مکث تلویزیون برای روایت های جذاب مردم ، راویان هزارداستان این بار در شبکه دو سفره دل باز کردند

به گزارش دابی بلاگ، برنامه تلویزیونیمکث به عنوان ویژه برنامه پیش ازافطار شبکه دو سیما با نگاهی ویژه سراغ قصه های اجتماعی رفته است.

مکث تلویزیون برای روایت های جذاب مردم ، راویان هزارداستان این بار در شبکه دو سفره دل باز کردند

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، سید مرتضی حسینی ـ معمولاً تصویری که مخاطبان تلویزیون از برنامه های گفتگومحور دارند، حضور یک مجری حرفه ای و شناخته شده در مقابل مهمانی از جنس سیاسیون، هنرمندان، ورزشکاران و درمجموع چهره های شناخته شده جامعه است.

این فرایند در ویژه برنامه های مناسبتی ماه رمضان به شکلی پررنگ تر دیده می شد. البته در سال های اخیر این شکل از برنامه های تلویزیونی گفتگومحور حداقل از حیث جنس مهمانان تا اندازه ای فرق کرده است.

مکث و میزبانان نام آشنا

بعد از این که از حدود یک دهه پیش برنامه ماه عسل محور خود را بر مبنای مهمانانی از جنس مردم قرار داد، شاهد حضور مهمانانی در این گونه برنامه ها بودیم که نه پیش، که پس از پخش برنامه به چهره ای شناخته شده تبدیل شدند. این شهرت به دلیل شیوه خاص زندگی، روایتی از گذشته آنها و یا کارهای ویژه ای بود که در قبال خود، خانواده و اطرافیان و جامعه انجام داده بودند.

این فرایند البته در سال های بعد هم تکرار شد به گونه ای که امسال تقریباً در تمام برنامه ها گفتگومحور شبکه های اصلی تلویزیون در ماه رمضان شاهد حضور مردم عادی به عنوان مهمان برنامه هستیم.با این حال این برنامه ها هریک واجد ارزش و ویژگی های خاص خودهستند و در نتیجه مخاطبان مختص به خود را نیز جذب می کنند. در این بین مکث به عنوان ویژه برنامه پیش از افطار شبکه دو سیما دارای خصلت هایی است که آن را از سایر برنامه ها متفاوت می سازد.

این برنامه به تهیه کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی مریم نوابی نژاد با نگاهی ویژه سراغ قصه های اجتماعی رفته ؛ قصه آدم ها و موقعیت هایی که قبل و بعد از کرونا حال و روزشان عوض شده است.

برنامه ای اجتماع محور که به صورت گپ و گفت میان هنرمندانی نظیر گلاره عباسی، فریبا متخصص، فرناز رهنما، پیام دهکردی، الهام پاوه نژاد، رسول نجفیان، داریوش کاردان، چنگیز جلیلوند، گیتی خامنه، مریم سعادت و رضا رفیع به عنوان میزبان از یک سو و صاحبان داستان های اجتماعی مربوط به کرونا در طرف دیگر، ضبط و پخش می شود.

فرحانی: مکث حاصل یک هم فکری و کار گروهی است اما طرح و ایده اولیه این برنامه و هزارداستان متعلق به خانم نوابی نژاد بود

میراث هزارداستان در شبکه ای دیگر

مکث البته بر شانه های یک برنامه پرمخاطب و شناخته شده استوار شده است؛ هزارداستان که چندسالی بود در ماه های رمضان، محرم و صفر و گاهی سایر ایام سال از شبکه نسیم مهمان خانه های مردم می شد.در هزارداستان مخاطبان برای اولین بار شاهد ساختار و محتوایی متفاوت از برنامه های گفتگومحور بودند.

در این برنامه به جای یک مجری ثابت، میزبانان که عموماً از میان بازیگران محبوب و شناخته شده انتخاب می شدند کار گفتگو با مهمانان را به عهده داشتند. این میزبان ها در فضایی صمیمی و به دور از تشریفات مرسوم، گفتگو با مهمانان برنامه را پیش می بردند. مهمان هایی که مردمانی از جنس آدم های اطراف خودمان بودند؛ مردمی با همان خصلت های مثبت و منفی و مسائل ریز و درشتی که احتمالاً بخشی از مخاطبان مستقیم یا غیرمستقیم با پیامدهای آن درگیر بودند.

بیش از 300 قسمت از هزارداستان در پنج فصل و در طی حدود حدود سه سال از شبکه نسیم روی آنتن رفت. به گونه ای که می توان گفت این برنامه به یکی از برندهای این شبکه در ماه مبارک رمضان و دو ماه محرم و صفر تبدیل شده بود.

با این حال گروه سازنده این برنامه، امسال درماه مبارک رمضان با اعمال چند تغییر که از همه آنها مهم تر و عیان تر تغییر نام برنامه از هزارداستان به مکث بود، ازطریق امواج شبکه دو مهمان خانه ایرانیان روزه دار شدند.

در یک عصر مطبوع اردیبهشتی و در میانه ماه مبارک رمضان فرصتی دست داد تا در محل ضبط این برنامه حضور پیدا کنیم. رستورانی نه چندان بزرگ در یکی از محلات شمالی تهران، لوکشینی است که برای ضبط مکث آماده شده است.

در آستانه ورود و از پشت درهای شیشه ا رستوران که به خاطر ماه مبارک رمضان و البته حضور گروه سازنده تعطیل است، جواد فرحانی تهیه کننده نام آشنای مکث را می بینیم که پشت یکی از جایگاه ها نشسته و مشغول صحبت با تلفن همراه است.

با هماهنگی اجرا شده، وارد محل ضبط می شویم. راهرو ورودی رستوران، همان ورودی برنامه است که مجریان یا بهتر بگوییم میزبانان در ابتدای هر قسمت از برنامه، با بینندگان سلام و علیک کرده و وارد فضای استودیوی اصلی می شوند. استودیویی که با طراحی دکور ساده اما جذاب مکث از حالت رستورانی خارج شده است.

پس از یک احوالپرسی کوتاه با جواد فرحانی، به سمت فضای کوچکی که با پارتیشن از فضای سالن رستوران جداشده است می روم. چند جایگاه، یک میز بزرگ، دو نمایشگر و وسایل ضبط و تنظیم صدا و تصویر به نوعی اتاق فرمان و کارگردانی مکث را تشکیل می دهد.

مکث به عنوان ویژه برنامه پیش از افطار شبکه دو سیما دارای خصلت هایی است که آن را از سایر برنامه ها متفاوت می سازد

بخش اول برنامه درحال ضبط است. مریم نوابی نژاد کارگردان و منصور نیکخواه کارگردان تلویزیونی برنامه، چشم از نمایشگرها برنمی دارند. صدابردار نیز کاملاً روی کیفیت و میزان ورودی صدا متمرکز شده است.

میزبان برنامه گیتی خامنه مجری شناخته شده برنامه های کودک تلویزیون در دهه شصت و هفتاد است. مهمانان بخش اول هم دو دانشجوی خارجی مقیم ایران هستند. با توجه به درگیر بودن عوامل با ضبط برنامه، به سلام و خداقوتی کوتاه با خانم نوابی نژاد و آقای نیکخواه بسنده کرده و ترجیح می دهم گفتگوی بیشتر با آنها را به فاصله وقفه کوتاه بین دو قسمت برنامه موکول کنم.

نسبت مکث و نسیم

در این فرصت، با جواد فرحانی هم صحبت می شوم. تهیه کننده جوان اما باتجربه ای که چندسالی است هم در تلویزیون و هم در سینما به نامی شناخته شده بدل شده است. شکرستان، خندوانه، شبی با عبدی و هزارداستان از جمله برنامه های تلویزیونی هستند که نام جواد فرحانی را به عنوان تهیه کننده در کنار خود می بینند. سریال های شب عید و دل (شبکه نمایش خانگی) در کنار فیلم سینمایی خوابم میاد از جمله کارهایی است که این تهیه کننده خرمشهری سینما و تلویزیون تهیه کنندگی آن ها را به عهده داشته است.

فرحانی با خوشرویی جوابگوی پرسش های ماست. او درباره مهم ترین تفاوت های مکث با هزارداستان می گوید: شاید آشکارترین تفاوت این باشد که هزارداستان مربوط به شبکه نسیم می شد و مکث از شبکه دو پخش می شود. هزارداستان در شبکه نسیم یک برنامه پربیننده بود و حتی در جشنواره جام جم در کنار برنامه ای مثل برنامه نود به عنوان برنامه برگزیده انتخاب شد. درحالی که رقبای قدری مثل ماه عسل و برنامه های ترکیبی دیگر داشت.

تهیه کننده مکث کمی در جایگاه جابه جا می شود و انگار که یاد موضوع نامطلوبی افتاده، برخلاف جملات قبلی با لحنی شمرده می گوید: متأسفانه بعضی از دوستان ما در شبکه نسیم کم لطفی کردند و شرایط به گونه ای پیش رفت که امکان همکاری فراهم نشد. خودم هم نمی دانم چرا به این نتیجه رسیدند که هزارداستان ادامه پیدا نکند. البته آقای احسانی (مدیر شبکه نسیم) یک مدیر فرهنگی درجه یک و دوست داشتنی است، اما به نظرم مدیران میانی قدر این برنامه را ندانستند؛ درحالی که مدیران کلان خوب برخورد کردند و ارزش کار و برند را می شناختند.

او درباره این که چرا محتوا و ساختار کلی هزار داستان را در مکث هم ادامه داده اند نیز گفت: چون ما به این جنس کار اعتقاد داریم. داستان تعریف کردن برای مردم، کارکرد و لازمه رسانه است. دیگر برنامه های سلبریتی محور در نظرسنجی های رتبه بالایی ندارند و درعوض برنامه هایی مثل عصر جدید اول می شود، چرا؟ چون مردم عادی سوژه آن هستند، مردم هستند که جلوی شما نشسته اند و اصل قضیه آنها هستند. بنابر این فارغ از موضوع، از مردم عادی گفتن و شنیدن را رسالت خودمان می دانیم. این اصلاً رسالت ماست. حالا نسیم نشود، شبکه دو! شبکه دو نشود، یک جای دیگر!

گوشی تلفنش چندبار زنگ می خورد اما فرحانی ترجیح می دهد صحبت هایش را قطع نکند. او بر این نکته تأکید می کند که مکث هم مثل هزارداستان حاصل یک کار گروهی است و برخلاف بسیاری از برنامه های تلویزیون کسی نمی تواند آن را به نفع خودش مصادره کند: ما مکث را با سه روز پیش تولید آغاز کردیم که به نظرم در برنامه سازی یک رکورد است. ما در سه روز دکور زدیم و پیش تولید داشتیم.

مکث متکی به شخص نیست!

او بار دیگر گریزی به گذشته می زند تا صحبت هایش را تکمیل کند: هزارداستان از معدود برنامه های سازمان بود که این خصلت متکی به فرد نبودن در آن برجسته بود. من خبر داشتم که آقای میرباقری هم به شدت حامی آن برنامه بود و حتی این که ما مکث را در شبکه دو روی آنتن بردیم با نظر مثبت آقای میرباقری همراه شد.

فرحانی: متأسفانه بعضی از دوستان ما در شبکه نسیم کم لطفی کردند و شرایط به گونه ای پیش رفت که امکان همکاری و ادامه تولید هزارداستان فراهم نشد

تهیه کننده مکث با اعلام این مطلب که بیشتر عوامل این برنامه در هزارداستان هم تجربه همکاری داشتند می گوید: شاید مهم ترین تفاوت مکث و هزارداستان این باشد که در هزارداستان ما در هر قسمت یک مجری داشتیم، اما اینجا مجریان هفتگی هستند. ما تجربه همکاری با تعداد زیادی از هنرمندان به عنوان میزبان را در هزارداستان داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که این دوستان حضور گرم تر و مؤثرتری داشتند. بنابراین برای همکاری در مکث انتخاب شدند. این انتخاب حاصل تجربه ای است که از آن برنامه قبلی داشتیم.

ضبط بخش اول برنامه روبه اتمام است. با این حال پرسش های زیادی باقی مانده که ادامه آن را به زمان دیگر و گفتگوی مشروح تری موکول می کنیم. فرحانی در پایان انگار که چیزی یادش آمده باشد می گوید: همان طور که گفتم، مکث حاصل یک همفکری و کارگروهی است اما طرح اولیه و درحقیقت ایده اولیه این برنامه و هزارداستان متعلق به خانم نوابی نژاد بود. من جنسِ مردمی این کار را دوست داشتم. ضمن این که تنوع گسترده فرهنگی و جغرافیایی مهمانان برنامه هم برای ما مهم است. معتقدم که تلویزیون واقعاً باید آینه تمام قدی برای همه مردم ایران باشد.

همهمه عوامل سکوت فضا را می شکند؛ ضبط قسمت اول برنامه به پایان رسیده و مهمانان و میزبان از استودیو خارج می شوند. عوامل برنامه در فاصله رسیدن مهمانان بخش دوم فرصتی برای استراحت و آماده شدن برای ادامه کار پیدا کردند.

گیتی خامنه میزبان این قسمت از مکث است. لحظاتی از اجرای اول او را از طریق نمایشگرهای برنامه دیدم. همچون همواره اجرایی درست، بدون حرکت یا گفتن جملاتی اضافه، آرامشی مثال زدنی، با لحنی مؤثر و سرعتی به اندازه در بیان واژگان. همه اینها نشان از آرامش، تسلط سخت گیری او در استفاده به موقع از کلمات دارد.

با این که مهمانان بخش اول دانشجویان غیرایرانی هستند و درک زبان فارسی و صحبت کردن برایشان سخت است، اما تسلط خامنه و صمیمیتی که در کلامش موج می زند به مهمانان آرامش داده و یخ گفتگو را آب می کند. آشنایی این مجری پیشکسوت تلویزیون با زبان انگلیسی هم به کمکش می آید و خروجی کار گفتگویی جذاب و دینی می شود.

او همان مجری مهربان و خوش برخورد برنامه های کودک دهه شصت است که بسیاری از جوانان و میانسالان این روزها، انبوهی از خاطرات ماندگار تصویری را با حضور او او در گنجه ذهن خود جای داده اند.

خانم میزبان از دلایل حضورش در برنامه می گوید

خانم خامنه با مهربانی و در شرایطی که به تازگی که از اجرای برنامه فارغ شده بود وقتش را در اختیار ما گذاشت. او از میزبانان وفادار و همراهان همیشگی برنامه هزارداستان است که حالا به عنوان یکی از چند مجری برنامه مکث در ماه مبارک رمضان مهمان خانه های مردم شده است.

خامنه از مریم نوابی نژاد (ایده پرداز و طراح هزارداستان و کارگردان مکث) و جواد فرحانی(تهیه کننده) به عنوان برنامه سازانی یاد می کند که همواره ایده های قابل تأمل و ارزشمندی در برنامه سازی تلویزیونی داشته و دارند.

خامنه: برای من هر برنامه ای که سوژه اصلی آن مردم باشند و ناگفته های زندگی آنها موضوع داشته باشد جذابیت دارد

او دراین باره می گوید: این دو عزیز برای بالا بردن کیفیت کارشان حساسیت زیادی دارند و کارهایی که پیش از این برنامه در تلویزیون داشته اند هیچ گاه پرداختی سطحی و موضوعی تکراری نداشته است . برنامه های خبرنگارانن سرشار از ایده های ارزشمند و بهره گرفته از خلاقیت است و حرف های زیادی برای گفتن دارند. کار کردن با ایشان را همواره دوست داشته ام.

خامنه دلایل تداوم همکاری با این مجموعه برنامه ساز را نیز این گونه شرح می دهد: زمانی که به گروه هزارداستان پیوستم حاصل آن رضایت بود و زمانی که این همکاری در مکث هم ادامه پیدا کرد این احساس خرسندی ادامه پیدا کرد.

او ادامه می دهد: این از مزایای کار با یک گروه بسیار حرفه ای است! جناب آقای فرحانی به عنوان یک تهیه کننده دلسوز و حرفه ای، در همه تجربیات مشترک ما خوش درخشیده اند. آشنایی با خانم نوابی نژاد و ایده های نابی که دارند نیز یک شانس بزرگ است. بانویی با طرح های فوق العاده و خاصی که تا آن زمان نمی دانستم که زحمت و همت یافتن چنین سوژه هایی را دوستانی مثل ایشان به عهده دارند. خیلی از اوقات مخاطبان و حتی ما که درگیر کار هستیم توجه نداریم که بعضی از افرادی که پشت صحنه هستند چه نقش تأثیرگذاری در کسب موفقیت یک برنامه تلویزیونی دارند و اگر آنها نباشند بسیاری از این برنامه ها اصلاً شکل نخواهد گرفت.

سوژه هایی از دل مردم و برای مردم

میزبان برنامه تلویزیون مکث پس از یک مکث کوتاه این گونه صحبت هایش را پی می گیرد: دلیل دیگری که همچنان من را به ادامه این همکاری راغب می کند این است که شخصاً برای من هر برنامه ای که سوژه اصلی آن مردم باشند و ناگفته های زندگی خبرنگارانن در آن برنامه موضوع داشته باشد جذابیت دارد. از نگاه من جذاب ترین، دیدنی ترین و پربارترین برنامه های تلویزیون، برنامه هایی هستند که موضوعشان را از خود مردم و مسائل مربوط به آنها وام می گیرند. هزارداستان و مکث واجد چنین شرایطی هستند؛ یعنی زمانی که سوژه ها را به شما معرفی می کنند حتی خود ما هم تحت تأثیر خاص بودن شرایط زندگی بعضی آدم ها قرار می گیریم.

این مجری پیشکسوت در این بین به نکته مهم و قابل تأملی هم اشاره می کند: یکی از مزایای این دو برنامه که برای من بسیار دلچسب و خواستنی است و احتمالاً برای مخاطبان هم جالب توجه باشد این است که ما به عنوان میزبان تا پیش از این که در استودیو مهمانان را ببینیم، با آنها صحبت نمی کنیم. یعنی نهایتاً یک سلام و احوالپرسی ساده و یک معرفی کلی از آنها و بعد دیگر هیچ سؤال و جواب دیگری پیش از برنامه اتفاق نمی افتد. این از نظر من فوق العاده است و باعث می شود که میزبان برنامه در کنار مخاطبان، در راستا آشنایی با مهمان گام به گام پیش برود، اوج ها و فرودهای زندگی مهمانان و گره افکنی ها و گره گشایی ها را با تمام وجود حس کند و از آن لذت ببرد.

نوابی نژاد:در مکث همه داستان ها به نوعی با کرونا مرتبط هستند

او با همان لحن آشنا و مهربان خود ادامه می دهد: به جز یک آشنایی جزئی و راستا کلی برنامه، هیچ سناریویی از قبل معین نشده. به خوبی به یاد دارم در یکی از برنامه ها پیش از ضبط با یکی از مهمانان مشغول صحبت بودم. ایشان مواردی را مطرح می کردند که برای خود من جذابیت داشت. خانم نوابی نژاد درست در همین لحظه به درستی به من یادآوری کردند که بهتر است کشف کردن های بیشتر را برای جلوی دوربین بگذاری!

خامنه تأکید می کند: برای همین است که هر حالت، هر حس عاطفی و هر احساس و واکنشی که شما به عنوان مخاطب در چارچوب تصویر می بینید دقیقاً همان چیزی است که اینجا بین ما و مهمانان جریان پیدا می کند. البته خانم نوابی نژاد در جایگاه کارگردان از طریق گوشی با ما در ارتباط هستند و اگر ذکر نکته ای را لازم بدانند به ما یادآوری می کنند اما گفتگوها در راستا طبیعی خود پیش می رود و به همین خاطر روایت های مهمانان مکث که این روزها بیشتر با موضوع شیوع ویروس کرونا است به جان و دل مخاطب می نشیند.

با آمدن دو خانم جوان بخش دوم ضبط این قسمت ازمکث آغاز می شود. تصویربرداران پشت دوربین قرار می گیرند. در استودیوی اصلی سکوت حاکم است و تنها گفتگوی خامنه و مهمانان به گوش می رسد. ضبط برنامه بدون وقفه ادامه دارد و فقط یکی دو بار به خاطر صداهای اضافه و پیش بینی نشده ای که از خارج از فضای رستوران به داخل استودیو می آید قطع می شود.

در این سو، مریم نوابی نژاد و منصور نیکخواه چشم به مانیتور دوخته اند تا چیزی از قلم نیفتد. خانم کارگردان با میکروفونی که در دست دارد گاهی نکاتی را به آرامی به میزبان برنامه گوشزد می کند. او که به واسطه تحقیقات قبلی، بیشتر با مهمانان و داستان زندگی خبرنگارانن آشناست راستا گفتگو را به سمتی می برد که در آن مهمان برنامه اطلاعات لازم در داستان زندگی خود را بازگو کند. ضبط بخش دوم نیز حدود یک ساعت طول می کشد. باپایان این بخش که به معنای پایان یک روز کاری است، فرصتی دست می دهد تا دقایقی با مریم نوابی نژاد نیز صحبت کنیم.

ویژگی مهم میزبانان مکث از زبان خانم کارگردان

نوابی نژاد کارگردان مکث است. او پیش از این در هزارداستان نیز طراح و ایده پرداز بود و از مقطعی به بعد کارگردانی را نیز به عهده گرفت. نوابی نژاد علاوه بر بر سابقه طولانی در زمینه روزنامه نگاری اجتماعی، در برنامه هایی همچون ماه عسل و خندوانه نیز به عنوان ایده پرداز و مسئول انتخاب مهمانان فعالیت کرده است. شاید اوج فعالیت وی در تلویزیون پیش از هزاداستان و مکث را بتوان در یافتن سوژه ها و مهمانان برنامه پرمخاطب برنامه ماه عسل دانست. همکاری نوابی نژاد با این برنامه پرطرفدار از سال 1388 آغاز شد و تا سال 1394 ادامه داشت.

خامنه: ما به عنوان میزبان برنامه تا پیش از این که در استودیو مهمانان را ببینیم، با آنها صحبت نمی کنیم

او در ابتدای صحبت هایش با اشاره به استفاده از چند مجری ثابت در مکث گفت: تجربه حدود 300 قسمت تولید هزارداستان ما را به این نتیجه رساند که بعضی از این عزیزان واقعاً درحد یک مجری، مسلط و توانمند هستند. ضمن این که توانایی شنیدن و همراهی با قصه مهمان برنامه را نیز دارند. این که جنس قصه را درک کنند، موضوع مهمی است. درک خودِ قصه توسط مجری کار آسانی نیست. مسعود کرامتی و مریم سعادت به واسطه بازی در فیلم ها و قصه گویی برای بچه ها، گیتی خامنه به واسطه اجرای برنامه های کودک، رسول نجفیان به خاطر درک درستی که از ادبیات دارد و تسلطش بر ادبیات کلاسیک می توانند در مکث که بر محور روایت و داستان گویی استوار است موثر باشند. سایر میزبانان ما نیز این ویژگی ها را به فراخور کارشان دارند.

کارگردان مکث در ادامه می گوید: برای ما تعامل با مهمانی که از جنس مردم عادی است اهمیت زیادی داشت. این قصه ها به خاطر تنوع موضوعی، قومیتی، فرهنگی و جغرافیایی میزبانان متفاوتی را هم می طلبید.

او با اشاره به این که ضبط برنامه های مربوط به ماه مبارک رمضان به پایان رسیده است افزود: خوشبختانه شبکه دو از ادامه این برنامه به صورت هفتگی تا محرم و صفر استقبال کرده است. إن شاءالله هر پنجشنبه و جمعه با قصه هایی جذاب مهمان خانه های مردم خواهیم شد.

داستان هایی مرتبط با کرونا و آدم های اطراف ما

خانم کارگردان با اشاره به این که برای دعوت از مهمانان مکث موضوع شیوع ویروس کرونا و فرصت ها و تهدیدهایی که این شرایط پیش روی مردم ما گذاشته یک معیار مهم بود افزود: در بین مهمان هایی که دعوت کردیم چند نفر به کرونا مبتلا شدند. یعنی قرار بود بیایند، برایشان بلیت هم گرفته بودیم اما معین شد که تست کرونای آنها مثبت است و حضورشان لغو شد. در این شرایط سخت برنامه را پیش بردیم. خیلی ها هم شرایط خاصی داشتند که نباید از قرنطینه خارج می شدند، اما بسیاری از این عزیزان به ما اعتماد کردند. ما در برنامه شاهد حضور جانباز شیمیایی و اعصاب و روان بودیم و کارگر معدن و کودکی که پیوند عضو بود داشتیم.

نوابی نژاد: برای ما تعامل میزبان با مهمانای که از جنس مردم عادی هستند اهمیت زیادی دارد

کارگردان مکث از جایی که نشسته ایم با عوامل برنامه که در حال ترک لوکیشن هستند به گرمی خداحافظی می کند و صحبت هایش را این گونه ادامه می دهد: همه این مهمانان که اشاره کردم زیرنظر پزشک و بارعایت کامل جوانب بهداشتی و ضدعفونی محیط مهمان برنامه مکث شدند. مثلاً برای برنامه ای که کودک پیوندعضو مهمان ما بود، از صبح محل ضبط را چند مرحله ضدعفونی کردیم. این کودک با ماسک و دستکش در اتومبیل آماده نشسته بود؛ فقط موقع ضبط با پدر و مادرش به استودیو آمد، یک ساعت نشست، صحبت کرد و رفت. ما سال گذشته این ملاحظات را نداشتیم و می توانم بگویم با توجه به شرایط فعلی، امسال کارمان واقعاً 10 برابر شده بود.

نوابی نژاد با تأکید بر این که در مکث همه داستان ها به نوعی با کرونا مرتبط هستند افزود: ما افرادی را در برنامه داشتیم که به دلیل بیماری یا جانبازبودن می گفتند ما یک عمر است که قرنطینه هستیم؛ یا این فرایند ضدعفونی که مردم را کلافه کرده است را شاید روزی چندبار انجام می دهیم. هموطنان ناشنوا و نابینایی مهمان ما شدند که شیوع ویروس کرونا مسائل زیادی برای آنها به وجود آورد. مسائلی که اصلاً به چشم ما نمی آید، اما برای آنها مهم و تأثیرگذار است.

به غروب آفتاب و لحظات افطار نزدیک می شویم. به اندک عوامل باقی مانده در لوکیشن خداقوّتی می گویم و پس از خداحافظی از آنها از محل ضبط مکث خارج می شوم. برنامه ای برای شنیدن صداهای کمتر شنیده شده و روایت داستان هایی که اغلب ما به سادگی از کنار آن عبور می کنیم و حتی گاهی خودمان را به نشنیدن می زنیم.

مکث برای تأمل است؛ برای فکرکردن به آن چه که داریم و نمی بینیم و آن چیزهایی که نداریم و این نداشتن را مدام به رخ خود و دیگران می کشیم. هوا ابری است و باران آرام آرام آغاز به باریدن کرده. دیگر فرصتی برای مکث باقی نمانده؛ وقت رفتن است!

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 8748

به "مکث تلویزیون برای روایت های جذاب مردم ، راویان هزارداستان این بار در شبکه دو سفره دل باز کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکث تلویزیون برای روایت های جذاب مردم ، راویان هزارداستان این بار در شبکه دو سفره دل باز کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید