خروج دلار از باند امن

به گزارش دَبی بلاگ، خبرنگاران : روز گذشته نرخ دلار از باند امن 22,300 تا 23,300 تومان خارج شد. پیشتر بعضی معتقد بودند که خروج از این باند از هر طرف، می تواند دارای اهمیت باشد.

خروج دلار از باند امن

به گزارش خبرنگاران، بعضی تحلیلگران بازار بر این باورند که فرایند دلار با توجه به اتفاقات دیروز صعودی شده است. چرا که دلار در بازه 20 روزه تقریبا نوسان خاصی نداشت و در چنین مواقعی، معمولا فنر قیمت برای خارج شدن از یک طرف جمع می گردد.

با اینکه به نظر می آمد دلار خود را برای تست کانال 21 هزار تومان آماده می نماید، اما بازارساز چندان میلی به نوسان حتی به سمت پایین نشان نداد. در واقع استدلال بازیگران بازار این است که سیگنال بازارساز، مانع از افت قیمت دلار شد. چرا که نرخ صرافی در روزهای کاهشی، ثابت ماند.

اما در مقابل بعضی معتقدند که بازارساز تنها به دنبال حفظ ثبات بازار بوده و حاضر نشده حتی به ازای کاهش نرخ، ثبات بازار را بهم بزند. اگر این استدلال درست باشد بازارساز در هنگام صعود نیز باید در برابر افزایش قیمت مقاومت کند، این کار می تواند همچون گذشته با عرضه در قیمت های بالاتر شروع گردد و نوسان گیران را غافلگیر کند.

صبح امروز، دلار در معاملات پشت خطی و فردایی، تا 23,500 تومان نیز قیمت خورد. علاوه بر این، صرافی نیز قیمت فروش را با 120 تومان افزایش نسبت به روز گذشته به روی تابلو برد؛ یعنی 22,600 تومان. این در حالی است که صرافی ملی قیمت دلار را در طول هفته جاری تقریبا بدون تغییر نگه داشت و در محدوده 22,500 تومان تثبیت نموده بود. از نظر فعالان بازار، این مسئله می توند نشان دهد که بازارساز افزایش نرخ در بازار آزاد را پذیرفته است.

عدم همراهی اونس با سکه

بهای سکه دیروز تا 10 میلیون و 900 هزار تومان پیشروی کرد. شاید اگر سکه در کنارش رشد اونس جهانی را داشت، می توانست از مرز 11 میلیون تومان نیز عبور کند. اما اونس روز گذشته را آرام سپری کرد و در حال حاضر قیمت به زیر 1920 دلار نزول نموده است. با اینحال اگر فرایند امروز دلار نیز افزایشی باشد، احتمالا سکه نیز نیروی کافی برای عبور از مرز یاد شده را خواهد یافت. ضمن اینکه از نظر تحلیلگران تکنیکال، مقاومت مهم سکه در 10,850,000 تومان قرار داشت و شکست آن راه را برای صعود هموار نموده است. اما پیش بینی ها از فرایند امروز اونس طلا، کاهشی است و اگر این کاهش به سمت مرز 1900 دلار اتفاق بیفتد، احتمالا باز هم ترمز سکه برای رشد بیشتر خواهد شد.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 11350

به "خروج دلار از باند امن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج دلار از باند امن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید