نصب اکستندر وای فای: 11 ترفند حرفه ای برای رسیدن به حداکثر پوشش دهی وای فای

به گزارش دَبی بلاگ، اکستندرهای وای فای در از بین بردن نقاط کور آنتن دهی، معروفیت خوبی دارند اما بعضی اوقات نصب و راه اندازی آن ها باعث سردرد شما می گردد. اگر ترفندها و نکات گفته شده در این مقاله را به کار بگیرید؛ احتمالا می توانید به حداکثر پوشش دهی وای فای در خانه خود برسید.

نصب اکستندر وای فای: 11 ترفند حرفه ای برای رسیدن به حداکثر پوشش دهی وای فای

نخست: شاید احتیاج به ارتقا دارید

اکستندرهای وای فای نیز همچون روترها و مودم ها در طی سال های اخیر دست خوش تغییرات بزرگی شدند. اگر یک توسعه دهنده وای فای دارید که 5 سال پیش خریداری کردید؛ مطمئن باشید کارایی خود را از دست داده است و اکستندرهای نسل تازه، بسیار بهتر و قوی تر هستند.

پس، اگر یک اکستندر وای فای دارید یا می خواهید یک اکستندر وای فای بخرید؛ باید کوشش کنید یک مدل نسل تازه با وای فای دو بانده بخرید. مقرون به صرفه قیمت و با کیفیتی نیز در بازار یافت می گردد که بعضی اوقات به صرفه تر از خرید اکستندرهای وای فای 5 هستند.

تفاوت یک اکستندری که چند سال پیش خریداری کردید با یک اکستندری که سال جاری بخرید؛ بسیار زیاد است. استانداردها و سخت افزارهای وای فای در حال رشد و تکامل هستند. حتی اکستندرهای مقرون به صرفه قیمت امروزی، بسیار بهتر از اکستندرهای گران قیمت یا رده بالای دیروز هستند.

پرونده ویژه:

بنابراین، پیش از هر کاری برای نصب و راه اندازی یک اکستندر وای فای، آنالیز کنید آیا احتیاج به ارتقای دستگاه اکستندر خود ندارید؟

اکستندر را در وسط فاصله روتر و محل تقویت وای فای قرار دهید

اگر فقط این ترفند را رعایت کنید؛ احتمالا پیروز می شوید سرعت وای فای خود را در نقطه کوری که اصلا گیرندگی سیگنالی نداشتید؛ چند برابر کنید. نصب و قرار دادن اکستندر وای فای در نزدیکی روتر یا مودم اصلی وای فای، تاثیر زیادی روی تجربه کاربری شما دارد.

اگر هم هر دو دستگاه را خیلی نزدیک یکدیگر قرار دهید؛ هر دو یک منطقه مشترک را سیگنال دهی می نمایند و احتمالا تداخل رادیویی خواهید داشت. اگر خیلی دور از هم قرار دهید؛ اکستندر برای ارتباط با روتر یا مودم دچار مشکل می گردد و کاملا شکست خواهد خورد و نتیجه بسیار بدی خواهید گرفت.

مکان ایده آل، تقریبا وسط فاصله بین روتر و مکانی است که می خواهید وای فای را در آنجا توسعه داده و تقویت کنید. برای مثال، فرض کنید روتر وای فای شما در اتاق نشیمن است ولی وقتی وارد آشپزخانه یا پاسیو می شوید؛ سیگنال های وای فای روتر بسیار ضعیف هستند. در اینجا، قرار دادن اکستندر وای فای در اتاق نشیمن یا آشپزخانه هر دو اشتباه است؛ بلکه باید در مکانی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه باشد.

بهتر است که باز اکستندر کمی به روتر یا مودم نزدیک تر باشد. بعضی اوقات می خواهید اتاقی در آن سوی باغ را وای فای بدهید و از اکستندرها استفاده می کنید. شاید هر اکستندری بخرید؛ در این هدف پیروز نباشید؛ چون اکستندرها طوری ساخته شده اند که یک فضای 40 الی 50 متری اطراف خود را تقویت نمایند نه محلی صد متر دورتر در پشت ساختمان.

در صورت امکان، اکستندر را بالا قرار دهید

تقریبا بیشتر اکستندرهای وای فای طوری طراحی و ساخته می شوند که باید مستقیما به پریز برق وصل شوند. متاسفانه، در بیشتر ساختمان ها، پریزهای برق در پایین و نزدیک زمین، پشت مبلمان و مکان هایی نامناسب قرار دارند که باعث می شوند اکستندر نتواند به صورت بهینه ای، سیگنال های خود را به اطراف پخش کند.

بیشتر بخوانید:

در صورت امکان، اکستندر وای فای را جایی نصب کنید که فاصله نسبتا زیادی با زمین داشته باشد؛ مثلا 1 تا 1.5 متر و حتی بیشتر با زمین فاصله بگیرد. گاهی اوقات در سالن اصلی خانه یا پارکینگ و گاراژ، پریزهای برقی در نزدیکی سقف تعبیه شده است که می توانید برای نصب اکستندر بهره ببرید.

همین طور، می توانید با سیم کشی، اکستندر را بالای کتابخانه، کابینت های آشپزخانه یا هر مکان بلند دیگری در خانه، قرار دهید. به هر حال، برای پوشش دهی بیشتر وای فای، اکستندر باید در مکانی مرتفع و با فاصله زیاد از زمین نصب گردد.

از قرار دادن اکستندر در اطراف وسایل بزرگ پرهیز کنید

همان قواعدی که برای نصب مودم و روتر وای فای گفته می گردد؛ برای مکان نصب اکستندر نیز صادق است. یک اکستندر زمانی می تواند بیشترین پوشش دهی و پخش امواج رادیویی را داشته باشد که یک محیط باز در اطراف خود ببیند نه اینکه با دیوار و یخچال و کمد و دیگر وسایل بزرگ و مانع، روبرو گردد.

یخچال ها، اجاق ها، کتابخانه های مملو از کتاب، آبگرمکن ها، مایکرووها، تلویزیون ها، اجسام فلزی بزرگ و … همگی بخشی از سیگنال های وای فای را جذب نموده و مانع هستند.

تمام کوشش خود را بکنید که اکستندر را در مکانی دور از این مانع ها نصب کنید و در صورت امکان، یک خط دید مستقیم میان روتر و اکستندر و محل قرارگیری شما برای استفاده از وای فای باشد.

از نام شبکه یکسان استفاده نکنید

بسیاری از کاربران دوست دارند یک شبکه وای فای یکپارچه بسازند. برای همین، از یک SSID یا نام شبکه یکسان با روتر و مودم برای اکستندر استفاده می نمایند. در بسیاری از رسانه ها نیز قابلیت تعریف نام شبکه مشابه وای فای اصلی خانه، یک مزیت برای توسعه دهنده وای فای تلقی می گردد.

اگرچه این رویکرد درست است و در بسیاری از اوقات باعث می گردد از سردرگمی و داشتن چندین SSID وای فای خلاص شوید و از اینترنت قوی در هر نقطه از خانه و تنها با داشتن یک وای فای، لذت ببرید ولی تجربه نشان داده، گاها برعکس، همه چیز بر هم می ریزد و قدرت اکستندر کم می گردد؛ به ویژه وقتی دارید از سخت افزار با برندهای مختلف در یک شبکه وای فای خانگی استفاده می کنید.

توصیه ما این است که یک SSID متفاوت برای وای فای اکستندر خود انتخاب کنید. می توانید یک نام مشابه ولی با کمی اختلاف انتخاب کنید تا کاملا وای فای روتر از وای فای اکستندر قابل تشخیص باشند. مثلا، اگر نام شبکه وای فای اصلی خانه شما shabakehchi است؛ نام وای فای اکستندر را shabakehchi-ex قرار دهید.

وقتی نام های شبکه مجزا باشد؛ برای اتصال هر دستگاه به وای فای از تلویزیون و کنسول بازی گرفته تا دوربین ها، سنسورها، گوشی های موبایل و لپ تاپ ها، دقیقا می دانید هریک را به کدام وای فای وصل کردید و می توانید فهرستی تمیز از آن ها تهیه کنید و دیگر از تداخل ها جلوگیری می گردد.

ضمن اینکه این رویه به شما یاری می نماید، یک دستگاه خاص را روی یک وای فای تعیین قفل کنید. مثلا، اگر تلویزیون شما در گوشه ای است که حتما باید به وای فای روتر اصلی وصل گردد و نه وای فای اکستندر تا سرعت بهتری داشته باشد؛ تنظیم تلویزیون روی وای فای روتر با نام تعیین، ساده تر می گردد.

کوشش کنید بیشتر به روتر اصلی وصل شوید

بعضی کاربران تصور می نمایند حالا که یک اکستندر نصب کردند؛ باید همه دستگاه ها را به وای فای این اکستندر وصل نمایند؛ در حالی که یک رویکرد کاملا اشتباه است.

اکستندرها می خواهند فقط وای فای یک نقطه کور را از بین ببرند و سیگنال های وای فای در آن نقطه را بهبود دهند؛ نه اینکه کل وای فای خانه را تقویت نمایند.

بیشتر بخوانید:

بهتر است، بیشتر دستگاه ها به وای فای روتر اصلی وصل شوند و فقط در جایی که وای فای بسیار ضعیف است و آن جا یک یا دو دستگاه احتیاج به وای فای دارند؛ به اکستندر وای فای متصل شوند. با این ترفند، همچنان، سرعت وای فای اکستندر و روتر اصلی را بالا نگه می دارید و از افت شبکه جلوگیری می کنید.

اکستندری مطابق یا بالاتر از نسل وای فای اصلی خانه بخرید

واقعیت این است که اکستندرهای نسل قدیمی مانند اکستندرهای وای فای 4 یا سری N و حتی بعضی از اکستندرهای مقرون به صرفه قیمت وای فای 5 یا AC، برای استفاده های حساس و همواره آنلاین، مناسب نیستند و امکان قطعی بالایی دارند.

اگر احتیاج به استریم 4K دارید یا اینکه می خواهید دستگاهی را به اکستندر وای فای وصل کنید که همواره روشن و آنلاین بماند؛ بهتر است اکستندری تهیه کنید که هم نسل روتر و مودم شما باشد یا حتی از روتر و مودم شما، بهتر و بالاتر باشد.

مثلا، اگر یک روتر دو بانده AC1200 دارید و واقعا قطعی اکستندر برای شما پر اهمیت است؛ اکستندر وای فای 6 مانند تهیه کنید که از هر نظر کارایی بالایی دارد و می تواند ماه های متمادی برای شما روشن باشد.

برای گیمینگ و استریم ویدئو نیز اکستندری بهتر از پیدا نخواهید کرد.

بیش از یک اکستندر وای فای نصب نکنید

توسعه دهنده های وای فای همچون یک چسب زخم هستند؛ بنابراین استفاده از چندین چسب زخم می تواند شرایط را بدتر کند.

اگر می خواهید در چندین نقطه خانه، وای فای را تقویت کنید؛ اکستندرها اصلا گزینه خوبی نیستند و به جای آن ها بهتر است از روترهای مش وای فای بهره ببرید. اکستندرها فقط برای زمانی خوب هستند که بخواهید وای فای در اتاق شخصی یا در آشپزخانه و یک نقطه خاص و کوچک را تقویت کنید.

بیشتر بخوانید:

افزودن و نصب چندین اکستندر در یک خانه، فقط تداخل رادیویی را افزایش می دهد و باعث تاخیر بیشتر می گردد؛ ضمن اینکه مدیریت چندین شبکه وای فای ساخته شده به وسیله اکستندرها بسیار مشکل می گردد.

ارتقای روتر یا رفتن به سوی سیستم های مش وای فای، بهتر از نصب چندین اکستندر در خانه است.

در پی اکستندر وای فای دو بانده باشید

در ابتدای این مطلب هم توصیه کردیم اگر امروز می خواهید یک اکستندر وای فای بخرید؛ در پی خرید یک مدل دو بانده باشید که حداقل از نسل AC باشد.

اکستندرهای دو بانده، سرعت و پوشش دهی وای فای بیشتری به شما می دهند؛ می توانید دستگاه ها را میان دو باند رادیویی تقسیم کنید و همه دستگاه ها روی باند 2.4 گیگاهرتز نباشند؛ امکان توسعه فرکانس 5 گیگاهرتز را دارید که سریع تر ولی سیگنال های ضعیف تری دارد.

همین طور، می توانید یک فرکانس رادیویی را به عنوان برای اتصال به روتر اصلی خانه بهره ببرید و از فرکانس دیگری برای اتصال به اینترنت سود ببرید.

یک اکستندر با قابلیت اتصال به اترنت داشته باشید

وقتی صحبت از لینک backhaul می گردد؛ نمی توان از اتصال اترنت گذشت. بسیاری از اکستندرهای وای فای دارای یک درگاه شبکه اترنت برای اتصال به روتر اصلی به وسیله کابل شبکه هستند. شما باید از این فرصت، نهایت استفاده را ببرید و در صورت امکان، اکستندر وای فای را با کابل به روتر اصلی وصل کنید تا سرعت وای فای شما بسیار بیشتر گردد.

حتی می توانید توسعه دهنده های وای فای بخرید که از دستگاه های پاورلاین پشتیبانی می نمایند تا بتوانید اینترنت را به وسیله خطوط برق و کابل کشی درون ساختمان، دریافت و در نقطه کور وای فای، ارائه دهید.

بعضی از اکستندرها هم دو درگاه شبکه دارند که یکی برای اتصال به روتر اصلی و دیگری برای اتصال کابلی به یک لپ تاپ یا کامپیوتر است. به هر حال، اتصال یک اکستندر وای فای به روتر یا مودم اصلی به وسیله کابل شبکه (اگر فاصله زیاد نباشد)، می تواند به شما اینترنت پایدارتر و بهتری بدهد.

فقط توجه کنید در هنگان راه اندازی یک اکستندر به وسیله کابل شبکه، باید تعیین کنید دستگاه اکستندر یک تقویت نماینده یا یک اکسس پوینت است.

از مود Ethernet Bridge بهره ببرید

برترین استفاده از درگاه اترنت روی یک اکستندر وای فای در حالتی است که شما آن را روی Ethernet backhaul تنظیم کنید.

ولی روش دیگری نیز وجود دارد و آن مود Ethernet bridge است. در این روش، شما درگاه اترنت را به عنوان یک پل برای عبور اینترنت تنظیم می کنید و اکستندر وای فای به وسیله فرکانس های رادیویی با روتر اصلی در ارتباط است.

شاید تنظیمات این روش مقداری سخت باشد ولی به هر حال، شما هر چقدر سعی کنید ارتباطات وای فای را کاهش داده و دستگاه های بیشتری با کابل شبکه به روتر یا سخت افزارهای متصل به روتر ارتباط دهید؛ مسائل وای فای کمتری خواهید داشت.

اکستندری بخرید که با روتر شما کاملا جفت گردد

هنگامی که داریم درباره اکستندرهای وای فای صحبت می کنیم؛ بسیار مهم است اکستندر با روتر یا مودم شما کاملا سازگار باشد و جفت گردد. یک اکستندر و روتر ناسازگار می تواند باعث از دست رفتن بخش بزرگی از منابع وای فای گردد.

معمولا، شرکت های سازنده تجهیزات شبکه، سعی می نمایند استانداردها و قواعدی را رعایت نمایند تا اطمینان حاصل گردد بیشتری هماهنگی و سازگاری و کارایی بین یک اکستندر و روتر اصلی به وجود می آید. این یک قانون و اصل کلی نیست و ممکن است شما یک اکستندر از برندی خاص و روتری از برند دیگری داشته باشید و باز بالاترین کارایی را به دست بیاورید.

ضمن اینکه بعضی از شرکت های شبکه ای، فناوری ها و ویژگی هایی ارائه می نمایند که تنها روی دستگاه های ساخت خودشان در دسترس است. مثلا، نت گیر ویژگی خوبی به نام One WiFi دارد که امکان استفاده از یک SSID در کل شبکه را فراهم می نماید ولی در صورتی می توانید از این ویژگی بهره ببرید که هم روتر و هم اکستندر از برند خود نت گیر باشند.

تی پی لینک ویژگی مشابهی به نام OneMesh دارد و کاملا قابل حدس است که تنها روی سخت افزارهای این شرکت کار می نماید.

در سرانجام، این نکته را نباید فراموش کنید که اکستندرها، فقط برای بهبود و تقویت وای فای در یک نقطه هستند و اگر شما با خرید و نصب یک اکستندر، پیروز نشدید مسائل وای فای خانه را رفع کنید؛ احتمالا به یک سیستم مش وای فای احتیاج دارید یا اینکه باید روتر دو بانده خود را ارتقا دهید.

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا احتیاج به هدایت و یاری دارید؛ پیچ اینستاگرام شبکه چی به آی دی shabakehchi.press@ را فالو و در دایرکت پرسش خود را مطرح کنید تا جواب دهیم.منبع: شبکه چی
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 26495

به "نصب اکستندر وای فای: 11 ترفند حرفه ای برای رسیدن به حداکثر پوشش دهی وای فای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب اکستندر وای فای: 11 ترفند حرفه ای برای رسیدن به حداکثر پوشش دهی وای فای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید