عربستان از نظر آزادی بیان در رتبه آخر نهاده شد

به گزارش دابی بلاگ، بر اساس گزارش یک سازمان بین المللی طبق 25 شاخص، عربستان سعودی در میان کشورهای عربی از نظر آزادی بیان رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

عربستان از نظر آزادی بیان در رتبه آخر نهاده شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، سازمان بین المللی فریدوم شرایط دموکراسی در کشورهای سراسر دنیا را بر اساس 25 شاخص مورد آنالیز قرار داده که در میان کشورهای عربی عربستان سعودی در سایه سیاست های سرکوبگرانه رژیم آل سعود و عدم وجود یک نظام دموکراتیک در آن، شرایط مطلوبی از نظر آزادی بیان و دموکراسی ندارد.

این سازمان که کار خود را از سال 1941 شروع نموده کشورها را طبق 25 شاخص از نظر دموکراسی و آزادی بیان به سه دسته آزاد، آزادی جزئی و غیر آزاد طبقه بندی نموده است.

بر اساس این گزارش، از سالهای گذشته تا به امروز از میان 195 دولت مستقل 73 کشور در زمینه آزادی بیان عقب گرد داشتند و تنها 28 کشور با رشد مثبت روبرو بودند.

بنابراین کمتر از 20 درصد جمعیت دنیا در کشورهایی زندگی می نمایند که در حال حاضر بر اساس طبقه بندی این سازمان در گروه کشورهای آزاد هستند.

در کشورهایی مانند بلاروس و هنگ کنگ محدودیت های جدید در رابطه با آزادی بیان تصویب شده و رژیم ها به سرکوب معترضان روی آورده اند که بازتاب های بین المللی زیادی نداشت.

در کشورهای عربی این گزارش نشان می دهد همه این کشورها به جز هفت کشور که شامل تونس، مغرب، موریتانی، لبنان، کویت و کومور است در لیست کشورهای غیر آزاد قرار گرفتند.

کشورهای عربی همچنین از مسائل اساسی همچون فرقه گرایی و مداخلات خارجی و تبعیض طبقاتی رنج می برند.

رتبه بندی کشورهای عربی از نظر آزادی بیان به شکل زیر است:

تونس: 71 امتیاز (آزاد)

لبنان: 43 امتیاز (آزادی جزئی)

کومور: 42 امتیاز (آزادی جزئی)

مراکش: 37 امتیاز (آزادی جزئی)

کویت: 37 امتیاز (آزادی جزئی)

موریتانی: 35 امتیاز (آزادی جزئی)

اردن: 34 امتیاز (غیرآزاد)

الجزایر: 32 امتیاز (غیرآزاد)

عراق: 29 امتیاز (غیرآزاد)

قطر: 25 امتیاز (غیرآزاد)

جیبوتی: 24 امتیاز (غیرآزاد)

سلطان نشین عمان: 23 امتیاز (غیرآزاد)

مصر: 18 امتیاز (غیرآزاد)

امارات متحده عربی: 17 امتیاز (غیرآزاد)

سودان: 17 امتیاز (غیرآزاد)

بحرین: 12 امتیاز (غیرآزاد)

یمن: 11 امتیاز (غیرآزاد)

لیبی: 9 امتیاز (غیرآزاد)

عربستان سعودی: 7 امتیاز(غیرآزاد)

سومالی: 7 امتیاز (غیرآزاد)

در این میان عربستان سعودی بعد از ترور وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود از نظر سرکوب آزادی بیان بیشترین توجه را به خود جلب نموده است. از جمله سایر روش های سرکوب آزادی بیان در عربستان اعمال محدودیت در اخذ گذرنامه و یا لغو آنها برای کنترل رفت و آمد شهروندان به خارج از کشور، هک تلفن همراه با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی و تهدید اعضای خانواده فعالان اجتماعی مقیم خارج کشور می باشد.

پیش از این نیز نتایج پژوهش مرکز مطالعات و انتشارات البیت الخلیجیّ نشان داد؛ عربستان در میان کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس از نظر سرکوب، استبداد و جرائم مربوط به قتل شهروندان در رتبه نخست قرار گرفته است.

براساس این پژوهش، عربستان شاهد محاکمه های قضایی ظالمانه و بازداشت های ظالمانه است و محاکمه ده ها شهروند متهم درباره آزادی بیان نیز دارای ایراد های حقوقی است.

ریاض همچنین به وسیله مزدورانش در شرکت توئیتر توانسته است هزاران حسابی را که از نظام سعودی انتقاد می نمایند و نیز حساب های افرادی در خاندان آل سعود را شناسایی کند. همین باعث شده است بسیاری از فعالان علیه مقامات اطلاعاتی سعودی در دادگاه های آمریکا شکایت نمایند.

اقدام رژیم سعودی برای هک ایمیل لجین الهذلول

خواهر لجین الهذلول در توئیتر خود نوشت که ایمیل خواهرش از سوی احزاب تحت حمایت دولت سعودی در معرض هک شدن قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از الخلیج الجدید، لینا الهذلول خاطرنشان کرد که پست الکترونیکی خواهرش لجین الهذلول فعال زن سعودی از سوی احزاب مورد حمایت دولت عربستان در معرض هک قرار گرفته است.

لینا روز شنبه خاطرنشان کرد که لجین قبل از انتشار تصویری، در تاریخ 2 مارس اعلانی اخطاری از سوی شرکت گوگل مبنی بر کوشش هکرها برای سرقت رمز عبور ایمیل وی دریافت کرد و این در حالی بود که لجین در همان روز برای برطرف ممنوعیت سفرش و محکومیتش به دادگاه تجدید نظر سعودی رفته بود.

لینا در حساب توئیتر خود نوشت: شرکت گوگل به لجین هشدار داد که کوشش برای سرقت رمز عبور ایمیل او توسط احزاب مورد حمایت دولت اجرا شده است.

لجین الهذلول، فعال زن عربستانی که در حوزه حقوق زنان فعالیت داشته و اخیرا پس از حدود سه سال حبس، از زندان های این کشور آزاد شده، با حضور در جلسه تجدیدنظر، لغو تمامی محدودیت های سفر و کار علیه خود را خواهان شد.

دادگاه عربستان در دسامبر گذشته بر اساس قانون مبارزه با تروریسم این کشور، الهذلول را به پنج سال و هشت ماه حبس محکوم نموده بود اما پس از گذشت نزدیک به سه سال از این حکم، مابقی آن لغو شده و الهذلول آزاد شد. با این حال الهذلول پس از آزادی نیز اجازه سفر به خارج از عربستان را ندارد.

لجین الهذلول مه 2018 به همراه چند فعال دیگر در زمینه حقوق بشر و دفاع از حقوق زنان بازداشت شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 16140

به "عربستان از نظر آزادی بیان در رتبه آخر نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان از نظر آزادی بیان در رتبه آخر نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید