درباره کوشش بعضی کشورهای همسایه برای مصادره فارابی چه نموده اید؟

به گزارش دَبی بلاگ، چند حزب کشور در نامه ای به مسئولان میراث فرهنگی، نوشتند: از آن جایی که دفتر فرهنگی شهرداری کلانشهر استانبول فارابی را عالم دنیا ترک و اسلام معرفی نموده، آیا دفتری در آن سازمان پیگیر است حال که جشن بزرگِ نوروز بر دستِ همه این کشورها به رسمیت شناخته شده در گام نخست بکوشد که با رایزنی با مقامات کشورهای یادشده چنین یادگارها و مفاخری را به نام حوزه فرهنگی نوروز به ثبت برساند تا اختلاف ها و جدایی ها کمتر گردد؟

درباره کوشش بعضی کشورهای همسایه برای مصادره فارابی چه نموده اید؟

به گزارش خبرنگاران، 9 حزب مستقل در نامه ای سرگشاده خطاب به سرپرست وزارت تازه تأسیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست کردند اقداماتی که تاکنون برای جلوگیری از مصادره فارابی توسط ترکیه اجرا شده را اطلاع رسانی کند.

در این نامه سرگشاده آمده است: چندی پیش خانه - موزه فارابی، فیلسوف و دانشمند بزرگ ایرانی و ملقب به معلم ثانی، توسط دانشگاه ملی فارابی قزاقستان و شهرداری استانبول و با حمایت شورای همکاری کشورهای تُرک زبان و سفارت قزاقستان در ترکیه، در استانبول افتتاح شد. این گشایش، که فی نفسه امری شایسته است، در راستایِ مناسبت هزار و صدوپنجاهمین زادروزِ این دانشمند برجسته فرارودی و زاده سُغد، منطقه ای کهن در ایران زمین، اجرا شده که قرار است در سال 2020 توسط یونسکو جشن گرفته گردد.

از آن جایی که پیش از این اقدام هایی غیرفرهنگی و ناهماهنگ با دیگر کشورهای برآمده از دلِ تاریخ و فرهنگی مشترک (ایران زمین) از سوی بعضی کشورهای منطقه صورت گرفت، - مانند ثبتِ مولانا بر دستِ کشور ترکیه یا نوشته شدن ابن سینا حکیم بزرگ تُرک زیر تندیسی از دانشمند بزرگ ایرانی یا کوشش برای ثبتِ دنیایِ نظامی گنجوی و میراثی چون نگارگری ایرانی و تار و چوگان توسط جمهوریِ آذربایجان و تشکیلِ پرونده های ثبت دنیایِ آن هافقط به نام آن کشور و نمونه های مشابه یا حتی موردهایی کاملاً ایرانی چون اقدام کشور امارات برای از آنِ خود کردنِ بادگیر - این نگرانی را، به درستی در بینِ دوستداران ایران و کنشگران فرهنگی ایجاد نمودهاست که هدف از چنان افتتاحِ فرهنگی و فرخنده ای می تواند دستیابی به هدفی سیاسی و غیرفرهنگی و کوششی غیرعلمی و جاعلانه برای تعمیمِ هویتی امروزین به گذشته و مصادره پیشینه فرهنگی ای باشد که از آنِ همه کشورهای منطقه است.

سرزمین هایی که از زمان شکل گیریِ هویتی ملی و فراقومی همیشه ایرانی و متّصف به فرهنگِ کهن و فراگیرِ آن بوده اند و در زمانِ دانشمندانی چون فارابی همه متون آن هنگام و نیز متن های پژوهشی و متکی بر علم تاریخ تا همین امروز، آنان را وابستگانِ این حوزه تمدنی و فرهنگی می دانند و فراموش نکنیم که نه تنها هویت های ملّی ازبکستانی و قزاقستانی و جمهوری آذربایجانی و نیز افغانستانی و تاجیکستانی و... همه جدید هستند، بلکه هویتِ ملّیِ ترکیه ای و ترک نیز امروزی و مربوط به سده اخیر هستند، هر چند در قامتِ قومی ایرانی و هویّتی قومی پیشینه ای دراز دارند و از همان اوانِ حضور در تاریخ در دایره هویت ملی و سراسریِ ایرانی صورت بندی می شده و حکومت های کوچک و بزرگی ایرانی را شکل می داده اند.

از این رو و از آن جایی که دفتر فرهنگی شهرداری کلانشهر استانبول فارابی را عالم دنیا ترک و اسلام معرفی نموده است، ما احزاب امضاکننده بیانیه زیر از ریاست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که آن نهاد در آستانه پوست اندازی و تبدیل به وزارتخانه ای است که امیدواریم در شأن ایرانِ بزرگ فرهنگی باشد خواهانیم که برای برطرف این نگرانی کوشش هایی را که داشته است و برنامه هایی را که در نظر دارد انجام دهد، اعلام کند.

اگر کشورهایی در منطقه، بر پایه تبلیغاتی سیاسی یا جهت گیری هایی استعماری و ایران ستیزانه که در یک سده پیش و بیشتر بر دستِ قدرت های استعماری کلاسیک شکل گرفته است، از نامیده شدنِ چنین مفاخری به ایرانی هراس دارند آیا دفتری در آن سازمان پیگیرِ آن است حال که جشن بزرگِ نوروز بر دستِ همه این کشورها به رسمیت شناخته شده است در گام نخست بکوشد که با رایزنی با مقاماتِ کشورهای یادشده چنین یادگارها و مفاخری را به نامِ حوزه فرهنگی نوروز به ثبت برساند تا اختلاف ها و جدایی ها کمتر گردد؟

آیا کوششی برای نگارش تاریخ درسیِ مشترکی میان پژوهشگرانِ این حوزه در همه این کشورها در جریان است تا نسل بعدی، فارغ از اختلاف اندازی های یک سده گذشته، شناختِ درستی را از هویت امروزین خود و پیوندِ آن با هویت مشترک کهن اش داشته باشد؟ آن سازمان، چه پیشنهادهایی را برای آشناسازی نسلِ امروز کشور با این مفاخر و آثار در برنامه داشته و دارد و به دولت پیشنهاد نموده است؟ آیا نباید مانند کشور تاجیکستان بکوشیم چهره این بزرگان را بر پول ملی کشورمان بازتاب دهیم و آیا سازمانِ متولیِ میراث کشور نسبت به حذفِ تصویر حکیم بوعلی سینا از روی جلد دفترچه های تأمین اجتماعی، آن هم در این هنگامه پرآشوب، واکنشی نشان داد؟ این ها و بسیاری پرسش های دیگر منتظر پاسخ صریح مدیرانِ مرتبط هستند.

این نامه توسط حزب اتحاد ملی ایران، حزب ترقی، حزب ثقلین، حزب فرزندان ایران، حزب مردمی اصلاحات، حزب مهستان ایران، حزب وحدت ایران اسلامی، حزب همدلی مردم تحول خواه (همت) و سازمان رهروان فردا تهیه شده است.

به گزارش خبرنگاران، 14 مرداد خانه-موزه فارابی، فیلسوف و دانشمند بزرگ ایرانی به مناسبت هزار و صد و پنجاهمین سالگرد تولد او در ترکیه افتتاح شد، مکان انتخاب شده برای این موزه، در مرکز شهر توریستی استانبول و دارای چند بخش است که هر کدام اطلاعات منحصر به فردی درباره مراحل مختلف زندگی و کار ابونصر محمد بن محمد فارابی اندیشمند بزرگ دنیا اسلام رائه می دهند که به عنوان معلم دوم بشریت (پس از ارسطو، معلم اول) شناخته می گردد.

در آئین افتتاح این خانه موزه؛ گالیم موتانوف رئیس دانشگاه ملی قزاقستان (فارابی) در سخنانی گفت: ایجاد یک خانه موزه مستقل برای فارابی در ترکیه، نقطع عطف مهم دیگری در بیشتر شناساندن گنیجینه فرهنگی ترکی و قراقی به وسیله میراث فارابی است که نقشی ارزشمند در تاریخ تمدن بشری ایفا کرد.

این سخنان هشدار و دل نگرانی زیادی را از سوی دوستداران و فعالان میراث فرهنگی و تاریخ و فرهنگ ایران باعث شده است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2287

به "درباره کوشش بعضی کشورهای همسایه برای مصادره فارابی چه نموده اید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره کوشش بعضی کشورهای همسایه برای مصادره فارابی چه نموده اید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید