غار موزه وزیری در لواسان ، اولین موزه خصوصی ایران !!

به گزارش دَبی بلاگ، اولین غار موزه خصوصی ایران و تهران به نام غارموزه وزیری، از پرطرفدارترین موزه های تهران است که به وسیله هنرمند برجسته، دکتر ناصر هوشمند وزیری با خلاقیتی مثال زدنی و ایده ای خلاقانه ساخته شده و با اینکه هنوز کامل نشده، تبدیل به یکی از مهم ترین موزه ها و جاهای دیدنی تهران گشته است. کلیه هزینه های ساخت این موزه را دکتر وزیری پرداخته. وی در سال 1384 فعالیت خود را در لواسان تهران شروع نمود. او که از مجسمه سازان طراز اول ایران می باشد، مسئول اداره غار موزه وزیری است. با خبرنگاران همراه باشید تا با این غار که از مجذوب کننده ترین جاهای دیدنی تهران است، بیشتر آشنا شوید.

غار موزه وزیری در لواسان ، اولین موزه خصوصی ایران !!

دکتر جمشید وزیری

بیشتر آثار این هنرمند برجسته کشورمان، شامل بخش های کارگاهی و نمایشگاهی، آموزشی، نگارخانه، صنایع دستی و سالن اجتماعات می باشد. بیشتر داستان های شاهنامه فردوسی و فولکلور و فرهنگ اصیل ایران را می توان در آثار دکتر ناصر هوشمند وزیری به طور واضح مشاهده نمود که در این غار موزه، آثاری را که در این زمینه ها خلق کرده است، به نمایش گذاشته. بعلاوه در حالی که 6 سال بیشتر از فعالیت ایشان نمی گذرد، برای به نمایش گذاشتن آثار، دالان هایی را در دل کوه حفاری کرده اند که هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است. درواقع هنر این هنرمند بزرگ است که موزه را تبدیل به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی تهران کرده است.

تاریخ ایران در غار موزه وزیری!!

توضیحاتی که استاد وزیری در مورد آثارشان به بازدیدنمایندگان ارائه می دهند، بسیار جالب و کامل می باشد. ایشان با این کار خودشان باعث ترویج هر چه بیشتر فرهنگ اصیل ایرانی در بین گردشگران می شوند . گردشگران می توانند در این موزه آزادانه به گشت و گذار بپردازند و حتی عکاسی نمایند و کسی هم جلویشان را نخواهد گرفت. بعلاوه اگر مشغول تحصیل در رشته هنر می باشید، می توانید از ایده هایی که استاد دکتر ناصر هوشمند وزیری در اختیارتان قرار می دهد، در کارورزی خود استفاده نمایید. روح اساطیر ایرانی را می توان در تمام بخش های این غارموزه که از برترین موزه های تهران است، به وضوح مشاهده نمود. مردان بزرگی که کسی را یارای مقابله با آنان نبود و دارای زهره شیر بودند و از هیچ چیز و هیچ کس باکی نداشتند. این حس را می توان در حیاط یا حتی در سالن زنده یاد ایرج بسطامی در کارگاه و یا در کل غار به طور محسوسی حس نمود. همه این اساطیر و پهلوانان و قهرمانان گذشته ایران به وسیله آثار استاد در معرض دید گردشگران و بازدید نمایندگان با هر ذوق هنری، قرار داده شده اند.

اشیا و مجسمه های موزه !!

در یکی از تالار های این غار موزه، نیزه های بلند نگهبانان گارد جاویدان چنان خودنمایی می نمایند که گویی برای یک نبرد جانانه آماده اند و در حال نگهبانی گل افسانه ای هخامنشیان یعنی لوتوس هستند و بعلاوه می توان نیم تنه میرزا کوچک خان جنگلی را در یکی دیگر از تالار ها به نظاره نشست؛ انگار که تازه از تنش بیرون آورده شده است. همه اینها به وسیله استاد وزیری برای بازدید نمایندگان از غار موزه وزیری تهیه و تدارک دیده شده است. رستم دستان را نیز می توان در یکی از تالار های دیگر این غار دید. در قسمتی که از دهان شیر بگذری به جایی می رسی که می بینی، رستم دستان با گرز گاوسر خود، چنان به دیوار غار تکیه داده که انگار زئوس، کیهان را بر دوش خود قرارداده است.

موزه ای متفاوت با صاحبی هوشمند !!

دکتر ناصر هوشمند وزیری دارای نشان درجه یک هنر و دکتری افتخاری هستند که از وزیر وقت دریافت کرده و ایشان مدرک مجسمه سازی خود را تقریبا 43 سال پیش از دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت نمودند. آقای وزیری از بس در امر مجسمه سازی کار کرده است، دستانشان پینه بسته اند، اما اگر نبود کوشش ایشان در زمینه احیای فرهنگ اصیل ایرانی، چه بسا ما دچار مسائل زیادی در این زمینه می شدیم، پس باید قدر دان ایشان بود. غار موزه وزیری نسبت به موزه های تهران حتی موزه های بزرگ دیگر امتیاز ویژه ای دارد و آن این است که ایشان پز و پرستیژ هنرمندی به کسی نمی فروشند، در صورتی که کمتر می توان در موزه های تهران شاهد این خصوصیت اخلاقی بود. این موزه در مقایسه با موزه های بزرگی مثل موزه فرش، موزه هنر های زیبا یا حتی گالری هایی که در سطح شهر به وفور یافت می شوند، زیاد شیک به نظر نمی رسد، اما پر از صفا و صمیمیتی است که در دیگر موزه ها نمی توان مانند آن را یافت. به جرات می توان گفت که دکتر وزیری، مرد هنر است و عاشق کارش. ایشان اگر چه رتبه نخست بی ینال مجسمه سازی کشور را در سال 74 به دست آوردند، اما به هیچ وجه دل به این مقام ها نسپرده اند، بلکه به کارشان عشق ورزیده و خودشان را در دامان هنر غرق کرده اند و از این کوشش فراوان توانسته اند توشه ای بردارند و آن توشه، غار موزه وزیری می باشد که به این زیبایی و با عظمت احداث شده است و در اختیار علاقه مندان هنر و آحاد مردم قرار گرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 28907

به "غار موزه وزیری در لواسان ، اولین موزه خصوصی ایران !!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار موزه وزیری در لواسان ، اولین موزه خصوصی ایران !!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید