رمانی که ماجرای تنگستان را برای نوجوان امروز روایت می نماید

به گزارش دَبی بلاگ، انتشارات سوره مهر در بخش کودک و نوجوان کتابی با اسم آواز تیتروها به قلم ایرج صغیری به تازگی منتشر نموده است.

رمانی که ماجرای تنگستان را برای نوجوان امروز روایت می نماید

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی خبرنگاران، انتشارات سوره مهر در بخش کودک و نوجوان کتابی با نام آواز تیتروها به قلم ایرج صغیری به تازگی منتشر و روانه بازار نشر نموده است. این کتاب در قالب رمان برای توجوانان این سرزمین از روزهایی می گوید که مردم بوشهر به رهبری رئیس علی دلواری علیه دو جناح یعنی دیکتاتوری مستبد محمدعلی شاه و از سوی دیگر مزدوران انگلیسی، با شوری که اوج گرفته بود، مبارزه می کردند.

بیشتربخوانید

داستان کتاب با حضور دو نوجوان تنکسیری که مشغول ماهیگیری هستند شروع می گردد.در ادامه بقیه ماجرا با پیوستن آنها به مبارزات و روایت شان از درگیری هایی که با آن روبه رو می شوند، در بستری پر از رفاقت پیش می رود. نام آواز تیتروها از پرنده ای در بوشهر گرفته شده است که چون صوتی که شبیه به آوای (تی تِ رو) فراوری می نماید، به همین نام خوانده می گردد. این پرنده در قصه به شکلی مثل یک نشان بین حیدر و نوشاد که دو شخصیت اصلی ماجرا هستند، حضور دارد. حضور کلیدی تیتروها در شروع و سرانجام کتاب هم دیده می گردد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

همه شنیدند که تیتروها می خوانند:تیترو... تیترو... حیدر آسمان را نگریست و پرنده ها را جستجو کرد. به یاد شب خاطره انگیزش با زارعباس افتاد. آنها را دید که در اعماق آسمان هم دوش ستاره ها می رفتند و آوازشان دم به دم به تحلیل می رفت. حیدر اندیشید تیتروها الان روی ماهورهایی هستند که با نوشاد در پی اسب ها رفته بود. خنده حسرت باری کرد و سوار به گاری نزدیک شد. ضمن حرکت روی تابوت نوشاد خم شد و آهسته گفت:نوشاد تیتروها هستنا نمی خوای نگاه کنی و آوازشون رو گوش کنی؟ روزی می گفتی تیتروها رو دوست دارم. نمیخوای نگاه کنی؟ حالا روی چراگاه رمه اسبا رسیدن. کاش میتونستی نیم خیز بشی و این پرنده های زیبا را ببینی و آواز پر برکتشون رو بشنوی.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 20944

به "رمانی که ماجرای تنگستان را برای نوجوان امروز روایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمانی که ماجرای تنگستان را برای نوجوان امروز روایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید