استقرار متخصصان حوزه بهداشت در فرودگاه امام خمینی ، آماده باش ایران برای مهار ویروس کرونا

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه با توجه به مراودات تجاری و گردشگری ایران و چین، وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا چه اقداماتی را انجام داده است، شرح داد: روزانه یک پرواز مستقیم از چین به ایران وجود دارد. وزارت بهداشت در فرودگاه امام خمینی پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی را مستقر نموده است. متخصصان حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری های واگیر در این پایگاه به حالت آماده باش در آمده اند و همه مسافران پروازهای ورودی چین را آنالیز می نمایند.

استقرار متخصصان حوزه بهداشت در فرودگاه امام خمینی ، آماده باش ایران برای مهار ویروس کرونا

دریافت 522 KB

تعداد جانباختگان به دلیل ابتلا به ویروس Ncov2019 (نوول کرونا ویروس) در کشور چین از مرز 26 نفر گذشت. این خبر را دیروز رسانه خبری دولتی چانجیانگ دیلی چین خاطرنشان کرد و از سرعت زیاد سرایت و شیوع این بیماری در میان مردم استان های ووهان و هیلوجیانگ (استان هم مرز با روسیه) ابراز نگرانی کرد.

در حالی که نگرانی ها در رابطه با شیوع و گسترش گونه جدید ویروس کرونا در رسانه های سراسر دنیا ادامه دارد دیروز مرکز تجزیه و تحلیل بیماری های عفونی وابسته به سازمان بهداشت دنیای خاطرنشان کرد؛ تعداد تقریبی افراد آلوده به کروناویروس در ووهان حدود 4000 نفر بوده که دامنه آن بین 1000 تا 9700 نفر است.

همه این ها در شرایطی است که بنابر آمار آموزشگاه گردشگری چین، سالانه 120 میلیون گردشگر چینی به دنیا سفر می نمایند و سهم ایران از این رقم، چیزی حدود هزار و 700 نفر است که این موضوع خطر ایجاد و شیوع این بیماری را در ایران به دلیل مراودات تجاری و گردشگری را بالا می برد اما هنوز به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مورد مشکوکی از این ویروس در ایران مشاهده نشده است در همین زمینه وزیر بهداشت چین نیز که در کمیته اضطراری سازمان بهداشت دنیای درباره شیوع بیماری کرونا دراین کشور صحبت می کرد، به شرایط این بیماری در سطح بین المللی اشاره نمود و گفت: در حال حاضر 830 مورد تأیید شده از بیماران آلوده به ویروس کرونا وجود دارد.

تعداد کمی از این موارد تأیید شده نیز در خارج از چین هستند از جمله تایلند، امریکا، تایوان، کره جنوبی، ژاپن، ویتنام و سنگاپور.

بنا بر اعلام چانجیانگ دیلی چینی ها در آستانه سال نو محدودیت های سفر برای میلیون ها چینی را که به خانه و زادگاهشان سفر می نمایند، افزایش داده است. به گونه ای که محدودیت های مسافرتی از شهری به شهر دیگر متفاوت است و بسیاری از شهرها خدمات حمل ونقل شان را به حالت تعویق درآورده اند. شهر ووهان به طور چشمگیری در حالت خاموش واقع شده است. خدمات حمل ونقل با اتوبوس، مترو و کشتی متوقف شده و خروجی تمام هواپیماها و قطارها حداقل در 10 شهر به حالت تعویق درآمده یا لغو شده است.

به گزارش روزنامه گاردین، قرنطینه گسترده در چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ابتدا از استان هوبی شروع شد و هم اینک دست کم 10 شهر در استان مرکزی هوبی برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا قرنطینه شده اند.

سازمان بهداشت دنیای نیز شیوع این بیماری را یک شرایط اضطراری برای چین توصیف کرد اما از اعلام شرایط اورژانس بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی اجتناب کرد. فیلم هایی که در بیمارستان های ووهان گرفته شده و در شبکه های اجتماعی منتشر شده است نشان دهنده صحنه هایی از آشوب و ناامیدی است. ویدئوهایی که صف های طولانی از بیمارانی را که ماسک دارند نشان می دهد. در کلیپ دیگر زنی که ماسک روی صورت دارد، برای یاری گریه می نماید و می گوید تب دارم. این در حالی است که شخص در حال فیلمبرداری ادعا می نماید؛ تنها چهار پزشک در حال اجرا وظیفه هستند و مردم چندین ساعت در انتظار درمان هستند. به گزارش رسانه های محلی، مقامات شهری در پایتخت پکن و شانگهای همچنین از ساکنان مناطق آسیب دیده درخواست نموده اند تا 14 روز در خانه بمانند تا از شیوع ویروس جلوگیری نمایند. علاوه بر این ووهان که محل زندگی 11 میلیون نفر است هم اکنون در حال ساخت بیمارستان جدید هزار تختخوابی برای مقابله با تعداد قربانیان بیشتر است.

رسانه پکن نیوز هم دیروز خاطرنشان کرد مقامات چینی نگران این هستند که تعطیلات هفتگی سال نو که از روز شنبه (پنجم بهمن) شروع می گردد و معمولاً صدها میلیون چینی به زادگاهشان بر می گردند شیوع این بیماری را در تمام استان های چین تشدید کند. با این حال آنها همه موزه ها، مجموعه کاخ پکن و نمایشگاه ها را تعطیل نموده اند.

جیمز گالامر خبرنگار حوزه سلامت بی بی سی دنیای نیز گزارش داده این ویروسی نیست که به خودی خود نابود گردد. تنها تعطیلی شهرها در چین می تواند جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد. دانشمندان نشان داده اند که هر فرد آلوده می تواند ویروس را بین 1.4 تا 2.5 نفر انتقال دهد چرا که فراوری مثل ویروس کرونا بالاست. اما دو سؤال اصلی در این باره وجود دارد؟ چه کسی آلوده به عفونت ویروس کرونا است و چه زمانی عفونت تشخیص داده می گردد؟ واقعیت این است که تنها 25 درصد موارد از مبتلایان گزارش شده شرایط وخیمی دارند. اگرچه کروناویروس کمتر از ویروس سارس خطرناک است و موارد خفیف و بدون علائم مسری آن زیاد است اما مهار آن بسیار سخت تر است. محققان می گویند ما هنوز نمی دانیم چه زمانی افراد ناقل ویروس هستند. اینکه آیا قبل از بروز بیماری علائم وجود دارد یا فقط بعد از ظهور بیماری است که علائم شدید می گردد؟ با همه اینها پیشگیری از گسترش این ویروس به طور قابل توجهی سخت است.

به گزارش کمیسیون بهداشت ملی چین، جوان ترین فردی که در اثر ابتلا به ویروس درگذشته 48 ساله و پیرترین شان 89 ساله گزارش شده است. بیشتر قربانیان سالخورده بوده اند و از بیماری های مزمن از جمله پارکینسون و دیابت رنج می برده اند. بیمارستان های چین برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به 33 میلیون بیمار بستری در بیمارستان به حالت آماده باش در آمده اند.

شرایط دنیای شیوع ویروس کرونا؟

سازمان بهداشت دنیای نیز دیروز پس از یک روز بحث و گفت وگو در ژنو در واکنش به شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد که جهت اعلام شرایط اضطراری برای سلامت دنیای نسبت به شیوع ویروس کرونا زود است. دکتر تدرو آدانوم، رئیس کمیته مقابله با شرایط اضطراری سازمان دنیای بهداشت در کنفرانس مطبوعاتی در ژنو در رابطه با شیوع ویروس جدید موسوم به کروناویروس در چین گفت که سازمان دنیای بهداشت رویدادهای مربوط به ویروس مذکور را از نزدیک پیگیری می نماید، اینکه ما امروز شرایط اضطراری اعلام نکردیم، به این معنی نیست که این موضوع را جدی نمی گیریم.

شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا در چند کشور خارجی

تا به امروز موارد معدودی از این بیماری از کشور چین عبور نموده و گزارش شده است. یک مورد در تایلند، یک مورد در ژاپن، یک مورد در کره جنوبی و یک مورد در امریکا گزارش شده که همه این موارد به علت سفر از شهر ووهان چین انتقال پیدا نموده است. روز پنجشنبه ویتنام و سنگاپور به پرونده های تأیید شده مشاهده ویروس کرونا سازمان بهداشت دنیای اضافه شد و سپس تایلند و ایالات متحده، تایوان و کره جنوبی به فهرست این کشورها اضافه نموده شدند. ژاپن نیز روز دوشنبه دومین مورد ابتلا به ویروس کرونا را تأیید کرد و کره جنوبی نیز دومین پرونده اش را روز آدینه خاطرنشان کرد. روز گذشته همچنین امریکا خاطرنشان کرد در حال آنالیز دومین مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا است. این مورد یک دانشجوی دانشگاه ای ام تگزاس است که به ووهان چین رفته بود.

نشریه استاندارد مدیای انگلیس نیز درباره شائبه های مربوط به منشأ ویروس مرموز چینی این طور نوشت که بر اساس مقاله ای که در بولتن علوم چین منتشر شده است، کارشناسان بر این باورند که خفاش های میوه می توانند میزبان این ویروس باشند و با توجه به رواج سوپ خفاش در شهر ووهان چین، این ویروس ممکن است از این طریق به انسان ها منتقل شده باشد.

مسافران چینی مشکوک به ویروس کرونا را دیپورت نمی کنیم

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز درباره اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا از سوی مسافران چینی گفت: کشورها در شرایط اینچنینی که ویروس کرونا شایع شده است، موظفند در سطح بین المللی کاملاً هماهنگ با هم عمل نمایند تا از گسترش ویروس در سطح دنیا پیشگیری نمایند. برای همین منظور سازمان بهداشت دنیای از کارشناسان خبره در سراسر دنیا دعوت می نماید که شرایط را آنالیز نمایند تا توصیه های بهداشتی لازم را در اختیار کشورها قرار دهند. کارشناسان WHO دو شبانه روز روی این موضوع کار کردند که آیا این بیماری که در چین بروز پیدا نموده اهمیت بین المللی دارد یا خیر؟ آنها به این نتیجه رسیدند که هنوز نمی گردد ویروس کرونا را به عنوان اتفاق بهداشتی با اهمیت بین المللی تلقی کرد.

محمد مهدی گویا اضافه نمود: بیماری ویروس کرونا به سرعت در حال پیشرفت است و موارد گزارش شده علاوه بر چین در کشورهای ژاپن، تایلند، تایوان، کره جنوبی، امریکا و سنگاپور گزارش شده است.

او درباره منشأ ویروس کرونا گفت: فرضیه اصلی این است که بازار فروش آبزیان در شهر ووهان چین متهم اصلی انتقال کروناویروس بوده است و کسانی که در آن بازار این آبزیان را خریداری نموده اند موجب انتقال این ویروس شده اند. در واقع مخزن ویروس آبزیان بوده و ویروس کرونا ابتدا از حیوان به انسان منتقل شده است. این در حالی است که مطالعات اخیر نشان می دهد ویروس کرونا به تازگی از انسان به انسان نیز منتقل می گردد و برای همین باید سختگیرانه عمل کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه با توجه به مراودات تجاری و گردشگری ایران و چین، وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا چه اقداماتی را انجام داده است، شرح داد: روزانه یک پرواز مستقیم از چین به ایران وجود دارد. وزارت بهداشت در فرودگاه امام خمینی پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی را مستقر نموده است. متخصصان حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری های واگیر در این پایگاه به حالت آماده باش در آمده اند و همه مسافران پروازهای ورودی چین را آنالیز می نمایند. چنانچه فردی علائم سرماخوردگی داشته باشد، تیم عملیات نمونه گیری را از وی انجام می دهند و سپس بیمار در مراکز درمان ایران تحت مراقبت قرار می گیرد.

او با بیان اینکه ایران هیچ مسافر چینی مشکوک به کرونا ویروس را دیپورت نمی نماید، گفت: دستورالعمل های مربوط به شناسایی بیماری، علائم و و روش تشخیص و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا ویروس در اختیار مأموران بهداشتی ما واقع شده است و به محض اینکه به مورد مشکوک برخورد کردند، برای مراقبت به وزارت بهداشت معرفی می شوند. علاوه بر این ما با بیمارانی که احتمال می دهیم ناقل ویروس کرونا باشند تا 10 روز در ارتباط خواهیم بود.

به گفته رئیس مرکز مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، هیچ دارویی برای درمان مبتلایان به این ویروس وجود ندارد. بیماران باید تحت مراقبت قرار بگیرند و اگر لازم باشد زیر دستگاه خاصی کنترل و مراقبت شوند. علائم بیماری با تب، سرفه، گلو درد، سردرد و بدن درد شروع می گردد و با پیشرفت آن علائم شبیه به ذات الریه بروز می نماید و سپس مریض دچار مسائل تنفسی می گردد که احتیاج است در بیمارستان بستری گردد.

لازم به ذکر است، سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین هم روز آدینه با صدور اطلاعیه ای به هموطنان ایرانی مقیم این کشور هشدار داد با توجه به شیوع ویروس جدید کرونا، ضمن توجه به هشدارهای پزشکی و بهداشتی، تا حد امکان از حضور در اماکن پرتردد اجتناب نمایند. سفارت ایران در چین در توئیت دیگری آورده است هموطنانی که قصد سفر به چین را دارند پیش از سفر، آخرین شرایط شیوع ویروس کرونا در مقصد را رصد نموده و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب ورزند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: چمدان
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 5232

به "استقرار متخصصان حوزه بهداشت در فرودگاه امام خمینی ، آماده باش ایران برای مهار ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقرار متخصصان حوزه بهداشت در فرودگاه امام خمینی ، آماده باش ایران برای مهار ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید