درباره کرونا، ویروس کشنده چینی

به گزارش دَبی بلاگ، خبرنگاران: چینی ها خوش و شاد مثل ما ایرانی ها در ماه اسفند، داشتند برای جشن سال نوی چینی آماده می شدند که یک ویروس مرموز عیش شان را کور کرد. این یک ضد حال واقعی بود، یک کابوس بهداشتی در آستانه سال نو که خیلی راحت توانست جشن فانوس های قرمز و پایکوبی های خیابانی اژد های سرخ را تلخ کند.

درباره کرونا، ویروس کشنده چینی

حالا نگاه مردم دنیا به چین است، به خصوص به شهر ووهان، نه به عنوان ششمین شهر پرجمعیت چین یا محل استقرار بندر معروف هانیانگ یا حتی سابقه تاریخی این شهر و شهره ترین نبرد تاریخی این کشور (تخته سنگ های سرخ) که در ووهان به وقوع پیوست، بلکه به خاطر ویروس مرموزی که از این شهر شروع شد.

این ویروس فعلا ناشناخته است و منشأ آن تا امروز معلوم نیست، حتی این ویروس فعلا اسمی هم ندارد و دانشمندان عجالتا نام آن را ncov-2019 گذاشته اند که معرف نوعی جدید از ویروس کروناست که سال 2019 پدید آمده است. اواخر سال گذشته میلادی شاید حدود یک ماه قبل بود که این ویروس نخستین قربانیان خود را صید کرد، اما اخبار چنان ساده گفته و شنیده شد که حساسیتی برانگیخته نشد، سال 2020 که شروع شد، اما ویروس جدید کرونا چنان خودنمایی کرد که چین، ووهان و این بیماری مرموز در صدر اخبار بهداشتی نهاده شد و این روز ها نیز در راس اخبار نگران نماینده دنیا.

چاینا دیلی، رسانه مشهور چین گزارش داده که این ویروس تا به حال در 25 استان و منطقه خودمختار چین مشاهده شده و علاوه بر این در هنگ کنگ، ماکائو، تایوان، ژاپن، تایلند، کره جنوبی، فیلیپین، ویتنام، مالزی، سنگاپور و حتی آمریکا، استرالیا، مکزیک، برزیل، کلمبیا، انگلستان و ایتالیا نیز عده ای را مبتلا نموده است.

از لحظه شیوع این ویروس تا کنون حدود 900 نفر به آن آلوده شده اند که 41 تن از آن ها تا لحظه نوشتن این مطلب جان خود را از دست داده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت چین برای جلوگیری از شیوع این ویروس، رفت و آمد به 9 شهر و روستا را دست کم در دو استان مرکزی این کشور تعلیق نموده است. به این ترتیب 30 میلیون نفر از شهروندان این کشور عملا در قرنطینه نهاده شده اند که بنا بر ادعای گودن گالئا، نماینده سازمان دنیای بهداشت، این محدودیت تا به امروز بی سابقه بوده است.

منشأ ویروس های ناشناخته

هنوز اطلاعات زیادی درباره این ویروس جدید منتشر نشده است، اما بیشتر ویروس های ناشناخته معمولا دو منبع انتشار دارند، یکی به وسیله حیوانات و یکی هم توسط انسان. این نظریه ها درباره این ویروس ناشناخته از خانواده کرونا که اولین بار در بازار شهر ووهان چین دیده شده و به آن ویروس ووهان هم می گویند، می تواند درست باشد.

باید در این باره اول به این موضوع اشاره کنیم که بعضی از خطرناک ترین ویروس های ناشناخته از آمریکا و چین وارد دنیا شده و مردم بسیاری را آلوده نموده است. پیش از این هم در سال 2002 ویروس سارس در چین از حیوان به انسان منتقل و باعث شد بیش از هفت هزار نفر آلوده شوند که 774 نفر از آن ها جان خود را از دست دادند.

بعضی معتقدند از آن جایی که سبک زندگی چینی ها به نوعی است که هر حشره، پرنده و خزنده ای را پخته، خام و حتی زنده می خورند، این احتمال را که ویروس های ناشناخته به وسیله حیوانات به انسان منتقل شوند، افزایش می دهد. به گفته بعضی از دانشمندان و پژوهشگران، بیشتر ویروس های ناشناخته به وسیله خوردن حیوان یا رابطه جنسی انسان با آن ها به انسان منتقل می گردد.

این ویروس هم از این قاعده مستثنا نبوده و به اعتقاد تیم پژوهشگر ویروس شناسی در چین، ویروس جدید و مرموز و وهان هم به وسیله نوعی مار به انسان منتقل شده است که این مار ها هم به نوبه خود احتمالا این ویروس را از گونه ای خفاش گرفته اند. به گزارش یورو نیوز، پروفسور وِی ژی و تیم تحقیقاتی اش در دانشگاه پکینگ چین، پنج نمونه از این ویروس تازه را با 217 ویروس مشابه که در جانوران مختلف یافت و طبقه بندی شده بود، از نظر ژنتیکی مقایسه کردند.

نتیجه این بررسی نشان می دهد که ویروس کرونای اخیر که اختصارا ان. کوو2019 نام گرفته، شبیه ویروسی است که پیشتر در خفاش ها یافت شده، اما بیش از آن، به ویروسی شباهت دارد که در مار های بومی (مار کریت و کبرای چینی) دیده شده است. آقای ژی اعلام نموده: نتایج بررسی نشان می دهد که برای نخستین بار محتمل است جاندار حامل این ویروس، مار باشد. شاید جالب باشد که بدانید هردو این جانوران در بازار های چین به فروش می رسند و سوپ خفاش در چین مشتریان پروپاقرصی هم دارد. پیش از این هم ویروس نیپاه در سال 1998 از خفاش به انسان منتقل شده و در عرض یک سال بیش از 100 نفر را به کام مرگ کشانده است.

ایران پاک است

یک جمله از حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کشورمان باعث قوت قلب ما ایرانی هاست. او با قاطعیت اعلام نموده که تا به امروز هیچ مورد مشکوک و مثبتی از این ویروس مرموز در کشور مشاهده نشده است.

اما از آنجا که چینی ها زیاد به کشورمان سفر می نمایند و به گذراندن تعطیلات سال نو در ایران تمایل زیادی دارند، شاید نگردد در روز های آینده با این قاطعیت صحبت کرد، به خصوص این که محمد مهدی گویا، رئیس مرکزمدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کشورمان گفته است یکی از احتمالات درباره انتقال ویروس جدید، انتقال به وسیله قطرات تنفسی از انسانی به انسان دیگر است یعنی همان سرفه و عطسه و پاشیدن بزاق دهان و ترشحات بینی به اطراف.

به منظور مقابله با این ویروس کشورمان نیز دست به کار شده و درحال خرید کیت های تشخیصی ویروس جدید است که آلمانی ها آن را ساخته اند. این کیت ها قرار است در آزمایشگاه مرجع سلامت که به گفته محمدمهدی گویا از هر نظر برای شناسایی ویروس کرونا 2019 مجهز است، استفاده گردد. علاوه بر این کشورمان نیز سیستم غربالگری را در مبادی ورودی اعمال خواهد نمود، به ویژه در فرودگاه امام خمینی (ره) که تنها راه ورود هوایی چینی ها به ایران است.

گرچه درباره جزئیات و شیوه غربالگری در فرودگاه تا به حال اطلاعاتی داده نشده، اما رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کشورمان می گوید همه مسافرانی که از چین می آیند از نظر علائم ابتلا به ویروس کرونا بررسی می شوند و اگر علائمی داشته باشند اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام خواهد شد. این غربالگری ها هم اکنون در بسیاری از فرودگاه های دنیا انجام می گردد از جمله غربالگری مسافران ورودی از چین در فرودگاه جان اف کندی در نیویورک و فرودگاه های سان فرانسیسکو، لس آنجلس هارتسفیلد جکسون در آتلانتا و شیکاگو.

در این میان دولت هند نیز نظارت بر همه مسافرانی را که از چین به این کشور وارد می شوند افزایش داده و در سراسر کشور اعلام آماده باش نموده است. با این که در هند نیز هنوز هیچ موردی از ابتلا به ویروس جدید گزارش نشده، اما سفارت هند در چین در اقدامی پیشگیرانه برگزاری مراسم روز جمهوری هند را لغو نموده است.

به این علائم شک کنید

کمیسیون بهداشت ملی چین، درجه خطر ویروس جدید کرونا را در میان بیماری های عفونی درجه B دانسته است که این ویروس را کنار بیماری های عفونی مانند سارس، ایدز و فلج اطفال قرار می دهد، اما از باب محکم کاری هم که شده دستور داده تا این ویروس مثل بیماری های عفونی درجه A درمان گردد یعنی مثل بیماری هایی همچون طاعون و وبا.

این تاکید البته به همان میزان که باعث دلگرمی است، ولی از شدت عمل ویروس جدید نیز حکایت دارد، ویروسی که مانند بقیه ویروس هایی که عامل بیماری های عفونی است علائمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس ایجاد می نماید.

بدی این ویروس این است که دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا بیش از یک هفته دارد و همین باعث می گردد تا زمانی که علائمی همچون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از بیماری مطلع نشوند. علت مرگ و میر های ناشی از این ویروس نیز همین تاخیر در بروز علائم بوده، وضعیتی که انتقال ویروس را شدت می بخشد و افراد بیشتری را درگیر می نماید مثل پیرمرد 80 ساله ای در ووهان چین که با خانواده و خویشاوندان خود ارتباط گرفت و پس از چند روز بیش از 75 نفر از آن ها به واسطه داشتن تب و سرفه و تنگی نفس قرنطینه شدند.

وزارت بهداشت کشورمان به همین دلیل از مردم خواسته تا به علائمی همچون تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی و سر درد، همچنین علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال حساس باشند، چون می تواند نشانه ابتلا به ویروس جدید که شباهت زیادی به ذات الریه دارد، باشد.

منابع: یورو نیوز، دویچه وله، خبرگزاری فرانسه، جام جم

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 9862

به "درباره کرونا، ویروس کشنده چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره کرونا، ویروس کشنده چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید