خبرنگاران موزه نفت سوزها در کرمان گشایش می یابد

به گزارش دابی بلاگ، کرمان - خبرنگاران - آیین گشایش و بهره برداری رسمی موزه نفت سوزها در کرمان، روز سه شنبه دوازدهم اسفند 99 با حضور جمعی از مدیران و مقامات ارشد وزارت نفت و مسوولان محلی استان کرمان برگزار می گردد.

خبرنگاران موزه نفت سوزها در کرمان گشایش می یابد

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، موزه نفت سوزها واقع در باغ و عمارت کنسولگری قدیمی انگلیس در محله زریسف شهر کرمان پنجمین موزه از موزه های صنعت نفت و نخستین موزه صنعتی - اجتماعی کشور به شمار می رود که بنای آن به تلاش مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت و با تصویب اداره کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، به شماره 31785 در فهرست آثار ملی کشور نهاده شده است.

عمارت کهن کنسولگری انگلیس توسط سیدابوالحسن خان بیگی (حاکم وقت کرمان در دوره زندیه) ساخته شد و در دوران پس از زندیه سال ها مقر مأموران انگلیس در شرق ایران و از جمله مقر فرماندهی پلیس جنوب ایران بود.

پس از رفتن انگلیسی ها، این ساختمان به شرکت نفت انگلیس و ایران واگذار شد و تا زمان ملی شدن صنعت نفت در اختیار ایشان باقی ماند. پس از ملی شدن صنعت نفت، این عمارت در اختیار شرکت ملی نفت و سپس شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کرمان نهاده شد و از آن برای کاربری مسکونی بهره برداری می شد.

این عمارت مدت ها به صورت متروکه رها شده بود و در معرض آسیب و تخریب قرار داشت که پس از تشکیل مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، مقدمات بازسازی و بازسازی بنا شروع شد و با عنوان موزه نفت سوزها در آستانه بهره برداری رسمی قرار گرفته است.

در آیین گشایش این موزه که ساعت سه بعد از ظهر روز سه شنبه، دوازدهم اسفندماه برگزار می گردد، جمعی از مقامات ارشد صنعت نفت، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مقامات محلی استان کرمان حضور خواهند داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 16354

به "خبرنگاران موزه نفت سوزها در کرمان گشایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موزه نفت سوزها در کرمان گشایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید