعال شدن 1000 خانه سلامت در شهر تهران، از جمله اقداماتی است که در حوزه ورزش و سلامت صورت می گیرد.

در آخر، مرتضی امیری اسفندقه، دستیار ویژه شهردار در حوزه شعر و ادبیات فارسی، با ذکر اهمیت فرهنگ و ادب در ساخت یک شهر الگو با تعاریف و مفاهیم فرهنگی گفت: شهرداری تهران به مثابه یک مدرسه است؛ مدرسه ای که ترویج نماینده فرهنگ و ادب فارسی خواهد بود. معتقدم ما قبل از اینکه شهروند باشیم، شعروند هستیم. کدام یک از شهروندان ما تا به امروز با شعر رابطه ای نداشته اند؛ شعر و ادب، آمیخته با زندگی شهری و اجتماعی ما است.

وی اضافه کرد: با دستورات اجرا شده، خانه نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی، به عنوان خانه شعر و ادب، محفلی برای ترویج این فرهنگ در شهر تهران، خواهد بود.

امیری اسفندقه گفت: امیدواریم شعر را با هویتی اصیل، به سرای محله ها، پارک ها، مراکز فرهنگی و حتی قهوه خانه، بازگردانیم و روح شعر را برای بالا بردن فهم فرهنگی شهری، به جامعه تزریق کنیم.

وی اضافه کرد: شعر نباید صرفا در محافل و مجالس ادبی محدود گردد، بلکه باید توجه ویژه ای به ماهیت شعر درمانی، برای ساخت هویت فرهنگی شهر توجه کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21681

به "تهران باید هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق بر مفاهیم اسلامی داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران باید هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق بر مفاهیم اسلامی داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید