رهبران اتحادیه اروپا به زودی به ترکیه سفر می نمایند

به گزارش دابی بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، شارل میشل رئیس شورای اروپا و اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا فردا سه شنبه به آنکارا می فرایند تا درباره نقشه راهی تبادل نظر نمایند که بر اساس مصوبات نشست 26 مارس رهبران این اتحادیه طراحی شده است.

رهبران اتحادیه اروپا به زودی به ترکیه سفر می نمایند

بر همین اساس رهبران اتحادیه اروپا قرار است روز سه شنبه طرح پیشنهادی خود شامل شرایط از سرگیری تدریجی روابط مالی با ترکیه و چگونگی حمایت از پناهندگانی که در این کشور مستقر شده اند را به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور ارائه نمایند.

موضوعات حقوق بشری و حاکمیت قانون از جمله نگرانی های بروکسل در قبال ترکیه است و از جمله محورهای مهم این نقشه راه محسوب می گردد.

شارل میشل پیش از این اعلام نموده بود که اگرچه اتحادیه اروپا با این موضوع موافقت نموده که به آرزوی دیرین آقای اردوغان برای همکاری دوجانبه پاسخ دهد، اما اتحادیه اروپا نیز چارچوبی برای بهبود این روابط دارد و بسیار لازم است که ترکیه رفتار خود را تعدیل کند؛ به همین دلیل بروکسل محتاط است.

ملاقات روز سه شنبه در حالی برگزار خواهد شد که میان اعضای این اتحادیه بویژه آلمان و ایتالیا و اسپانیا از یکسو و یونان، قبرس، کشورهای شمال اروپا و فرانسه از سوی دیگر، بر سر مذاکره با ترکیه اختلافات جدی وجود دارد؛ با این وجود سران اتحادیه در جریان نشست 26 مارس به اتفاق آراء موافقت خود را با رویکرد اتخاذ شده برای مصاحبه با آنکارا اعلام کردند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات روز سه شنبه و از سرگیری این مصاحبهها را فصل جدیدی در روابط اتحادیه و ترکیه توصیف نموده است.

ملاقات روز سه شنبه در حالی انجام می گردد که ترکیه و اتحادیه اروپا یک سال پرتنشی را پشت سر گذاشته اند و اقداماتی همچون اکتشافات گاز ترکیه در شرق مدیترانه همچنین دخالتهای آنکارا در درگیری های سوریه، عراق، لیبی و قره باغ، واکنش های تند بروکسل را در پی داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17048

به "رهبران اتحادیه اروپا به زودی به ترکیه سفر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبران اتحادیه اروپا به زودی به ترکیه سفر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید