راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب

به گزارش دَبی بلاگ، رنگ های کریلیک از پرکاربردترین رنگ های موجود در بازار به شمار می روند، چون تقریبا روی هر سطح یا زیرلایه ای می توان از آن ها استفاده کرد. سطوح زیادی برای نقاشی با رنگ اکریلیک وجود دارد؛ هر سطحی که خیلی براق یا روغنی نباشد، به احتمال زیاد می تواند برای نقاشی با رنگ اکریلیک مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله به شما یاری می کنیم تا سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک را پیدا کنید. علاوه بر این نکاتی را درباره انواع سطوح یادآور شدیم که ضروری است قبل از آغاز نقاشی مورد توجه قرار دهید.

راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب

سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

وقتی به نقاشی با رنگ های اکریلیک فکر می کنیم، بوم نقاشی اولین گزینه ای است که به ذهنمان خطور می نماید. با این حال، به جز بوم های نقاشی، سطوح دیگری هم وجود دارند که می توانید با استفاده از رنگ اکریلیک روی آن ها نقاشی کنید. اما ابتدا ضروری است با انواع سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک آشنا شوید و تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما برترین نتیجه را خواهد داشت.

اهمیت انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

قبل از آغاز به رنگ آمیزی سه نکته را باید در نظر بگیرید؛ قلم موهایی که نیاز دارید، نوع رنگ و سطحی که قصد دارید روی آن نقاشی کنید. به نظر می رسد بسیاری از نقاشان، هنرمندان و علاقه مندان به نقاشی بر روی قلم موها و رنگ های با کیفیت تمرکز می نمایند، اما اهمیت سطوح مناسب را نادیده می گیرند. هنگام انتخاب سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک باید چند نکته را در نظر بگیرید.

دندانه های سطح کاغذ

سطح هر کاغذی دندانه دارد، یعنی بافتی دارد که اجازه می دهد رنگ به آن بچسبد. دندانه همان برجستگی های روی بوم یا چوب است که به رنگ اجازه می دهد به سطح بچسبد. این ویژگی برخلاف سطوحی صاف و صیقلی مثل شیشه است که رنگ روی آن نمی چسبد و بنابراین به راحتی جدا یا خرد می گردد. نوع سطحی که انتخاب می کنید باید متناسب با نوع رنگی باشد که می خواهید با آن نقاشی کنید، چون سطح مناسب نقش زیادی در نحوه برخورد رنگ با آن دارد. باید بدانید که رنگ به آرامی خشک می گردد و روی یک سطح صاف آزادتر حرکت می نماید و در سطح متخلخل اثر معکوس دارد.

کیفیت سطح نقاشی

بعضی از لایه ها یا سطوح می توانند باعث تغییر رنگ شوند؛ این زمانی اتفاق می افتد که آب محلول در رنگ اکریلیک شما با خشک شدن رنگ، ناخالصی ها را از سطحی که رویش نقاشی کردید بیرون می کشد. این موضوع می تواند در طول زمان منجر به تغییر رنگ نقاشی گردد. از کیفیت سطح خود اطمینان حاصل کنید چون بسترهای مختلف حاوی آلاینده ها و رنگ های مختلف هستند. بنابراین، چه فقط رنگ را روی یک سطح می ریزید، یا با جزئیات دقیق نقاشی می کنید، سطح مناسب اثر هنری شما را کاملا متحول می نماید و به آن ماندگاری می بخشد. انتخاب نادرست نوع سطح برای نقاشی شما را ناامید خواهد نمود. انتخاب درست یک سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک به شما این امکان را می دهد که از تمام مزایای استفاده از این نوع رنگ لذت ببرید.

انواع سطوح برای نقاشی با رنگ اکریلیک

رایج ترین بستر یا سطح برای نقاشی با رنگ های اکریلیک بوم است، اما سطوح بسیار بیشتری برای رنگ اکریلیک وجود دارد. بعضی از این سطوح انواع مختلف کاغذ، پنل های چوبی، شیشه، پلاستیک، پارچه، سرامیک و تخته فیبر با چگالی میانه (MDF) هستند و حتی می توانید از این رنگ برای نقاشی روی پوست هم بهره ببرید. بیایید چند مورد از سطوحی را که می توانید روی آن ها با رنگ اکریلیک نقاشی کنید با جزییات بیشتر آنالیز کنیم.

بوم ها

بوم یکی از محبوب ترین سطوحی است که می توانید روی آن با رنگ اکریلیک نقاشی کنید و از پارچه هایی مثل پنبه یا کتان ساخته شده است. پنبه مقرون به صرفه تر و برای نقاشی های کوچک تا میانه ایده آل است، در حالی که کتان گران تر، بادوام تر و دارای سطحی زبرتر است. بوم های کتانی برای نقاشی در میزان بزرگ مناسب ترند. این بوم ها می توانند خام، از پیش آماده شده با جسو یا از پیش کشش داده شده باشند. بسیاری از هنرمندان بوم های آماده شده خریداری می نمایند، چون چنین بوم هایی فورا آماده استفاده اند. اگر مبتدی هستید، پس این نوع بوم برای شما ایده آل است. بوم از پیش کشش داده شده بیشتر برای افراد مبتدی مناسب است چون کشش بوم به تجربه و زمان نیاز دارد. بعلاوه می توانید یک بوم بخرید که از جوت یا الیاف طبیعی ساخته شده باشد. بوم پنبه ای بیشتر به وسیله هنرمندان استفاده می گردد، اما کتان از نظر استحکام برتر است، اما ممکن است ایده آل ترین بوم برای نقاشی با رنگ های اکریلیک نباشد.

بوم پنبه ای

برای نقاشی های کوچک و میانه، بوم پنبه ای عالی است. این بوم بافت متراکمی دارد و می توان آن را به صورت آماده شده و از پیش کشش داده شده خریداری کرد، بنابراین می توانید بدون نگرانی در خصوص آماده سازی سطح و روند کشش، مستقیما به نقاشی خود برسید. سطح بوم پنبه ای بسیار انعطاف پذیرتر از سطح کتانی است، اما اگر بخواهید از آن برای نقاشی در مقیاس بزرگ بهره ببرید ممکن است مشکل ایجاد کند. مشکل ممکن است زمانی ایجاد گردد که پارچه پنبه ای در وسط بوم فرو رود چون این نوع پارچه به میزان کافی سفت نیست.

بوم پنبه ای دارای بافت برجسته ای است، بنابراین ممکن است لازم باشد برجستگی های روی سطح یا همان دندانه ها را برای کارهای با جزییات بیشتر کمی صاف کنید، این کار را می توان با اعمال میزانی جسو روی سطح بوم انجام داد. اگر این کار ناموفق بود، می توانید از یک برس مویی بهره ببرید، که باعث می گردد رنگ سنگین راحت تر وارد بافت بوم گردد، یا می توانید از بوم پنبه ای پوست تخم مرغی بهره ببرید. روکش پوست تخم مرغی یک سطح فوق العاده صاف و برای تکنیک های ایربراش و نقاشی های پرتره ایده آل است. برای آماده سازی بوم پنبه ای خود با پوشش پوست تخم مرغی، با استفاده از کاغذ سنباده 400، با حرکت دایره ای، سطح جسو را بسابید تا صاف گردد. مراقب باشید زیاد سنباده نزنید چون سطح بوم شنماینده شده و ترک می خورد.

بوم کتان

کتان سطحی بسیار سخت تر، بادوام تر و سفت تر از پنبه دارد که می تواند تکیه گاه مورد نیاز بوم شما را فراهم کند. این مزیت اصلی استفاده از بوم کتانی است، چون سطحی محکم به نقاشی شما می دهد و تحت فشار ضربه های سنگین قلم مو شل نمی گردد. این ویژگی باعث می گردد که برای نقاشی های بزرگ تر مناسب تر باشد. با این حال، بسیار گران تر از بوم های دیگر است، به این معنی که این نوع بوم برای آویزان کردن آثار هنری شما در یک گالری مناسب است. این مساله مهمی است چون اثر هنری شما در طول فرآیند نقاشی ثابت می ماند. بعلاوه برای سال های آینده در شرایط ایده آل باقی می ماند، تاب نمی خورد و خم نمی گردد و حمل و نقل آن راحت تر از چوب است.

بوم های کتانی دارای بافت ها و وزن های مختلفی هستند و سطوح کتانی صاف برای نقاشی هایی که پر از ریزه کاری و جزییاتند عالی هستند چون کشش کمتری به سطح می دهند. بعلاوه این امکان را دارد که رنگ را بیشتر روی بوم پخش کند و بافت زبرتر به جذب رنگ یاری می نماید.

نکاتی برای آماده سازی و زیرسازی بوم برای نقاشی با رنگ اکریلیک

بوم های از پیش آماده شده با جسو پوشیده شده اند و در انواع سبک ها، موادها، وزن ها، بافت ها در بازار موجودند. اگر مبتدی هستید، بوم های از قبل آماده شده عالی هستند، چون نیازی به زیرسازی ندارند و می توانید بلافاصله نقاشی را روی آن ها آغاز کنید. با این حال، اگر یک بوم خام خریداری کردید، به این نکات برای آماده سازی توجه کنید.

 • اکریلیک جسو یک مواد با کیفیت است که قبل از اعمال رنگ، یک لایه دندانه را به بوم شما اضافه می نماید. این مواد در فرمولاسیون های شفاف، سیاه، سفید، خاکستری و فوق سنگین موجود است.
 • توجه داشته باشید که بعد از اینکه پارچه را روی بوم کشیدید و منگنه کردید جسو را روی آن بمالید، مراقب باشید که آن را خیلی سفت نکنید چون بعد از اینکه نقاشی خشک شد ممکن است پارچه چروک گردد.
 • پس از استفاده از جسو اجازه دهید بوم به مدت 24 ساعت قبل از نقاشی خشک گردد.
 • اگر قصد رنگ آمیزی با رنگ روغن را دارید، لایه های متعددی از جسو ضروری است که سطح صاف تر و چسبندگی بهتری بوجود آورد.
 • می توانید جسو اکریلیک را با برس یا کاردک بزنید یا می توانید آن را روی بوم اسپری کنید.
 • برای اینکه سطح صاف تری داشته باشید، جسو را با یک چاقوی رنگ آمیزی یا غلتک روی بوم بمالید و رنگ را روی بافت بکشید و سپس با سمباده ریز کمی بسابید.

کاغذ

کاغذ مقرون به صرفه ترین و ساده ترین سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک است، به خصوص اگر می خواهید رنگ خود را با میزان زیادی آب رقیق کنید، چون کاغذ قابلیت جذب بالایی دارد. بعلاوه می توان کاغذ را به صورت صاف روی میز یا به صورت عمودی روی سه پایه قرار داد تا به واسطه ویسکوزیته (گران روی) پایین رنگ اکریلیک پخش نگردد.

کاغذ اکریلیک

کاغذ اکریلیک مخصوص رنگ های اکریلیک طراحی شده است، این کاغذ سنگین وزن است و می توانید آن را به صورت ورقه ای یا پد بخرید. این نوع کاغذ به شما اجازه می دهد هر نوع تکنیک اکریلیک را که می خواهید رویش آزمایش کنید. همواره باید کاغذ را با جسو اکریلیک بپوشانید که به حفظ آثار هنری شما برای چندین سال یاری می نماید. شما می توانید با رنگ اکریلیک روی هر نوع کاغذی نقاشی کنید، اما برای جلوگیری از تاب برداشتن یا حل شدن کامل کاغذ، باید از کاغذ باکیفیت بهره ببرید تا مطمئن شوید اثر هنری شما برای مدت طولانی دوام می آورد.

هرچه کاغذ ضخیم تر باشد بهتر است (کاغذهای 290 گرمی یا بیشتر مناسبند). هرچه کاغذ سنگین تر باشد، جذب آن بیشتر و کمتر در معرض تاب برداشتن و شکستن است.

کاغذ آبرنگ

کاغذ آبرنگ هم می تواند برای نقاشی با رنگ های اکریلیک استفاده گردد و در طیف وسیعی از بافت ها، درجه ها و میزان ها عرضه می گردد. شما دو دسته اصلی کاغذ آبرنگ دارید که شامل سطح هنرمند و بعلاوه سطح دانش آموزی می گردد. کاغذ درجه یک هنرمند با کیفیت تر و گران تر است، اما اگر مبتدی هستید، سطح دانش آموزی برای شما ایده آل است. می توانید کاغذ آبرنگ را در صفحات جداگانه، رول های بزرگ و دفترهای سیمی بخرید که برای فضای باز ایده آل هستند و فقط در سطح دانش آموزی عرضه می شوند.

مزیت اصلی استفاده از کاغذ آبرنگ برای نقاشی با رنگ اکریلیک این است که نیازی به آماده سازی سطح با جسو اکریلیک ندارد. با این حال، اگر برای خلق جلوه های ویژه آبرنگی رنگ اکریلیک خود را رقیق می کنید، ابتدا باید کاغذتان را بکشید تا چروک نگردد. بعلاوه می توانید پنل های آبرنگی یا بلوک های کاغذی بخرید که ورق های ضخیم تری هستند و لبه هایشان با چسب به هم چسبیده اند. وقتی نقاشی روی ورق بالایی را تمام کردید، از قسمت چسبیده جدا می کنید و سراغ ورق بعدی می روید. کاغذ آبرنگ یوپو هم در بازار موجود است که از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده؛ براق و صاف، غیرجاذب و برای نقاشی تجربی مناسب است. بعلاوه بسیار سخت و بادوام است، بنابراین پاره و چروک نمی گردد. علاوه بر این نیازی به کشش اولیه ندارد و برای نقاشی با رنگ های اکریلیک عالی است.

انواع دیگر کاغذ

کاغذهای رنگی در طیف وسیعی از بافت ها و کیفیت ها عرضه می شوند و به شما این امکان را می دهند که با نقاشی روی زمینه های رنگ شده جلوه های مختلفی ایجاد کنید. اینجاست که فقط باید رنگ های تیره و روشن را اضافه کنید و نیازی به رنگ کردن کل سطح نقاشی ندارید. بعلاوه کاغذهای ژاپنی، هندی، تایلندی و پوستی هم در بازار موجودند که می توانید روی آن ها آزمایش کنید، که هر کدام بافت منحصربه فرد خود را دارند و به شما امکان خلق آثار هنری متمایز را می دهند.

نکاتی برای آماده سازی کاغذ جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

برخلاف بوم، بیشتر کاغذها قبل از آغاز نقاشی نیازی به زیرسازی ندارند، اما بعد از اتمام کار هنری خود باید آب بندی شوند. این به حفظ رنگ اکریلیک شما در برابر ترک خوردن و حفظ کاغذ در برابر چروک شدن یاری می نماید.

 • می توانید قبل از آغاز به رنگ آمیزی کاغذ را آب بندی کنید که از جذب بیش از حد آب به الیاف کاغذ جلوگیری می نماید.
 • برای صاف نگه داشتن کاغذ، لبه های کاغذ را به تخته پشتی خود بچسبانید و فقط زمانی که نقاشی خشک شد آن را بردارید.
 • اگر در پی این هستید که رنگ کاغذ قابل مشاهده باشد، می توانید از جسو شفاف بهره ببرید.
 • جسو شفاف بعلاوه به سطح کاغذ شما دندانه می بخشد، که یک زمین عالی برای نقاشی با پاستل است.

چوب

چوب سفت ترین، جامدترین و پایدارترین سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک است، به ویژه در جاهایی که تکنیک های خاص رنگ آمیزی نیاز به لایه های ضخیم رنگ و سطح سفت و سخت دارند. چوب بعلاوه به شما این امکان را می دهد که جزییات ظریف نقاشی را بدون نیاز به کنار آمدن با بافت های سنگین ایجاد کنید. چوب سطح بسیار صافی دارد و به رنگ اجازه می دهد تا خیلی بیشتر پخش گردد. چوب مقاومت کمتری در برابر ضربه های قلم مو شما دارد، اما بعلاوه بافتی برای چسبیدن رنگ ندارد. رنگ آمیزی مستقیم روی چوب بدون آماده سازی توصیه نمی گردد، چون رنگ روی سطح چوب اشباع می گردد و در نتیجه مصرف رنگ بالا می رود. رنگ روی سطح چوب سریع تر خشک می گردد و عناصر طبیعی چوب می توانند بعدا روی نقاشی شما تاثیر بگذارند.

اگر ابتدا آستر مناسب سطح چوب را آماده نکنید، چوب در حین یا بعد از اتمام کار متورم می گردد و نقاشی شما از بین می رود. چوب بعلاوه سطحی بسیار سنگین تر از بوم یا کاغذ دارد و اگر می خواهید یک اثر هنری بزرگ خلق کنید، جابه جایی آن می تواند بسیار سخت باشد و ایده خوبی برای ارسال به مشتریان نیست. حالا اجازه دهید انواع مختلف چوب مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک را با جزییات بیشتری آنالیز کنیم.

پنل های چوبی سخت یا جامد

پنل های چوبی سخت یا جامد صدها سال و شاید هم بیشتر است که برای رنگ های روغنی مورد استفاده قرار می گیرند، اما از رنگ های اکریلیک هم می توان روی این نوع سطوح استفاده کرد. چوب هایی که می توان به عنوان سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک انتخاب کرد شامل:

 • گردو
 • افرا
 • توس
 • بلوط
 • چوب ماهون

این نوع چوب ها برای مدت طولانی دوام می آورند و جایگزین بسیار خوبی برای بوم به شمار می روند. از میان تمام چوب های سخت موجود برای نقاشی با رنگ اکریلیک، چوب ماهون برترین انتخاب است چون در برابر پوسیدگی مقاوم بالایی دارد. با این حال، اگر قبل از رنگ آمیزی سطح چوب خود را به درستی آماده کنید و آن ها را در داخل خانه نگه دارید، تمام پنل های چوبی که نام بردیم برای نقاشی مناسبند. چوب های سخت یا جامد به میزان سطوح دیگر برای نقاشی با رنگ اکریلیک محبوب نیستند، چون ممکن است بسیار گران باشند. آن ها بعلاوه وزن بسیار بالایی دارند و حمل و نقلشان سخت است. چوب توس برای نقاشی های بزرگ ایده آل است چون می توان آن را در ضخامت بسیار نازک پیدا کرد و در پنل های چوبی سبک وزن عرضه می گردد که کار با آن ها آسان تر است.

چوب های جامد و سخت را می توان از هر نجاری خریداری کرد و اگر جای آشنایی را می شناسید، می توانید ضخامت و میزان پنل چوب خود را انتخاب کنید و سفارش دهید. هنگام استفاده از چوب های سخت مراقب باشید، چون حاوی عناصر طبیعی، ناخالصی ها و رزین هایی هستند که می توانند به لایه های رنگ شما نفوذ نمایند و منجر به زرد و لکه دار شدن نقاشی تان شوند. بنابراین، هنگام استفاده از چوب های سخت برای نقاشی با رنگ اکریلیک، بسیار مهم است که قبل از آغاز کار، ابتدا مدتی را برای تمیز کردن سطح، استفاده از لکه گیر و آسترسازی صرف کنید. نقاشی روی چوب های نرم توصیه نمی گردد چون مستعد تاب برداشتن هستند.

پنل های تخته ای سخت

پنل های تخته ای سخت از مخلوطی از الیاف چوبی مختلف تشکیل شده اند که تحت فشار و گرما به صورت تخته درمی آیند. بعد با چسب طبیعی لیگنین (پیونددهنده الیاف سلولوزی) به هم چسبانده و معمولا به عنوان ماسونیت یا تخته سه لا شناخته می شوند. بعضی از این تخته ها نیاز به یک فرآیند دمادهی دارند که شامل غوطه ور شدن تخته در روغن به محض خارج شدن از پرس داغ است. این فرآیند تخته را سخت و سطح را برای نقاشی با رنگ های اکریلیک نامناسب می نماید چون رنگ اکریلیک با روغن مخلوط نمی گردد.

توصیه می گردد در صورتی که می خواهید با رنگ های اکریلیک نقاشی کنید، از تخته های سخت دمادهی نشده بهره ببرید. چوب سخت دست نخورده بسیار نرم تر و کمی جاذب تر از تخته های سخت و برای نقاشی با رنگ اکریلیک ایده آل است.

تخته های سخت سطحی محکم و صاف دارند و بعلاوه بادوام و مقرون به صرفه هستند، که آن ها را به سطوح عالی برای نقاشی برای مبتدیان تبدیل می نماید. حتی بعضی از هنرمندان حرفه ای نقاشی روی تخته های سخت را به جای بوم ترجیح می دهند. قسمت جلوی تخته سخت صاف است، اما قسمت پشتی آن بافت دار و زبر است، بنابراین بهتر است نقاشی از قسمت روی تخته سخت انجام گردد. توصیه می گردد قبل از آغاز رنگ آمیزی ابتدا سطح را سنباده بزنید و کمی دندانه یا بافت به آن بدهید. لازم نیست ابتدا زیرسازی کنید، اما استفاده از میزانی جسو اکریلیک در نقاشی شما تفاوت ایجاد می نماید. برترین تخته سخت برای نقاشی با رنگ اکریلیک تخته جسو است، چون در شرایط از پیش آماده شده، با کیفیت موزه ای و بایگانی عرضه می گردد و تنها کاری که باید انجام دهید این است که رنگ های خود را بیرون بیاورید و آغاز به نقاشی کنید.

تخته فیبر با چگالی میانه یا ام دی اف (MDF)

تخته ام دی اف شباهت زیادی به ماسونیت یا تخته سه لا دارد و تفاوت اصلی آن ها در نحوه ساختشان است. فرآیند فراوری تخته ام دی اف مانند ماسونیت است، اما الیاف چوب با موم و چسب رزین مصنوعی ترکیب شده است. رزین حاوی فرمالدئید سرطان زا است که در صورت استنشاق می تواند سمی باشد. اگر تخته را می برید یا سنباده می زنید، توصیه می گردد اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید و از ماسک تنفسی بهره ببرید تا از آسیب به ریه های خود جلوگیری کنید.

تخته ام دی اف ضخیم تر از ماسونیت است و به شما پشتیبانی قوی تری برای نقاشی می دهد. بعلاوه مقرون به صرفه تر، صاف تر و بادوام تر و سطح بسیار خوبی برای نقاشی با رنگ های اکریلیک است. آماده سازی تخته MFD قبل از رنگ آمیزی بسیار مهم است، چون تخته در برابر آب مقاوم نیست، بنابراین بیشتر از آنچه که قصد استفاده از آن را دارید، رنگ را جذب می نماید. بعلاوه بهتر است پس از اتمام کار، نقاشی خود را آب بندی کنید.

نکاتی برای آماده سازی چوب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

شما به راحتی با استفاده از رنگ های اکریلیک برای نقاشی روی چوب می توانید یک اثر هنری عالی فراوری کنید و ممکن است بخواهید مستقیما روی سطح چوب نقاشی کنید، اما بسیار مهم است که ابتدا سطح چوب را قبل از نقاشی آماده کنید. در ادامه به نکات خاصی اشاره کردیم که به شما در آماده سازی چوب جهت نقاشی با رنگ اکریلیک یاری می نماید.

 • ابتدا سطح چوب را به آرامی سنباده بزنید تا تمام برآمدگی ها از بین بروند.
 • اگر از تخته سخت یا سطح ماسونیت استفاده می کنید نیازی به سمباده زدن نیست چون سطح از قبل صاف است.
 • سطح چوب ها از جمله ماسونیت متخلخل است، بنابراین نیاز به زیرسازی دارد، بنابراین دو تا پنج لایه جسو اکریلیک بمالید.
 • زیرسازی اجازه می دهد تا رنگ اکریلیک راحت تر اعمال گردد و رنگ ها زنده تر و روشن تر دیده شوند و از تکه تکه شدن رنگ جلوگیری گردد.
 • بدون آب بندی مناسب، اسیدهای موجود در چوب می توانند نقاشی شما را از بین ببرند.
 • آب بندی سطح چوب هم از لکه های ناشی از رطوبت، پوسته شدن و پوسیدگی جلوگیری می نماید.

سایر سطوح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک یک ماده بسیار روان است و همانطور که قبلا اشاره کردیم می تواند تقریبا روی هر نوع سطحی مثل چوب، بوم و کاغذ قرار بگیرد. با این حال، شیشه، پارچه و فلز چطور؟ آیا می توان از رنگ اکریلیک برای نقاشی روی سطوح دیگر استفاده کرد؟ برای پاسخ این سوال با ادامه مطلب همراه باشید.

شیشه

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که آیا شیشه می تواند سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک باشد؟ بله. می توانید آینه، لیوان، شیشه، گلدان و خیلی چیزهای دیگر را رنگ کنید. این یک راه عالی برای تزیین بسیاری از اقلام شیشه ای است که در خانه دارید. با این حال، شیشه یک سطح بسیار صاف است و سطوح صاف برای نقاشی با رنگ های اکریلیک ایده آل نیستند، بنابراین برای آغاز نقاشی نیاز به آستر یا همان زیرسازی است. شما می توانید ظاهری روستیک، مات، بافت دار و حتی شیشه ای با رنگ اکریلیک ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که همواره نقاشی خود را در سرانجام برای برترین نتایج آب بندی کنید.

نکاتی برای آماده سازی شیشه جهت نقاشی با رنگ اکریلیک

اگر می خواهید اثر هنری که خلق نموده اید ماندگار باشد، باید نکات خاصی را رعایت کنید تا مطمئن شوید رنگ اکریلیک به سطح شیشه می چسبد و برای مدت طولانی دوام می آورد. این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا مطمئن شوید که این اتفاق می افتد.

 • با استفاده از میزانی الکل از تمیز بودن سطح شیشه از هرگونه آلودگی یا اثر انگشت اطمینان حاصل کنید.
 • اگر لیوان یا پارچ را رنگ می کنید، مطمئن شوید که هیچ رنگی روی لبه آن نمالید، چون در صورت بلعیدن ممکن است باعث مسمومیت گردد.
 • از پنبه یا دستمال کاغذی استفاده و شیشه را خوب خشک کنید.
 • با استفاده از اسپری یا قلم مو، یک لایه آستر روی ناحیه ای که می خواهید رنگ کنید بمالید و اجازه دهید 24 تا 72 ساعت خشک گردد.
 • شیشه رنگ شده را با دست بشویید، چون شستشوی مکرر در ماشین ظرفشویی می تواند باعث مات یا از بین رفتن شدن رنگ گردد.

فلز

آیا فلز می تواند سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک باشد؟ رنگ اکریلیک بسیار روان است و به سطح فلزی می چسبد، اما قبل از آغاز نقاشی، ابتدا باید از تمیز بودن سطح اطمینان حاصل کنید. یک پارچه تمیز بردارید و مطمئن شوید که تمام کثیفی ها و آلودگی ها به خوبی از سطح مورد نظر پاک شوند. در مرحله بعد، باید یک برس سیمی یا میزانی سیم فولادی بردارید تا سطح را کمی بخراشید تا مطمئن شوید رنگ اکریلیک به سطح مورد نظرتان می چسبد. سطح را با میزانی آب گرم بشویید و پس از خشک شدن، میزانی کاغذ سنباده بردارید و سطح را به آرامی سمباده بزنید و پاک کنید.

حالا آستر بمالید و مطمئن شوید که نوع مناسبی از پرایمر است که با رنگ اکریلیک و بعلاوه با نوع فلزی که می خواهید رنگ کنید همخوانی دارد. روی لایه اول رنگ کنید و بگذارید حدود سه تا پنج ساعت خشک گردد. لایه دوم را رنگ کنید و قبل از استفاده از رنگ مطمئن شوید که به خوبی خشک شده باشد.

نکاتی برای آماده سازی سطح فلزی

اگر اقلام فلزی در خانه شما کمی زنگ زده، کدر یا کمی قدیمی و فرسوده به نظر می رسند، از رنگ های اکریلیک برای جان بخشیدن دوباره به آن ها یاری بگیرید. مطمئن باشید از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد. تنها کافی است چند نکته را در نظر بگیرید:

 • مطمئن شوید که برس سیمی تمام زنگ زدگی و آلودگی را از بین می برد.
 • برای از بین بردن به جای مانده روغن از میزانی الکل بهره ببرید.
 • قبل از اعمال هر رنگی از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید.
 • شما باید از رنگ مناسبی که با سطح فلزی مطابقت دارد بهره ببرید.
 • همواره توصیه می گردد پس از انتها رنگ آمیزی سطح را آب بندی کنید.

پلاستیک

امروزه بسیاری از وسایل دور و برمان از پلاستیک ساخته می شوند، و گاهی پیش می آید که دوست داشته باشید به جای دور انداختن یا بازیافت یک کالای پلاستیکی، آن را با نقاشی تزیین کنید. پلاستیک غیر متخلخل است، به این معنی که صاف است و رنگ چسبندگی کمی به سطح پلاستیک دارد یا اصلا چسبندگی ندارد. با این حال، با کمی کوشش، می توانید با موفقیت روی یک سطح پلاستیکی نقاشی کنید. تمام اینها بستگی به نوع پلاستیک و رنگی دارد که با آن کار می کنید. درست مثل بسیاری از سطوح صاف دیگر، قبل از آغاز رنگ آمیزی، باید مطمئن شوید که سطح پلاستیکی به درستی آماده شده است. میزانی کاغذ سنباده ریز بردارید و سطح مورد نظر را به آرامی سنباده بزنید، مراقب باشید که آن را خیلی محکم فشار ندهید وگرنه سطح را خراش خواهید داد.

سطح را با آب یا میزانی الکل پاک کنید. از چسب کاغذی برای پوشاندن قسمت هایی که می خواهید بدون رنگ بماند بهره ببرید. پرایمر را اعمال کنید که به چسبیدن رنگ به سطح یاری می نماید. قبل از آغاز رنگ آمیزی از خشک بودن آستر اطمینان حاصل کنید. برای یک سطح پلاستیکی، یک قوطی اسپری رنگ اکریلیک برترین گزینه است.

نکاتی برای آماده سازی سطح پلاستیکی

اگر می خواهید کالای پلاستیکی شما خیلی خوب از آبد دربیاید، نکات خاصی وجود دارد که می توانیم با شما در میان بگذاریم که به شما در رسیدن به این هدف یاری می نماید:

 • مطمئن شوید که از کاغذ سنباده ریز برای آماده سازی سطح استفاده می کنید.
 • خیلی محکم فشار ندهید، چون این کار سطح پلاستیک را خراش می دهد.
 • برای اثر سایشی کمتر می توانید از سنباده مایع بهره ببرید.
 • مطمئن شوید که از رنگی استفاده می کنید که برای سطوح پلاستیکی فرموله شده است.
 • اگر لیوان یا ظرف پلاستیکی را رنگ می کنید، اجازه ندهید رنگ روی لبه آن نفوذ کند چون رنگ در صورت بلعیدن می تواند مضر باشد.
 • همواره سطح را از قبل آماده و بعد از اتمام کار آب بندی کنید.

ما فقط تعدادی از سطوح را برای نقاشی با رنگ اکریلیک معرفی کردیم، به این معنی که بسیاری از سطوح دیگر وجود دارد که می توانید خودتان آزمایش کنید. بنابراین، مهم نیست که چه سطحی را انتخاب می کنید، همواره مطمئن شوید که سطح را به درستی آماده نموده اید تا یک اثر هنری ماندگار خلق کنید!

سوالات متداول

رنگ اکریلیک به چه سطحی می چسبد؟

رنگ اکریلیک بسیار روان است و می تواند به بیشتر سطوح بچسبد، اما چسبیدن به سطوح صاف مثل شیشه یا فلز سختتر است. قبل از آغاز رنگ آمیزی، باید این سطوح صاف را با سنباده زبر کنید، این کار باعث می گردد رنگ به درستی به سطح مورد نظر بچسبد.

رایج ترین سطوح برای نقاشی با رنگ اکریلیک کدامند؟

بوم رایج ترین و محبوب ترین سطح برای نقاشی با رنگ اکریلیک است. یک بوم را می توان در شرایط از قبل آماده شده خریداری کرد که نیازی به زیرسازی یا آماده سازی ندارد و می توانید بلافاصله نقاشی را آغاز کنید.

اگر بوم نداشتیم روی چه چیزی نقاشی کنیم؟

سطوح متعددی مثل کاغذ، آینه، مبلمان قدیمی و حتی دیوارها برای نقاشی وجود دارند. به سادگی از تخیل خود بهره ببرید و با توجه به نکاتی که در این مطلب عنوان کردیم می توانید تقریبا از هر سطحی برای نقاشی با رنگ اکریلیک در خانه خود بهره ببرید.

منبع: artincontext

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 آبان 1402 بروزرسانی: 1 آبان 1402 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 31312

به "راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب سطح مناسب برای نقاشی با رنگ اکریلیک؛ از بوم نقاشی تا چوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید