جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری، اطلاعات DNA به زودی تحویل ایران می شود

به گزارش دابی بلاگ، رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی جزئیات جدیدی از پیگیری های پرونده فوت قاضی منصوری در رومانی را تشریح کرد.

جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری، اطلاعات DNA به زودی تحویل ایران می شود

به گزارش دابی بلاگ به نقل از خبرگزاری تسنیم، جسد غلامرضا منصوری ساعت 14:30 روز جمعه سی ام خرداد، در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد؛ براساس آنچه رسانه های رومانی با استناد به نتایج اولیه کالبدشکافی، گزارش داده اند مرگ او بر اثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده است.

منصوری متهم ردیف نهم پفراینده مرتبط با اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه بود؛ به گفته رسول قهرمانی نماینده دادستان، منصوری یک ماه بعد از دستگیری طبری، تلفن خود را در ایران گذاشت و از ایران خارج شد.

سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی در مورد اینکه چرا منصوری در رومانی در بازداشت نماند، این گونه شرح داده بود: زمانی که برای یک متهم اعلان قرمز صادر شود، دادگاه کشوری که متهم در آن حضور دارد، بر اساس مستندات کشور درخواست کننده اعلان قرمز، برای محاکمه وی زمانی را مشخص می کند، نوبت دادگاه آقای غلامرضا منصوری نیز در تاریخ 22 تیر مشخص شده بود، متهمی که برایش اعلان قرمز صادر شده، تحت نظر پلیس و قوه قضائیه آن کشور قرار خواهد داشت. همچنین متهم یا باید بازداشت شود و به زندان برود یا اینکه تحت الحفظ و ممنوع الخروج باشد، درباره آقای منصوری با توجه به شرایط کرونایی، حکم قاضی رومانی مبنی بر بازداشت وی در زندان نبود و برای ما نیز در نامه ای اعلام کردند که تا تاریخ برگزاری دادگاه، زیرنظر پلیس و قوه قضائیه خواهد بود و ممنوع الخروج است.

این مقام انتظامی همچنین از مکاتبات پلیس در مورد مرگ منصوری سخن گفت و افزود: با توجه به تحت نظر بودن متهم، پلیس رومانی باید شرح دهد که چه اتفاقی برای منصوری روی داده که منجر به مرگ وی شده است، منتظریم تا شرح ماوقع برای ما ارسال شود تا با هماهنگی قوه قضائیه سایر اقدامات را انجام دهیم.

اما امروز و به فاصله ده روز از مرگ منصوری، سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل ناجا، در گفت وگویی در مورد ابهامات و آخرین اخبار پفراینده منصوری شرحاتی را ارائه کرد.

سردار شیرزاد در پاسخ به این سؤال که پلیس ایران دقیقاً چه زمانی متوجه مرگ منصوری شد؟ گفت: بعد از این اتفاق، نامه ای از پلیس بین الملل بخارست به پلیس بین الملل تهران ارسال شد، در این نامه شرحاتی در مورد مرگ منصوری داده و همچنین عنوان شده بود که این فرد خودکشی کرده و جنازه آن به واحد جنایی بخارست منتقل شده است، در این نامه هویت فرد فوت شده، غلامرضا منصوری عنوان شده بود.

رئیس پلیس بین الملل ناجا، افزود: بعد از این اتفاق خبر به بازپرس پفراینده مرتبط با منصوری منتقل شد، در مورد این حادثه قوه قضائیه سؤالاتی داشت، مجموعه سؤالات دستگاه قضا، به پلیس اینترپل ارسال و از پلیس بین الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکمیلی را به پلیس بین الملل تهران ارسال کند.

شیرزاد با ابراز اینکه یکی از درخواست های ایران از پلیس رومانی، اعزام یک تیم کارشناسی برای بررسی میدانی صحنه حادثه بود، اظهار کرد: پلیس رومانی خواهان پیگیری این درخواست از جهت دیپلماتیک شد و به همین خاطر، از طریق قوه قضائیه درخواستی از جهت دیپلماتیک برای کشور رومانی ارسال شد.

وی در مورد نحوه ارتباط و تعامل با پلیس بین الملل رومانی برای پیگیری این پفراینده، اعلام کرد: پلیس های بین الملل از طریق یک سامانه داخلی به نام هرروز هفته و 24ساعته دائماً با هم در ارتباطند، در این سامانه اخبار و درخواست ها ردوبدل می شود و در مورد مجرمین تبادل نظر می شود، پلیس اینترپل بخارست هم یکی از این پلیس ها است که ارتباط دائمی با پلیس اینترپل تهران دارد.

این مقام انتظامی در مورد عملکرد پلیس بین الملل بخارست در این حادثه، اعلام کرد: پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرد آنچه در توان دارد در اختیار پلیس بگذارد اما گاهی به خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت هایی به وجود آمده است و آنها اعلام کردند از جهت دادستانی و دستگاه قضایی رومانی برای برخی هماهنگی ها و ارسال مستندات باید عبور شود. اما با وجود این محدودیت ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه بر این پیگیر هستند که درخواست های متعدد ما، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در مورد برخی ابهامات و مطالب مطرح شده در مورد زنده بودن منصوری، گفت: بعد از اعلام رسمی خبر این حادثه، بلافاصله از اینترپل بخارست در مورد هویت فرد فوت شده و نحوه حادثه سؤال شد و آنها در مستنداتی که اخیراً مطرح کردند شرح داده اند که فرد فوت شده، بر اساس مستندات و مدارکی که به همراه داشته مشخص هویت شده و مرگ این فرد را پلیس رومانی به نام غلامرضا منصوری تأیید و برای ما ارسال کرده است.

وی البته این نکته را هم افزود: برای مشخص قطعی هویت فرد فوت شده، حتماً به مستندات دیگری از جمله دی ان ای نیاز است، و درخواست پروفایل دی ان ای ارسال شده و پلیس اینترپل رومانی هم اعلام کرده که پروفایل دی ان ای در دست آماده سازی است و به زودی به ایران ارسال می شود.

این مقام انتظامی درخواست دیگر ایران را اعلام شرح کامل ماوقع، عنوان و ابراز کرد: حضور تیم کارشناسی جنایی در محل حادثه، میدان عمل و مواضعی که مستندات این اتفاق در آنجا نگه داری می شود درخواست اصلی ایران بوده و همچنان پیگیر به نتیجه رسیدن این درخواست هستیم.

شیرزاد در مورد مطالب مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه ها در مورد عامل و یا عوامل مرگ منصوری نیز، اعلام کرد: تا به امروز هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی در مورد عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و پلیس رومانی قول داده در روزهای آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار پلیس بین الملل تهران قرار دهد.

این مقام انتظامی همچنین اعلام کرد که تنها مرگ غلامرضا منصوری و هویت جنازه توسط پلیس رومانی اعلام رسمی شده و مستند دیگری در مورد عامل و یا عوامل این مرگ ارسال نشده است.

شیرزاد در ادامه مجدداً تأکید کرد علی رغم مدارک ارائه شده توسط پلیس بین الملل رومانی، ایران پیگیر دریافت مدارک مشخص هویت قطعی است.

وی در مورد خبرهای مطرح شده در مورد حضور یک ایرانی، لحظاتی قبل از مرگ منصوری در هتل محل اقامت او، با تکذیب این دست از اخبار، تأکید کرد: هیچ پیام رسمی از سوی اینترپل در مورد این موضوع ارسال نشده است و بحثهای مطرح شده در رسانه با توجه به اینکه پیامی از سوی پلیس بخارست ارسال نشده مورد تأیید نیست.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در پایان در مورد دیگر متهمان فراری، اظهار کرد: وقتی قاضی یک پفراینده تصمیم به پیگیری و تحت پیگرد قرار دادن افرادی در خارج از کشور می گیرد، قوه قضائیه طی حکمی مشخصات فرد را به همراه جرائم ارتکابی به پلیس اعلام می کند و پلیس با اقدامات فنی اعلان قرمز درخواست شده از مرجع قضایی را به تأیید اینترپل جهانی می رساند و اعلان قرمز صادر می شود.

وی در مورد آخرین شرایط استرداد متهمان فراری گفت: تمام مواردی که از سوی قوه قضائیه به پلیس ارسال شده یا اعلان قرمز صادر شده یا در فرایند صدور اعلان قرمز قرار گرفته است.

به گفته سردار شیرزاد، پلیس بین الملل ناجا در مورد پفراینده های اقتصادی سرعت بیشتری را برای اخذ اعلان قرمز از طریق اینترپل جهانی به خرج می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 9880

به "جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری، اطلاعات DNA به زودی تحویل ایران می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید درباره فوت قاضی منصوری، اطلاعات DNA به زودی تحویل ایران می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید