شناسایی پروتئینی که عامل سکته قلبی در بیماران کرونایی است

به گزارش دَبی بلاگ، دانشمندان در تازه ترین تحقیقات خود پیروز به شناسایی پروتئینی شدند که عامل سکته قلبی در بیماران کرونایی است.

شناسایی پروتئینی که عامل سکته قلبی در بیماران کرونایی است

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از scitechdaily، نزدیک به دو سال از زمان تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر جهانی که جان میلیون ها نفر را گرفته است، می گذرد؛ و این معما که پروتئین های موجود در ویروس سارس-کوو-2 مسئول آسیب شدید عروقی هستند که حتی می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود، هنوز حل نشده است. اکنون برای اولین بار تیمی از کارشناسان توانسته اند 5 پروتئین از 29 پروتئین سازنده ویروس را شناسایی کنند که مسئول آسیب رساندن به رگ های خونی هستند. محققان امیدوارند شناسایی این پروتئین ها به توسعه دارو های هدفمند برای کووید-19 کمک کند که آسیب عروقی را کاهش می دهد.

محققان می گویند ما شاهد شیوع بسیار بالای بیماری های عروقی و لخته شدن خون، به عنوان مثال سکته مغزی و حمله قلبی، در میان بیماران کووید هستیم. ما تمایل داریم کووید را در درجه اول یک بیماری تنفسی بدانیم، اما حقیقت این است که بیماران مبتلا به کرونا سه برابر بیشتر در معرض سکته مغزی یا حمله قلبی هستند. همه شواهد نشان می دهد ویروس به شدت به رگ های خونی یا سلول های اندوتلیال که رگ های خونی را پوشانده اند آسیب می زند. با این حال، تا به امروز این ویروس به عنوان یک موجود در نظر گرفته شده است. ما می خواستیم بفهمیم کدام پروتئین های ویروس مسئول این نوع آسیب هستند.

کروناویروس تازه یک ویروس نسبتا ساده است در مجموع از 29 پروتئین مختلف (در مقایسه با ده ها هزار پروتئین تولید شده از طریق بدن انسان) تشکیل شده است. محققان از RNA هر یک از پروتئین های کووید-19 استفاده کردند و واکنشی را که هنگام قرار دادن توالی های مختلف RNA در سلول های عروق خونی انسان در آزمایشگاه رخ داد، بررسی کردند. آن ها از این طریق توانستند پنج پروتئین کروناویروس را شناسایی کنند که به رگ های خونی آسیب می رساند.

دانشمندان گفتند زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می شود، شروع به تولید 29 پروتئین می کند، یک ویروس تازه تشکیل می شود، آن ویروس 29 پروتئین تازه تولید می کند و غیره. در این فرآیند، رگ های خونی ما از لوله های مات به نوعی توری یا تکه های پارچه قابل نفوذ تبدیل می شوند و به موازات آن لخته شدن خون افزایش می یابد. ما به طور کامل اثر هر یک از 29 پروتئین بیان شده از طریق ویروس را بررسی کردیم و در شناسایی پنج پروتئین خاص که بیشترین آسیب را به سلول های اندوتلیال و در نتیجه به ثبات و عملکرد عروقی وارد می کنند، پیروز بودیم. علاوه بر این، ما از یک مدل محاسباتی پیشرفته از طریق پروفسور شاران استفاده کردیم که به ما امکان می دهد بدون اینکه در آزمایشگاه آن ها را در عمل ببینیم، ارزیابی و شناسایی کنیم که کدام پروتئین های ویروس کرونا بیشترین تاثیر را بر سایر بافت ها دارند.

آن ها می گویند شناسایی این پروتئین ها ممکن است پیامد های قابل توجهی در مبارزه با ویروس داشته باشد. تحقیق ما می تواند به یافتن اهداف دارویی کمک کند که برای متوقف کردن فعالیت ویروس استفاده می شود، یا آسیب به رگ های خونی را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21679

به "شناسایی پروتئینی که عامل سکته قلبی در بیماران کرونایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی پروتئینی که عامل سکته قلبی در بیماران کرونایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید