حقایقی درباره دوبله سریال های کره ای

به گزارش دَبی بلاگ، یک دوبلور با اشاره به شرایط دوبله فیلم و سریال های کره ای و چینی می گوید: بازیگران این فیلم و سریال ها با یک حرف چند جمله می گویند که ما باید دوبله کنیم؛ بنابراین ممکن است که دیالوگ از دهان بازیگر بیرون بزند. به همین دلیل می گویند دوبله بد است اما دوبله بد نیست بلکه کیفیت فیلم ها پایین است.

حقایقی درباره دوبله سریال های کره ای

سعید مقدم منش ـ مدیر دوبلاژ ـ در گفت وگو با خبرنگاران درباره ترجمه های سریال ها و فیلم هایی که در تلویزیون دوبله می شوند، بیان نمود: ما در سازمان صداوسیما مترجم های انگلیسی خوبی داریم اما مشکل ما این است که مترجم کره ای، چینی، ژاپنی و ویتنامی نداریم. فیلم های کره ای با زیرنویس انگلیسی وارد کشور می گردد و مترجم انگلیسی سازمان هم همان زیرنویس را ترجمه می نماید اما زیرنویس، همه مطلب را به ما منتقل نمی نماید چراکه مختصر است و فقط برای آشنایی ماست؛ بنابراین زمانی که ترجمه زیرنویس به دست ما می رسد، کم است و من هم مجبورم با توجه به داستان مطلبی را اضافه کنم و چون فرد دقیقی هستم، روی آن کار می کنم.

او به وضعیت ترجمه سریال و فیلم های کره ای اشاره نمود و گفت: سریال کره ای 26 قسمتی قهرمان برای معاونت امور استان ها بود که برای دوبله به ما دادند. بازیگران این سریال گویی با صوت حرف می زدند و صوت آن ها در زبان کره ای معنا دارد اما برای ما معنا نداشت. به همین دلیل مجبور شدم برای این صوت ها دیالوگ بنویسم. زیرا وقتی دهان بازیگر باز می گردد و حرفی زده نمی گردد، می گویند چرا دیالوگ نداشت.

مقدم منش با انتقاد از فیلم و سریال های کره ای افزود: فیلم و سریال های زیادی از کره وارد شد که ما مخالف بودیم اما می گفتند فیلم دیگری برای دوبله نداریم. ما هم گفتیم عیب ندارد دوبله نمی کنیم و فقط گویندگی انجام می دهیم. یک سریال کره ای دیگر به اسم میداس به دست ما رسید که اسم آن را تغییر دادند و کیمیاگر گذاشتند که از شبکه افق پخش شد. زمانی که به ما دوبله این کار را پیشنهاد دادند، من گفتم با زیرنویس انگلیسی نمی گردد دوبله کرد؛ بنابراین تصمیم گرفتم یک مترجم کره ای پیدا کنم و به سفارت کره رفتم. آنجا مترجم خانمی را پیدا کردم و با اصرار من سریال را ترجمه کردند البته ترجمه فیلم بلد نبودند و راه چاره آن را به او یاد دادم و ترجمه خوبی هم شد.

این دوبلور با اشاره به نزدیکی فرهنگ کره با کشور ایران بیان نمود: فرهنگ کشور کره به ما نزدیک است اما داستان فیلم هایی که به کشور ما وارد می گردد برای 500 سال پیش و تکراری است. من چند بار به 162 زنگ زدم و گفتم فیلم کره ای پخش نکنید چون قصه ها تکراری شده است. اما دوستان ما در تامین برنامه این سریال و فیلم ها را می خرند و به حرف ما گوش نمی دهند؛ البته لباس کره ای ها در این فیلم و سریال ها قدیمی است و برای کشور ما پوشش مناسبی دارد. به نظرم در بین سریال های کره ای که پخش کردند، فقط سریال جومونگ بود که داستان قشنگی داشت.

مقدم منش با اشاره به سختی دوبله سریال های کره ای افزود: با برخی از دوستان که حرف می زنم، می گویند که از فیلم کره ای و چینی خسته شدیم. آن ها با یک حرف چند جمله می گویند که ما باید ترجمه کنیم و ممکن است که دیالوگ از دهان بازیگر بیرون بزند. به همین دلیل می گویند دوبله بد است اما دوبله بد نیست بلکه کیفیت فیلم ها بد است و فیلم خوب وارد کشور نمی گردد. قبل از انقلاب، فیلم های خارجی وارد می شد و گوینده ساز بود اما فیلم های الان گوینده خراب کن است. دوبله در تلویزیون بهتر است و دوبله بیرون از تلویزیون به نظرم فایده ندارد. گوینده باید خوب سینک بگوید و حس را منتقل کند.

او ادامه داد : دوستان ما در سایت ها، فیلم و سریال خوب کره ای خوب را می بینند و به من می گویند چرا به تلویزیون نمی گویی فیلم های کره ای خوب و امروزی که بیرون هم دوبله می گردد و پوشش خوب و قصه اجتماعی دارند را برای دوبله بخرند.

مقدم منش درباره فرهنگ سازی کره در کشور ما اظهار کرد: کره ای ها علاوه بر اینکه کالاهای صوتی و تصویری خود را به ما می فروشند، فیلم های خود را هم به کشور ما صادر می نمایند.

این دوبلور گفت: فیلم های خوب انگلیسی، امریکایی و ایتالیایی داریم اما نمی دانم به دلیل تحریم است که نمی خرند یا مساله دیگر. حتی فیلم خوب ترکیه ای هم داریم؛ برای مثال سریال کلید اسرار را داشتیم که من هم این کار را دوبله کردم اما نمی دانم چرا اینگونه سریال ها را نمی خرند. من 10 روز پیش یک فیلم ترکیه ای جشنواره را دوبله کردم که داستان 12 بچه سوری بود که بعد از اینکه جنگ می گردد آن ها را از لب مرز رد می نمایند و وقتی وارد ترکیه می شوند، در محلی نگه می دارند. در واقع این فیلم معضلات جنگ را نشان می دهد؛ البته چون فیلم جشنواره ای و دوزبانه (سوری و ترکیه ای) بود، مقداری دوبله آن را سخت می کرد؛ البته من زیرنویس انگلیسی فیلم را دیدم و به دلیل اینکه مقداری ترکیه ای بلد بودم، برخی از دیالوگ ها را درست کردم.

مقدم منش درباره فیلم جدیدی که قرار است دوبله آن را آغاز کند، بیان نمود: فیلم امریکایی شکارچیان هیولا که برای سال 2018 است را به تازگی دوبله کردم. این فیلم داستان سه بچه است که کارگردان با ظرافتی خاص به موضوع پرداخته و می خواهد در این فیلم ترس بچه ها را نشان دهد و سعی نموده ترس را از وجود بچه ها بیرون بکشد. بنابراین سه بچه این فیلم شکارچی هیولا می شوند. ترجمه شکارچی هیولا خوب بود و من از مترجم آن تشکر کردم.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 84

به "حقایقی درباره دوبله سریال های کره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره دوبله سریال های کره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید