جاذبه های دیدنی و زیبای اسدآباد؛ شهر تاریخی همدان، عکس

به گزارش دَبی بلاگ، اسدآباد، یکی از شهرهای استان همدان است که دارای پیشینه تاریخی ارزشمندی است. این منطقه از ایران را می توان به نام یکی از منطقه ها گردشگری کشور معرفی کرد که با حضور جاذبه های طبیعی و آثار باستانی متعدد، گزینه ای مناسب برای بازدید گردشگران و جهانگرد های سراسر جهان است.

جاذبه های دیدنی و زیبای اسدآباد؛ شهر تاریخی همدان، عکس

این شهرستان از غرب به سنقر کرمانشاه، از جنوب به کنگاور کرمانشاه، از شمال شرقی و مشرق به شهرستان بهار و از سمال به شهرستان قروه در سنندج، محدود شده است.

این شهر از گذشته یکی از منطقه ها آباد و سرسبز ایران بوده است و به آدراپانا معروفیت داشته است. پس از فتح این منطقه از طریق سعد وقاص از فرمانروایان مشهور عرب در فتوحات اسلام، این منطقه به سعدآباد و پس از آن به اسدآباد معروفیت یافت. دانشمندان و بزرگان زیادی در این خطه تربیت شده و به معروفیت رسید ه اند که می توان به سید جمال الدین اسدآبادی از روشنفکران مسلمان، عبدالجبار معتزلی از شاعران مشهور قرن چهارم هجری قمری، محزون اسدآبادی و روح القدوس و استاد سجادی از خطاطان خبره و معروف کشور اشاره کرد. زبان اصلی مردم این شهرستان، فارسی است اما در برخی از منطقه ها آن کردی، ترکی و لری هم صحبت می گردد. جالب است بدانید که بیش از 100 جاذبه گردشگری در اسدآباد وجود دارد که برخی از آن ها به ثبت جهانی و برخی دیگر هم به نام میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر راهی این شهرستان کشور هستید، همراه ما باشید تا شما را با برخی از مشهورترین جاهای دیدنی اسدآباد آشنا کنیم.

1. حمام گلستان اسدآباد

در محله ای تاریخی از شهرستان اسدآباد به نام درب کاروان سرا، یکی از آثار تاریخی ارزشمند ایران قرار گرفته است که به حمام گلستان معروفیت یافته است. این میراث گران بها که به نام های دیگری همچون حمام قدیمی بازار و حمام خان هم معروفیت دارد، از پیشینه ای متعلق به حکومت صفویان برخوردار است. این بنای تاریخی از درب ورودی، طاق گنبدی شکل، سربینه، راهروی ورودی، گرمخانه، خزینه آب گرم، خزینه آب سرد و ... تشکیل شده است. عمده مصالح به کار رفته در ساخت آن آجر، ملاط گچ، سنگ تراشیده مرمر و سنگ لاشه است.

2. مسجد جامع اسدآباد

یکی از قدیمی ترین مساجد ساخته شده در شهرستان اسدآباد، مسجد جامع این شهر است که به نام های دیگری همچون مسجد سلطانی هم نامیده می گردد. بنای امروزی مسجد جامع، در اوایل انقلاب اسلامی نوسازی و به شکل مستطیل، ساخته شده است. حضور سنگ نبشته ای تاریخی که در گذشته درون شبستان قدیمی مسجد قرار داشته است، از دلایل اهمیت و ارزش این مسجد تاریخی است.

قدمت مسجد جامع اسد آباد به عصر صفوی باز می گردد

در عصر حاضر به جز سنگ نبشته مذکور، چهار کتیبه دیگر به همراه یک سنگ قبر که روی دیوار طاق نمایی در قسمت چپ راهروی ورودی به حیاط قرار گرفته است هم وجود دارد. دو سنگ نبسته در مورد فرمان شاه طهماست اول صفوی، یک سنگ نبشته در مورد فرمان شاه عباس اول صفوی، یک سنگ نبشته در مورد فرمان شاه صفی و کتیبه ای هم در مورد تعمیر مسجد به فرمان شاه سلیمان صفوی است.

3. کتبیه آقاجان بلاغی اسدآباد

در 15 کیلومتری شمال غربی شهرستان اسدآباد، در مجاورت روستای آقاجان بلاغی کتیبه ای تاریخی قرار گرفته است که به کتیبه آقاجان بلاغی معروفیت یافته است. این سنگ نبشته در مورد بنای سدی در شهرستان اسدآباد است که در دوران حکومت صفویه در بخشی از رودخانه دربند رود ساخته شده اما امروزه به دلیل گذشت زمان و دلایل مختلف، از بین رفته است. تنها این سنگ نبشته روی صخره کوهستان، چون میراثی ارزشمند برای آیندگان برجای مانده است. با توجه به شعر حک شده روی این اثر تاریخی، به نظر می رسد که تاریخ آن به اواسط قرن 10 هجری قمری و سال 957 هجری قمری بازمی گردد.

4. موزه مردم شناسی اسدآباد

یکی دیگر از مکان های فرهنگی در شهرستان اسدآباد، موزه مردم شناسی این شهرستان است که در آن آثاری از دوران حکومت اشکانیان (خمره های قدیمی)، صفویه و دوران معاصر نگهداری می گردد. همچنین اشیایی از دوران زندگی سید جمال الدین اسدآبادی از اندیشمندان و عالمان بزرگ ایران هم در این موزه به نمایش گذاشته شده است که می توان به اشیایی همچون چراغ، قفل، کرسی، وسایل آشپزخانه، پوشاک و لباس های قدیمی، ابزارآلات کشاورزی و قلیان اشاره کرد.

5. روستای ملهمدره

یکی از جاهای دیدنی استان همدان در شهرستان اسدآباد، روستای زیبا و گردشگری ملهمدره است که در سه کیلومتری اسدآباد، در دره های شمال غربی کوه الوند و در دامنه المابلاغ قرار گرفته است. از زیبایی های طبیعی در این روستا، وجود رودخانه ای است دیدنی با چشم اندازی زیبا که از چهل چشمه سرچشمه می گیرد که فضای پیرامون آن برای گردش و تفریح، مناسب خواهد بود. وجه تسمیه این روستا به ملهمدره، رویش گیاهان دارویی در دره های سرسبز و منطقه ها طبیعی آن است که در ابتدا به مرهمدره و پس از آن به ملهمدره معروفیت یافته است. بازدید از این منطقه زیبا می تواند برای علاقه مندان به طبیعت گردی جالب و مطلوب باشد.

6. بنای یادبود سید جمال الدین اسدآبادی

در محله سیدان شهرستان اسدآباد، بنای یادبود سید جمال الدین اسدآبادی (این بنا در منزل قدیمی سید جمال الدین جای دارد)، قرار گرفته است. بنای یادبود به صورت سنگی است که روی آن با خط زیبای نستعلیق چنین نوشته شده است

سید جمال الدین اسدآبادی تولد در کوی سیدان اسدآباد 1254 هجری برابر با 1217 خورشیدی= 1838 میلادی. درگذشت در استانبول ترکیه 1314 هجری برابر 1274 خورشیدی= 1895 میلادی. از جمله پیشقدمان حرّیت و آزادی ایران بود. مبارزات دلیرانه اش با عمال استبداد ثبت تاریخ و کوشش های پیگیرش در راه اتحاد و اتفاق ملل مسلمان مشهور آفاق است

این سنگ یادبود از طرف انجمن آثار ملی ایران تهیه و در منزل ایشان، نصب شده است. ساختمان منزل سید جمال الدین در سال های گذشته تخریب و امروزه عمارتی نو را احداث کرده اند که می توان رو به روی آن، سنگ قبرهایی را مشاهده کرد که به نظر می رسد متعلق به اقوام ایشان است. جالب است بدانید که این ساختمان امروزه به نام موزه مردم شناسی اسدآباد، مشغول به فعالیت است.

7. تالاب امامزاده پیرسلمان

در 15 کیلومتری غرب شهرستان اسدآباد، پدیده ای طبیعی به نام تالاب امامزاده پیرسلمان قرار گرفته است. وجه تسمیه این اثر، به دلیل مجاورت آن با آرامگاه امامزاده پیرسلمان است. در نزدیکی این تالاب، چشمه های آب معدنی شیرین هم مشاهده می گردد. همچنین این منطقه تفریحی، زیارتی، کشاورزی و دامداری، زیستگاه پرندگان مهاجری از جمله کشیم کوچک و چنگیز نوک سرخ است. آبزیانی همچون ماهی سیاه، کولی ماهی و مارماهی هم در آن زندگی می کنند. دو فصل بهار و تابستان، بهترین زمان بازدید از این جاذبه زیبای طبیعی است.

8. آب انبار شاه عباس اسدآباد

در مرکز محله درب کاروانسرای شهرستان اسدآباد، آب انباری قدیمی و تاریخی به نام آب انبار شاه عباس وجود دارد که به شکل هندسی مستطیل احداث شده است. به نظر می رسد، پیشینه ساخت این بنا متعلق به دوران حکومت صفویان است و با توجه به کتیبه ای که در گذشته در این آب انبار قرار داشته است، احتمالا در اواخر قرن 12 هجری قمری مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

شهر اسدآباد یکی از منطقه ها زیبای گردشگری در استان همدان و کشور است که می توان پل شکسته خسرو آباد، گردنه اسدآباد، بهمن دره، پارک جنگلی، باغ های دربند، دره خنداب و ... را از دیگر جاذبه های گردشگری این ناحیه از کشور، معرفی کرد.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 19549

به "جاذبه های دیدنی و زیبای اسدآباد؛ شهر تاریخی همدان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی و زیبای اسدآباد؛ شهر تاریخی همدان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید