خبرنگاران کوشش اروپا برای نجات برجام،آلمان نقش رهبری و آماده سازی را برعهده گرفت

به گزارش دابی بلاگ، تهران- خبرنگاران- خبرگزاری رویترز سه شنبه شب از کوشش های کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته ای اطلاع داد و نوشت: آلمان راهنمایی آماده سازی ها برای نجات برجام را برعهده گرفته است.

خبرنگاران کوشش اروپا برای نجات برجام،آلمان نقش رهبری و آماده سازی را برعهده گرفت

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا در ایام عید از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفت که آلمان اکنون راهنمایی آماده سازی برای نجات این توافق را بر عهده دارد.کلاوس ارنست قانونگذار آلمانی به رویترز گفت که برلین مشتاق احیای تجارت است.

کلاوس ارنست که ریاست کمیته اقتصاد و انرژی پارلمانآلمان بوندستاگ را برعهده دارد، گفت: اروپا هنگام پرداخت های بین المللی باید استقلال خود را از آمریکا بدست آورد. تجارت بهترین راه برای تحول بهتر ایران است.

جاستین واکر رئیس تحریم ها و ریسک جهانی ACAMS، سازمانی از متخصصان مقابله با جرایم اقتصادی گفت: آلمان به خاطر تمایل خود برای نگهداری حساب های ایرانی مورد توجه قرار گرفته موضعی که علی رغم تحریم های ایالات متحده ادامه داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج نموده و تحریم های برطرف شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

کشورهای اروپایی طرف برجام که کوشششان برای متقاعد کردن ترامپ برای باقی ماندن در برجام شکست خورده بود، ابتدا قانون مسدودساز اتحادیه اروپا را برای جلوگیری از خروج شرکت های اروپایی از ایران فعال کردند که کارآیی چندانی نداشت.

آن ها سپس اقدام به تأسیس سازوکاری برای انجام تبادلات اقتصادی میان ایران و شرکت های اروپایی بدون احتیاج به نظام اقتصادی آمریکا ایجاد کردند که در بهمن ماه سال 1397 با تأسیس شرکت اینستکس عملی شد، اما چندان با استقبال شرکت های تجاری روبرو نشده است.

تهران نیز کوشش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام نمود که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس احتیاجهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام نموده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا نمایند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 13833

به "خبرنگاران کوشش اروپا برای نجات برجام،آلمان نقش رهبری و آماده سازی را برعهده گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوشش اروپا برای نجات برجام،آلمان نقش رهبری و آماده سازی را برعهده گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید